YKS Başvuru Ücreti Belirlendi

YKS Başvuru Ücreti Belirlendi
  • 29.12.2017

Bu yıl getirilen YKS ile ilgili ayrıntılar hızla gelmeye devam ediyor. Veliler tarafından çok merak edilen bir konu YKS başvuru ücretinin ne kadar olacağıydı. Geçtiğimiz gün bu konu üzerinde bir uzlaşma sağlandı ve kamuoyuna bildirildi.

Yeni üniversiteye geçiş sistemi şeklinde adlandırılan YKS’ye başvuru ücretleri geçtiğimiz hafta ÖSYM Başkanı tarafından açıklandı. Başkan yaptığı basın açıklamasında üniversiteye giriş için gerekli olan YKS nin ayrıntılarına da yer verdi. Sınavın birinci oturumu 23 Haziran 2018 Cumartesi günü Temel Yeterlilik Testi (TYT) adı altında yapılacak. Sınav 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile yine o gün öğleden sonra yapılacak Yabancı Dil Sınavı şeklinde devam edecek. Bu sınavların başvuru ücreti Temel Yeterlilik Testi 50 lira, Alan Yeterlilik Sınavı 50 lira olarak belirlendi.

Geçtiğimiz sene sınava giren bir aday, YGS oturumu ile LYS’de dil dışında toplam dört oturum için 220 lira ödemeliydi. ÖSYM tarafından bu yıl üniversiteye giriş için gerekli sınav ve şartları yenilendi. Böylece başvuru ücretleri bu yıl TYT ile AYT şeklinde iki oturum için toplam 100 lira olacak.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ