Saul Bass Kimdir

Saul Bass Kimdir
 • 08.05.2013

Saul Bass, 8 Mayıs 1920 yılında dünyaya gelmiş; 25 Nisan 1996 yılında hayatını kaybetmiştir. Saul Bass Amerikalı film yapımcısı ve grafik tasarımcıdır. Bugün efsane tasarımcının 93. yaş günüdür.

Saul Bass bir çok meşhur filmin afişine, dünyaca bilindik bir çok markanın logosuna ve film jeneriğine imza atmış bir grafik tasarımcıdır. 8 Mayıs 1920’de dünyaya gelmiş; 25 Nisan 1996’da da hayatını kaybetmiştir.

Saul Bass yalnızca 20. Yüzyılın büyük grafik tasarımcılarından biri değil aynı anda Alfred Hitchcock, Otto Preminger ve Martin Scorsese gibi yönetmenlerle birlikte çalıştığı film açılış başlıklarının tartışmasız ustasıdır. Otto Preminger’in uyuşturucuyu dile getiren tartışmalı filmi “ The Man with the Golden Arm” 1955’te Amerika da vizyona girdiğinde projeksiyon görevlileri için film kutularının üstünde şu not vardı: “Açılış başlıklarından önce perdeleri açın”.

saulbass

Soul Bass’a Ait Jenerikleri

Bir çok meşhur filmin “yazıları” Soul Bass tarafından yapılmıştır. Bunların birkçaı şunlardır.

 • Vertigo (Yükseklik Korkusu)
 • Anatomy of A Murder (Bir Cinayetin Anatomisi)
 • West Side Story (Batı Yakasının Hikayesi)
 • Around The World In Eighty Days (Seksen Günde Devrialem)
 • The Man With The Golden Arm (Altın Kollu Adam)
 • Spartacus (Spartaküs)
 • Psycho (Sapık)

Soul Bass’a Ait Logolar:

Doodle’ı yapılan Soul Bass’ın bazı ünlü logoları:

 • AT&T
 • Continental Airlines
 • Minolta
 • NCR
 • Dixie
 • Warner Communications
 • United Airlines

Saul Bass kendisine ait 1950 ve 60’ların film başlıklarıyla büyüyen ve bunları adeta idolleştiren Martin Scorsese ile uzun süreli bir ortaklık kurmuştur. 1990 yapımı Goodfellas ve 1991 yapımı Cape Fera sonrasında Bass, Scorsese’nin 1993 yapımı The Age of Innocense filminde açan gül yapraklarıyla, ve 1995 yapımı Casino filminde Robert De Niro’nun LasVegas neonları arasındaki düşüşünü karakterin cehenneme girişini sembolize edişiyle başarılı çalışmalara imza atmıştır.

Ertesi sene hayata veda eden Saull Bass, New York Times’daki ölüm ilanında “sivri uçlu bir kolu 1955 yılında hareketlendiren ve ve bütün bir film kuşağı yaratan..ve bunu sanata dönüştüren minimalist bir yaratıcı” olarak ifade etmiştir.

Saul Bass’ın Tasarım Anlayışını Yansıtan Video

Saul Bass Kimdir Hayatı Konusunda ve Saul Bass Biyografi Hakkında Bilgiler Verdik. Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. deniz dedi ki:

  Saul Bass;Dünya sinamasına incelik renklilik ve farklılık getirmiştir,perdenini açılışını tek düzelikten çıkartamaya çalışmıştır.

  dilerim sanata ilgi duyan ve uygulayan insanlar çoğalır.

 2. adem dedi ki:

  türkler yaptı ya googleyi :) ne diyorsunuz arkadaşlar kim kurmuş ise kendi adamını tanıtacak mantıklı olun biraz ya kurun bir site yayınlayın istediiniz kişiyi

 3. Mehmet dedi ki:

  Yasin’e katılıyorum yani… Siz de yapın ne koyarsanız koyun hocam…

 4. amet dedi ki:

  hep fuzuli

 5. Dr. Aylin Katre dedi ki:

  Yapılan yorumlar böylesine büyük bir sanatçı için fevkalade kötü olmuş. Arkadaşlar, kişileri bence yargılamadan önce yaptıkları işlerin inceliğinin farkına varmak gerekir. Bir logo olayını dramatik hale getirmenin gereği yok, madem böyle bir tanıtım logosu konmuş buyrun bizler de Saul Bass’ı tanıyalım , videosunu izleyelim öğrenelim. Eğer ki bizler de Türk milleti olarak ileride böylesine bir site sahibi olursak, o zaman da bizler tanıtırız kendimizi dünyaya. Bal tutan parmağını yalarmış, menfaat her zaman olacaktır.

 6. Seda Yan dedi ki:

  Bu Google yine alakasız bir kişiyi karşımıza çıkarmış, sıradan bir tasarımcı logo oluyor, arkadaş gel de şaşma bu işe. Peki niye çünkü o Amerikalı, bunların hepsi milliyetçi, geçen Danimarkalı birini koydular. Arkadaş hiç mi müslüman bir adam denk gelmez. Hey millet uyan artık !

  1. harika dedi ki:

   10 kasım’da Atatürk için böyle bir logo yoktu ama…
   Alta sadece bir gül vardı.O kadar…
   Adını bile duymadığım , bilmediğim bir adama krallar gibi koymuşsunuz.Ayıptır ya!

   1. recep surlu dedi ki:

    siz adını duymadıysanız bu bizim kabahatimiz. adam kandi dalında usta

  2. harika dedi ki:

   Seda’ya katılıyorum yani… :)

  3. Yasin dedi ki:

   ya saçma sapan yorumlar yapmayın,uyanın muyanın…gören de google ı müslümanlar yaptı sanacak..adamlar yapmış işte,istediğini koyar,siz de yapın koyun istediğinizi

   1. sen dedi ki:

    google bence ayıp ediyor niye sen türklerin at arabasını logo yapmıyorsun arkadaşları kızdırıyorsun?

    1. ahmet mehmet dedi ki:

     ayrıca görseldeki dünya haritasında Türkiye nin yeri boş gözüküyor.

YORUM YAZ