Vaclav Havel Kimdir

Vaclav Havel Kimdir
  • 15.05.2013

Vaclav Havel Kimdir, Vaclav Havel Hayatı

Vâclav Havel, (d. 5 Ekim 1936, Prag, Çekoslovakya),”Doğu Avrupa siyasal muha­lefet hareketinde önemli rol oynayan Çek oyun yazarı ve şairdir. Ülkesindeki 41 yıllık komünist yönetimin sona erdiği 1989’da cumhurbaşkanlığına seçilmiştir.

Varlıklı bir lokantacının oğluydu. Komü­nist yönetimin kurulması üzerine 1948’de ailesinin mal varlığına el kondu. Burjuva bir aileden geldiği için öğrencilik yıllarında çeşitli güçlüklerle karşılaştı. Bununla birlik­te liseyi bitirmeyi ve üniversite düzeyinde öğrenim görmeyi başardı. 1959’da Prag’daki bir tiyatro topluluğunda sahne görevlisi olarak iş buldu. 1968’de Balustrade Tiyatro- su’nun sürekli yazar kadrosuna yükseldi. Prag Baharı olarak bilinen 1968’deki liberal reformların uygulanmasında etkin olarak yer aldı. Aynı yıl Sovyet birliklerinin Çekos­lovakya’yı işgal etmesinden sonra oyunlan yasaklandı ve pasaportuna el kondu. 1970’ler ve 1980’lerde birçok kez gözaltına alındı ve insan haklarını savunma yönünde­ki etkinliklerinden dolayı 1979-83 arasında hapis yattı. Serbest bırakıldıktan sonra ülke­sinde kaldı.

Havel’in tek kişilik ilk oyunu Zahradnı slavnost (1963; Bahçe Partisi), bürokratik işleyişi ve toplum üzerindeki insanlıktan çıkancı etkilerini gülünç ve yergici bir yakla­şımla ele alma açısından yapıtlarının tipik bir örneği sayılabilir. En iyi bilinen Vyrozu- meni (1965; Bildirim, 1990) adlı oyununda büyük bir bürokratik işletmeye dayatılan anlaşılmaz ve yapay bir dilin insan ilişkile­rinde tam bir çözülmeye yol açması ve bu ilişkilerin yerine acımasız iktidar mücadele­sinin geçmesi anlatılır. Havel bu iki oyunun­da ve izleyen yapıtlarında totaliter bir siya­sal sistem altında yaşayan insanların başvur­duğu aldatıcı bahaneleri ve ahlaki uzlaşma­ları sorgular. Sonraki oyunları arasında Ztızenâ moznost soustredeni (1968; Zihinsel Yoğunlaşmanın Artan Güçlüğü) ile tek per­delik üç oyunu Audience (1975; İzleyiciler), Vernisâz (1975; Özel Bakış) ve Largo Desolato (1985; Buruk Ezgi, 1990) sayılabilir. Kasım 1989’da Prag’da yönetim karşıtı kitlesel gösteriler başladığında, Havel de­mokratik reformlar için mücadele eden mu­halefet gruplarının yeni bir koalisyonu ola­rak ortaya çıkan Yurttaşlar Forumu’nun önde gelen adları arasına girdi. Aralık başlarında Komünist Partisi baskılara bo­yun eğerek Yurttaşlar Forumu’yla bir koa­lisyon hükümeti kurmayı kabul etti. Koalis­yon ortaklarının vardığı anlaşma uyarınca 29 Aralık’ta geçiş dönemi için cumhurbaş­kanlığına getirilen Havel Temmuz 1990’da Federal Meclis tarafından yeniden bu göre­ve seçildi. Haziran 1992’deki parlamento seçimlerinin ardından Çekoslovakya’nın iki bağımsız devlete ayrılması yönünde bir ka­rar alınınca, cumhurbaşkanının yeniden se­çimle belirlenmesini sağlamak üzere istifa etti. Şubat 1993’te de Çek Cumhuriyeti cumhurbaşkanlığına seçildi. Havel’in Türkçede Görüşme-Kutlama- Çağrı (1990) ve Şeytan Çelmesi (1990) adlı iki tiyatro yapıtı daha yayımlanmıştır. Vaclav Havel hakkında bilgiler verdik.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ