Zorunlu Eğitim Süresi Kaç Yıl Oldu

4+4+4 yeni eğitim sistemi zorunlu eğitim kaç yıl oldu. İlkokul, Ortaokul ve Lise zorunlu eğitim süresi , zorunlu eğitim kaç yıl sürüyor …

Zorunlu eğitim kaç yıl?

28 Şubat sürecinde uygulamaya konulan 8 yıllık zorunlu eğitim sona erecek. ‘4+4+4’ kademeli şekilde 12 yıllık eğitim uygulanacak. Liseler 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren zorunlu oldu.

Yani artık ilkokul 1. sınıftan Ortaöğretim 12. sınıfa kadar okumak zorunlu hale geldi.

8 yıllık zorunlu eğitime göre Türkiye genelinde 8’inci sınıftan mezun olup 9’uncu sınıfa zorunlu kayıt olması gerekirken kaydını yaptırmayan öğrencilerin sayısı 61 bin 114’e ulaştı. Liseye devam etmeyen ya da lise terklerdeki artış karşısında Milli Eğitim Bakanlığı, illere genelge göndererek tek tek tespitlerin yapılması emrini verdi. Özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde öğrencilerin liseye devamı konusunda sorun yaşandığını belirten İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, ilde 24 bin 414 öğrencinin liselere kayıt yaptırmadığını, devamsız lise öğrenci sayısının ise 37 bin 270 olduğunu açıkladı.

OKULLAŞMA ORANI ARTIYOR

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, son yıllarda lise terk oranlarının arttığına yönelik iddialar konusunda Hürriyet’e şunları söyledi: “Lise terk olayını okullaşma oranlarıyla paralel olarak düşünmemiz gerekir. Bazı yıllar örnek alarak okullaşma oranlarından bahsedersek gerek kız, gerek erkek öğrenci bazında okullaşma oranlarımızın arttığını, ters orantılı olarak okul terk oranlarının da düştüğünü görmekteyiz. Bunu sayısallaştırsak 2007-2008 eğitim öğretim yılında net ortaöğretim okullaşma oranı yüzde 58.56. Bunun yüzde 61.17’si erkek, yüzde 55.81’i kız iken 2011-2012 eğitim öğretim yılında bu oran yüzde 67.37. Bunun da yüzde 68.53’ü erkek, yüzde 66.14’ü kız.” 2012-2013 eğitim öğretim yılında okullaşmanın daha da artarak yüzde 70.06’ya çıktığını açıklayan Bakan Avcı, erkeklerde bu rakamın yüde 70.77’ye, kızlarda ise yüzde 69.31’e yükseldiğini açıklayarak, “Çalışmalarımızın sonucunda bu rakamların gittikçe arttığı görülüyor ve bu hususlarda kararlılığımız devam ediyor” dedi.

eokul-meb.com

27 yorum

  1. ben 17 yasimdayim ve lise son siniftayim lisede ergenlik mi herneyse cahilligimden dolayi bir oglana asik oldum 9siniftan smdye kdar sevgiliyiz fkat ailem bunu ogrenince bni okulumdan aldi cokkez uyardlar ama bn dinlemedim simdi ise 1senem vardi bitirmeye kmse neden dye sormadi aileme neden aliyordun kaydini denmedi kim hakli simdi bn yaptigim yanlslar yuzunden mi hataliyim alinmam mi gerekiyordu yoksa ailem 1sene kalmisken okuldan kaydimi sildrmesimi hatali?? tarih 14eylul 2017 4gun var okullara ve 1senm klmisken iflasss….

  2. Bence. çok.iyi olmuş hiç kimse çalıştırılmaması lazım çünkü.herkezin okuması dersleri iyi olsun. Kötü .olsun herkes okuyup. Adam olsun herkes hanım olsun. Hiç değilse ulkeye. yararlı birisi. Olsun

    • yani siz okumayanlara adam degil diyorsunuz ama o adam olmayanların ekip biçtiği bugday vb. seylerle karnınızı doyuruyosunuz onların yetiştirdiği hayvanlardan yararlanıyorsunuz okumamak suç değil okumayıp serseri olmak suç

  3. bence çok iyi oldu kötü oldu diyenler ilerde anlayacaklar neden çok iyi oldugunu ben her bir işe baş vurmak istedigimde okul durumu engel oluyor bana orta okul mevzunuyum şimdi çok pişmanım neden liseyi de ojumadım diye en az lise mevzunu istiyorlar bence okuyun iş sıkıntınız olmasın bence zorunlu egitim iyi oldu

  4. Arkadaş 12 yıl zorunlu yaptınız 7 yaşında okula başlayan bir çocuk 12 yıl sonra 19 yaşıyor. Okulda başarılı değilse üniversitesi kazanamıyor. 1 yıl sonra da askere gidiyor. Şimdi bu çocuğu çıraklığa versen çıraklık yapmaz. İşyeri açsan babada para yok ne olacak bu çocuk. Ayrıca kanun gereği 16 yaşından küçük çocukların çalışması da yasak bu çocuk ne yiyecek ne içecek. Hiç bir baltaya sap olmayacak. Eğitim kanunu ile bu kadar oynamayın. Yazıktır bu vatanın evladına.

  5. bu kararı nedense gerçekte goremedım arkadasım 2 sene sınıfta kaldı ve su an çalısıyor. hani zorunlu egıtım 12 seneydı arkadasım 9 sene okudu sadece su an oksaydı 12 sınıf olabılırdı .

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.