Milli Mücadele’nin Kazanılmasında Basının Rolü Nedir?

Milli Mücadele’nin Kazanılmasında Basının Rolü Nedir?
  • 09.01.2017

Bu yazımızda Milli Mücadele’nin kazanılmasında basının rolü nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından savaşın sonucundan memnun olmayan ve sömürge alanlarını yeniden paylaşmak isteyen İtilaf Devletleri, yeniden bir işgal hareketi başlatarak Osmanlı Devleti üzerine hücum etmiştir.

Savaşın ardından etkin olarak 1919 – 1922 yılları arasında geçen bu sürece ilk olarak Cidal-i Milli ardından Milli Mücadele denmiştir. Milli Mücadele yılları Osmanlı’da bir halk hareketi olarak yaşanan yıllardır. Halkın yerli ve milli imkanlarla topyekun birlik ve beraberlik içinde işgal girişimlerini püskürtmesi gerçekleşmiştir.

Tamamen yerel kuvvetlerle ve bölgelerin kanaat önderlerinin öncülüğünde gerçekleşmiş birçok isimsiz kahramanın gayretiyle Anadolu müdafaa edilmiştir. Bu süreçte basın – yayın ve haberleşme oldukça önemli bir role sahiptir.

Basın – yayın ve haberleşme Milli Mücadele yıllarında örgütlenme faaliyetleri ve mücadelenin yönetilmesi gibi faydalar sağlamıştır. Yapılan kongreler ve alınan kararlar gazete ve ajanslar yardımıyla halka ulaştırılmıştır. İrade-i Milliye Gazetesi, Hakimiyet-i Milliye Gazetesi, o dönemde Milli Mücadele’ye has çıkan yayınlardır.

Anadolu Ajansı kurularak, yabancı ajansların haberlerine itibar edilmemesi sağlanmıştır. Yabancı ajansların propagandası kırılınca, Milli Mücadele dönemi büyük motivasyonla geçmiştir. 4 yıl irili ufaklı savaşların ve işgallerin yaşandığı zamanlarda basın, haberleşme ağlarının merkezinde bulunan durumuyla Milli Mücadele’nin yönetilmesinde ve kazanılmasında önemli bir rol oynamıştır.

Bu nedenlerle Milli Mücadele’nin kazanılmasında basın, yerli ve milli imkanların seferber edilmesiyle oluşturulmuş ve propagandaların önüne geçilmiştir.

Milli Mücadele’nin Kazanılmasında Basının Rolü Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ