Öğretmenler Ders Kitabı Dışında Yardımcı Kitap Aldırabilir mi

Öğretmen öğrenciye başka kaynaklar aldırabilir mi, ders kitabı dışında kitap aldırılması doğru mu bu konuda Bakan Nabi AVCI konuştu :

Milli Eğitim Bakam Nabi Avcı, velileri ekstra külfet yükleyen yarımcı kitapların artık ders işleyişinde kullanılmayacağını, dersin yalnızca ücretsiz verilen ders kitaplarıyla işleneceğini belirtti.

Yardımcı ders kitaplarının velileri çok sıkıntıda bıraktığını duyumları çoktandır alıyoruz diyen Bakan Avcı, “Yardımcı kitaplara duyulan gereksinim ders kitaplarının niteliksizliğinden değil yıllardır süregelen piyasadan kaynaklanıyor.  Ders kitaplarının yeterliliği meselesi üzerinde duruyoruz. Bu konuda bilim adamları ve öğretmenlerin görüşüne sık sık yer veriyoruz. Bunlar dahlinde yardımcı kitap gereksiniminin oldukça gereksiz olduğu kanısına vardık. Velilerimiz bu şekilde zorlamalara kulak asmasınlar” şeklinde konuştu.

milli_egitim_bakanligi

Öğrencilerin ücretsiz ders kitaplarında gerekli tüm bilgilerin yer aldığını söyleyen Avcı, öğretmenleri de bu konuda velilere baskı oluşturmamaları için Bakanlıkça gönderilen genelgeyle bilgilendirdiklerini de ekledi.

Öğretmen Öğrencilere Başka Kitaplar Alınmasını Zorunlu Kılamaz. Konu Hakkında Sorularınızı ve Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

34 yorum

 1. BİZİM OKULDA DA DERS KİTABI DIŞINDA BAŞKA KAYNAKLAR ALDIRIYORLAR . Ödev verip yapmayanların performans notunu düşürüyorlar Yalova Çiftlikköy mustafa kemal anadolu lisesi.
  Öğretmenlerin uyarılmasını talep ediyorum

 2. MİLLİ EĞİTİM YETKİLİLERİ!BU İŞE ÇÖZÜM BULUN LÜTFEN!YA KİTAP DAĞITMAYIN NEYSE CEZAMIZ ÇEKELİM,KİTAP DAĞITIYORSANIZ,BİZLERDEN OKUL KİTAP İSTEMESİN!OKUL AÇILDIĞINDAN BU YANA ALDIĞIMIZ KİTAP SAYILARI BI HAYLİ FAZLA!YANİ,MILLI EGITIM KITAPLARI YETERLIYSE,OGRETMEN NEDEN KITAP ALDIRIYOR!LUTFEN BU İŞE CÖZÜM!
  ÖĞRETMEN YAZILIDA SORU SORACAĞIM FALAN KİTABİ ALIN DIYEREK ÇOCUKLARA DAYATMA YAPIYOR!
  MERSİN/YENİŞEHİR/ÇANKAYA İLKOKULU!TAM Bİ DAYATMACI,SÖMÜRGECİ OKUL!

 3. öğretmenlee r bize arı yayının akıllı defterlerını aldırıyorla 220 tl ve bu durumda sıkayetçiyiz biz her yıl 220 vermek zorundamıyız bıde evde 3 öğrenci var bizi düşünmüyorlar kıtapeviyle anlaşıp bizim üstümüzden para kazzanıyorlar yeter şikayetçiyiz
  heralde babm bunu duyduktan sonra almaz diy düşünüyom adam haklıda 3 çoçuga giden paraya bak 1 i ilkokul 1i lise 1de ortaokul benımyanı yeter biz sorubankası alıyoruz onu alıyoz akıllı defter alıyoz yanı yeter artık ogretmenimiz daha ısrar ediyor alınacak diye bu durumu meb e bildirmek istiyorum kayseri hacilar şaşoğlu ortaokulu

 4. ÖĞRETMENLER ÖNERDİKLERİ YAYIN KİTAPLARINDA PARA ALIYOLAR . ALMIYORUM DİYENLER ÜCRETSİZ TATİLLE YOLLANIYOR VEYA ÇOCUKLARINA ÜCRETSİZ KİTAP KIRTASİYE ALIYORLAR… YETER ARTIK BU ÇOCUKLARIN ÜSTÜNDEN PARA KAZANDIKLARI YILLARDAN BELLİ YETER
  ALLAH DEVLETİMİZDEN RAZI OLSUN BUDURUMA EL KOYMASINDAN DOLAYI…

 5. Arkadaşlar tamam devletin verdiği kitaplar yeterli değil, tamam tüm soru sistemleri yok kabul. Kaynak kitabımızı da alalım. Genellikle bu kaynak kitaplar soru ağırlıklı alıyoruz. Konu anlatımlılarda var. Çocuğumuz o zaman bir miktar ders kitabından, bir miktar konu anlatımlardan faydalandıktan sonra aldığımız test kitaplarından da bol miktarda soru çözerek kapasitesi ve ailenin desteği doğrultusunda bir puan alacak. Peki bu eğitimde öğretmenlerimiz nerede? Esas kaynağın öğretmenlerimiz olması gerekmez mi? Öğretmenlerimiz daha yaratıcı davranarak kendileri soru şekilleri oluşturarak çocuklarımıza öğretmeleri gerekmez mi? İki çocuk sahibi, üniversite mezunu ve öğretmen anne ile babanın bir oğlu olarak öğretmenlerimiz biraz ellerini taşın altına koymalılar.

 6. Öğretmen yardımcı kaynak aldırıp sınavda, MEB ‘in verdiği ders kitabında olmayan fakat o aldırdığı kaynak kitapta olan bir bilgiden sınavda öğrencilere soru sorabilir mi?

 7. çocuğumu bu yıl ilkokul 1. sınıfa yazdırdım. devletin verdiği kitaplar haricinde öğretmen ek çalışma kitapçık seti aldırdı bize. çocuk akşam eve geldiğinde devletin verdiği kitaplarda 3 sayfa, aldığımız setten 3 sayfa ve ayrıca 2 adet fotokopi ödevi verdiğini gördüm. Bu durum okul başladığından bu zamana kadar böyle devam ediyor. Hafta sonları ödev miktarını söylememe gerek kalmıyor. Çocuk bu ödevleri yapabilmek için gece saat 11 ila 11:30 a kadar uyuyamıyor. ilk haftalar okula hevesi varken ben şuan çocuğumda bunu göremiyorum. hergün 8 sayfa ödev ve daha 6 yaşında bir çocuk. Bu durumda benim ne yapmam gerekiyor. Bu konuda sağlıklı bilgi verebilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

 8. ben öğrencilere öğretmenlerin kaynak kitap tavsiye etmelerine karşı değilim.kaynak kitap ile okul kitabına birlikte çalışan bir öğrenciyle sadece devlet kitabına çalışan bir öğrenci arasında dağlar kadar fark var.ygs ve lys de çıkan sorulardan kaç tanesinin benzeri devlet kitaplarında var. bir araştırma yapılsın bir değerlendirme yapılsın. bunlar kamu oyuna açıklansın. kaynak kitaplar bir zenginliktir. devlet kitabına tüm soru çeşitleri yazılamaz. bu mümkün değil. öğrenciler eksiklerini kaynak kitaplardan tamamlamaktadırlar.öğretmenler öğrencilerine kaynak kitap aldırıyorlarsa öğrencilerin iyiliği için tavsiye etmektedirler. şu an kaynak kitap tavsiye etmeyin diyenler kendi çocuklarına kaynak kitap aabında dedikodusunulmıyorlarmı Allah aşkına öğretmenin öğrencisine tavsiye ettiği 25-30 liralık bir kitabın dedikodusunu yapmayın artık. isteyen alır isteyen almaz . doktorun yazdığı reçetedeki ilaçları kullanmam diyebilrmisiniz. devlet kiatplarınında akıllı tahtalarda daha kolay kullanılması için pratik proğramlar geliştirilmelidir. özel sektörün akıllı tahtaya uyumlu kitaplarıyla , proğramıyla devletin akılı tahta proğramları karşılaştırılmalıdır. hatta devletimizin özel sektörden kat kat önde olması gerekirki k kalıp perişanaynak kitaplara ihtiyaç kalmasın. Birde şöyle düşünelim özel sektör kitaplar alınmayarak yok edlirse burada çalışan onbinlerce aile işsiz işsiz kalıp perişan olacaktır.Sonuç olarak sosyal dayanışma içinde olmamız gerekir diye düşünüyorum.

 9. Çocuğunuzu gerçekten eğitim ve öğretim alırken kapasitesinden,yeteneklerinden,becerilerinden bilgi edinmek isteyen her veli çocuğunu takip etmeli.Bu çalışmalarını evde gözden geçirme yada ödevlerini bitirince kontrol ederek sağlayabiliriz.Hergün okula gidip öğretmene benim çocuğum nasıl diye sorarak vakitlerini çalmak zorunda kalmayız.Gerektiğinde öğretmenler veliyi çağırır ve zaten okul dönemleri içinde toplantı olur.Sözü uzattım ama birşeyi daha iyi anlamak adına gerekli buldum.Ben okula giden çocuğuma bilemediği yerde destek olmak için bazen sorularını cevaplarken onun seviyesinde doğru anlatabilmek için kitap yada notlarını kontrol ederim.Bazen anlamadığı konularda önce üstünden bir daha geçmesini sağlarım.Bu çalışmasında destek olurken devletin kitaplarının ne kadar yetersiz kaldığını gördüm.Kaynak kitabından konu ile ilgili açıklama ve bilgi varken, devletin ders konusunda ve sorusundaki cevap için aydınlatıcı açıklamayı bırakın hiçbir şey bulamadım.Kaynak kitabının bu eksikleri kapattığı gibi daha bilgilendirciydi.Kaynak kitap yerine internetten faydalanmasını sağlayabiliriz..Fakat herkesin evde internet şansı yok.Kaynak kitapların ne kadar önemli olduğunu çocuğuyla ilgilenen kişi bilir.Bu sebepten kaynak kitaplar gibi düzgün kitaplar verilmeli eğer bu yayın evleri nasıl başarıyorsa, devlette başarabilmeli.Zaten öyle olsa kimse bu açığın simsarlığını yapamaz.Sadece belki farklı yoldan anlatım yolu diye kişiye özel tercih olarak veli sağlar, kaynak kitabı.

 10. Bu ülkede çocuklarımızın okuyabilmesi için hala anlamsız teog,lys v.b. gibi sınavlar var oldukça ek kitap ihtiyacı her zaman var olacaktır. Kimileri öğretmenlerden şikayetçi kardeşim o zaman sen git al kitabı neden öğretmenler üzerinden gidiyorsunuz. bir ülkede bilinçli genç nesil yerine ahmak bir nesil yetişiyor. Bakın yakın ülkelerde sınavlar yok ek kitapta yok. yani mesele aslında MEB da. Bırakın boş yere konuşmanın anlamı yok.
  CAHİL NESİL YETİŞTİRİLİYOR.

 11. Ben yukarıda yazılanlara kesinlikle karşıyım ek kitap olmadan eğitim asla olmaz ben devletin ücretsiz dağıttığı kitaplara zaten başından beri karşıyım neden derseniz devlet kitapları hem çok yetersiz hemde çok eksik kitaplar çok yetersiz olduğu için çocuklar iyi eğitim alamıyorlar devletimiz bu kıtaları çocuklara dağıtıyor içinde doğru düzgün bilgi yok ama Sınavlar gelince en zor soruları soruyorlar öğretmenlere ek kitap almayı yasaklıyor lar ilköğretimde kalma yok zaten çocuk her şekilde sınıfı geçiyor bu da onların işine geliyor temel eğitim çok önemlidir çocuk ilkokulda ne alırsa ne kadar başarılı olursa bütün hayatı öyle gider genelde okulda öğretmenler okul kitaplarını işletim bol bol yazı yazdırıyor doğru düzgün matematik istenmiyor Yada şimdi her sınıfta projektör aleti var bilgisayarı bu alete bağlayıp morpa kampüsten ders videosu dinlemiyorlar sizce bu ogretmenlikmi bence asla o zaman çocuğumun okula gitmesine gerek yok morpa kampüsü ben evde alıp kendim izletmesinide bilirim Allaha şükür bizim öğretmen öyle değil gerçekten dersini çok güzel anlatan hakkını veren bir insan ben çocuğuma kaynak kitap aldım evde kaynak kitapları okul harici kendim çalıştırıyorum öyle olmasa sadece okul kitabı ila öğrenci asla başarılı olamaz

 12. 3. sınıf öğrencisi olan bir anneyim ben devletin verdiği kitapların haricinde yardımcı kitapların yasaklammasını anlamış değilim neticede biz bunları destekleyici kitaplar olarak alıyoruz ve anlatım şekilleri çocukların dikkatini daha fazla çekiyor. bunları zorunlu ders olarak değil pekiştirme faliyeti olarak algıladığımızda faydasını görüyoruz. bu şekilde öğretmenler olsun okul idaresi olsun bizleri zorda bırakıp desteksiz bi eğitim süreci geçirmemize sebep oluyor. bu ülkede başarmak için fazlasıyla çabalamak gerekiyorken neden bizleri zorda bırakıyosunuz

 13. 2. SINIF OKUTUYORUM.BU YIL TÜRKÇE KİTABI GELMEDİ. S.SINIF TÜRKÇE KİTABININ PDF FORMATINI İNDİRDİM. ANCAK ÖĞRENCİNİN ÇALIŞMA KİTABINI YAZARAK YAPMASINA İHTİYACI VAR.VELİ TOPLANTISI YAPTIM VE VELİLERİMİN TAMAMI BİR TÜRKÇE KİTABI ALABİLECEĞİMİZİ BEYAN ETTİ.BAKANLIĞIN TÜRKÇE KİTABI BASILKANA KADAR 8 TL LİK BİR TÜRKÇE KİTABI ALINMASINA İHTİYACIMIZ VAR.BU KADAR BÜYÜK BİR SORUN MU ? YOKSA ÇOCUKLARA HER GÜN FOTOKOPİMİ ÇEKECEĞİM.NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRDIM. :(

 14. Öğretmenler okulda ticareti bıraksin , öğretmenliğini yapsınlar , ticaret yapacaklarsa öğretmenliği biraksinlar.. Her öğrenciden kaynak kitap adi altinda tek okulda bir yığin para toplaniyor, ne vergi var ne bişey. Bundan öğretmenlerde faydalaniyordur kesin. Kucucuk osmaniyenin bahce ilcesinde okullarda toplamda ucuk paralar toplaniyor öğrenci başina 100 ile 200 tl arasi para toplaniyor 5000 öğrenci var varin hesapini siz yapin. Lutfen oğretmenler ticareti birakin

  • artık bunu yapmış öğretmenler zehirli zaten arkadaş MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ ÜN öğretmenleri ne hale gelmiş böyle okulları ticarethaneye çevirmişler bence tüm kadrolar yenilensin bugün bıraksalar ticareti yarın yine devam edecekler bunun tarihtede örnekleri var vicdanlar kanun korkusuyla temizlenmez bize daha idealist ve tok gözlü öğretmenler gerek artık eğitimde sürekli rant kapısına çeviren insanlar devletimizi her yönden vurmaya açık hale getirip sonra sorunsalları medyada manüple edip faturayı devlete kesiyorlar artık devletimiz daha dikkatli olmalı ve her yaptığı düzenlemeyi şiddetle destekliyoruz.

 15. daha yeni kitap aldım 250 tl tuttu ve ertesi gün öğretmenimiz yardımcı kitap kullanamayacağımız belirtti ama haksızlık bazı velilerin haklı olduğu konular var ama bazı veliler de bu konunu yanlış anlıyor çocuk anne bunu almalıyız gibi şeyler söylediği için velide almak zorundaymış gibi hissediyor ve alamayınca milli eğitime şikayet ediyor

  sayın milli eğitim bakanım
  size de bir şeyler söyleyeceğim:
  okulun verdiği ücretsiz kitaplar yetersiz hiçbirşey anlamadan geçiyoruz ve benim bu sene TEOK sınavım ben bu şartlarda nasıl dersime odaklanıp çalışabilirim ki insanlar tek ders için 3 tane kitap aldılar ve siz çıktınız bizim çalışmamızı baltalıyorsunuz buhaksızlık biz bu kitapları tek başımıza çalışamayız bu işlere bir son verin lütfen

 16. Çocuğum ikinci sınıfa başladı ve iki senedir ek kitap aldıttılar ve o kitaplardan ders yapıyorlar devlet neden buna el atmıyor pendik gülizar zeki ilk okulu ve pendik abdullah acar orta okulu iki çocuk okutuyorm bu okullarda devletin verdiği kitaplar ve parayla aldığımız kitaplar bune saçmalık almasakta buna mecbur bırakıyolar…

 17. bizler kırtasiyeciolarak okullarda öğretmenlerin kitap ve kırtasiye satmalarından okul kantinlerinin dışında kırtasiyecilik yapmalarında artık dükkanlarımızı kapatma durumundayız şimdiye kadar meb yaptığımız şikayetler oldu İlçe milli eğitim müdürlükleri olayı örtbas
  ettiler Bakanlığa şikayet ettik neredeyse bir yıl oldu ama sonuçyok gibi eğitim yerleri artık vergisiz ticarethaneye dönüşmüş müfettişler bile ceza alacaklar diyor fakat koca birsıfır. bizlerde çocuk okutup ev geçindiriyoruz ne yapacağız bilemiyoruz ayrıca belediyeler bedava kırtasiye ve tatil kitapları daağıtarak bizlere zarar veriyorlar sizler karar verin biz ne yapalım.

 18. Okul yonetim ve aile birligi yayineviyle anlasip 3 5 liralik yardimci kitabi 20 tl den satiyorlar.ogrenciler almak zorunda kaliyor ogretmen isteyince.birde aid at dayatmasi var.

 19. Oğluma bu yıl toplam 170 tl degerinde yardimci kaynak alması söylenmiş. Okula gidip itiraz ettiğimde öğretmenler sacma sapan gerekçelerle yaptıklarını savundular. Asil merak ettigim ise öğretmenlerin bu işten ne çıkarları var. Yayinevinden para mı alıyorlar. Sonucta okulda 600 e yakın öğrenci var

 20. Biz matematik dersinde ders kitabını hiç kullanmadık. Dersleri yardımcı saçma ve karışık bi yayından işliyoruz. Ayrıca performans ödevi olarakta hocamız soru bankası istiyor.Bu yasal mıdır ? Ders kitabları gereksiz ise neden devlet okadar masraf yapıp öğrencilere dağıtıyor ? Performans ve proje ödevleri için kaynak kitap aldırmak ne kadar doğru ?

  • sayın veli almayın,bende lise öğretmeniyim,ancak özellikle ilkokullarda dayatılan bu yardımcı kitap konusu malesef bazı öğretmen ve idarecilerin gelir kaynağı olmuş.Hiç bir şekilde tasvib etmiyoruz.ancak veliler körü körüne korkarlarsa bu hep böyle olacak

 21. BİZİM OKULDA DA DERS KİTABI DIŞINDA BAŞKA KAYNAKLAR ALDIRIYORLAR HEMDE DERSTE KENDİ ALDIRDIĞI KAYNAK KİTAPLARDAN İŞLİYORLAR AYRICA BEN ALMICAM DEDİĞİNDEDE BEN O KİTAPTAN PERFORMANS ÖDEVİ VERİCEM GİBİ ZORLUYORLAR

 22. duzce golyaka yunusemre ilkogretim okuluna zorunlu birlsimden dolayi egitim alan batuhan akturk un babasiyim okullarda yasaklanan kaynak kitap almayi yasaklamis olmasina ragmen kitaplari aldirmakta israr etmektedirler ve sinifin cogunluguna aldirmislar ve dersleri o kitaptan veriyorlar yani milliegitim bakaninin kararini tanimamakta israr etmektedirler …

  • söz uçar yazılı olarak ilçe yada ilçe milli eğitime gerekirse kaymakamlığa başvurun.bakın ozaman nefesleri kesiliyormu..bende öğretmenim bu tip öğretmenlerden tiksiniyorum.

   • Öğretmen olduğuna emin misin.hangi soru devletin verdiği kitaptan çıkıyor. Çalışan uğraşan öğretmenlerle kendini ayni kefeye koyma.sen sinifta yatabilirsin. Çalışana karisma

    • siz neden bu kadar çıkışıyorsunuzki sence para kaynaklı olan şeyler iyi niyetlimidir? yoksa sizde sosyal medya sözcülüğümü yapıyorsunuz acaba? bu arada kitapları almak zorunda değilsinz ama almazsanız çocuğunuz başarısız olur diyen insanlarmı sizi manüple etti burda sözcülük lerini yapıyorsunuz? peki şimdiye kadar haksız kazanç sağlayan kırtasiyeler ve rant sağlayan hatta öğretmen ismini verip anlaşmalı kırtasiyelerden alınan kitaplarda neyin nesi? eğitimdeki para kapısını devlete mal eden sizlermi iyi öğretmensinizde insanlar kötü veli? önce yapın sonra devlete atın suçu ondan sonrada kışkırtın halkı devlet şöyle devlet böyle diye

     • Konuyu nerenizden dinliyorsunuz anlamadım. Kardeşim lise ve üniversite ye girmek sınav lamı sınavla . Ozaman devlet şunu yapacak sınavsız öğrenim yaptıracak o zaman ek kitap diye birşey kalmaz. şimdiye kadar çıkan sorulara baktınız mı hiç sanmam önce araştırın sonra konuşun.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.