Vatana Hizmet Etmiş Kişiler Ve Hayatları Kısaca

Vatana Hizmet Etmiş Kişiler Ve Hayatları Kısaca
  • 06.01.2017

Bu yazımızda vatana hizmet etmiş kişiler ve hayatları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tarih boyunca vatanına hizmet etmiş birçok insanımız bulunmaktadır. Tarihin akışın içinde bu şahıslar kahraman olarak anılmaktadır. Vatanımızın bugünkü şekli ve halini bize miras bırakan vatanına hizmet etmiş kişiler tarihimizde oldukça çoktur.

 

Tarihimiz, millet olarak kahramanlıklar ile geçmiştir. Çünkü milletimiz mücadeleci bir millettir. Bilimsel, teknik, siyasi, idari, felsefi olarak birçok kahramanımız bulunmaktadır.

Vatana hizmet etmiş kişiler ve hayatları kısaca şu şekildedir:

Fatih Sultan Mehmet: 1432 – 1481 yılları arasında yaşamıştır. İstanbul’u fetheden bir komutan olarak Osmanlı Padişahı’dır. Şahi isimli hava topunu icat etmiştir. Dönemin en güçlü silahını fetih için kullanmıştır. Silahın bütün balistik çalışmalarını kendisi yapmıştır. Bu anlamda mühendis dehasına sahiptir.

İbni Sina: 980 – 1037 yılları arasında yaşamıştır. Birçok bilim dalıyla yakından ilgilenmiştir. Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Jeoloji alanlarında çalışmalar yapmıştır. Tıp üzerine kitaplar hazırlamıştır. Eserleri dünya dillerine çevrilmiştir. Tıp alanında duayen olarak kabul edilir.

Mimar Sinan: Osmanlı Devleti döneminin mimarlarındandır. 1489 – 1588 yılları arasında yaşamıştır. Sayısız eser ortaya koymuştur. Han, hamam, kervansaray, köprü, çeşme, kemer, cami, medrese, türbe, kütüphane olarak birçok eser yapmıştır. Mimarların şahı olarak kabul edilir.

Mustafa Kemal Atatürk: Osmanlı’dan sonra Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Türkiye’nin kurucu Cumhurbaşkanlığı’nı yapmıştır. Atatürkçü Düşünce Sistemi’ni ortaya koymuştur. Modern ve çağdaş bir devlet oluşturmaya çalışmıştır.

Ömer Halisdemir: 1974 yılında doğmuştur. Niğdelidir. Askerlik hayatında astsubay olarak görev yapmıştır. 15 Temmuz 2016 günü vatan ve namus adına bir haini vurduğu için, hainler tarafından şehit edilmiştir.

Vatana Hizmet Etmiş Kişiler Ve Hayatları Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. erkan dedi ki:

    bunların hepsi önemli ama bence atatürk olmasaydı belkide biz şu an olmayacaktık atama borçluyuz hep

YORUM YAZ