TEOG Merkezi Ortak Sınavlarda Öğretmenlerin Görevleri

TEOG Merkezi Ortak Sınavlarda Öğretmenlerin Görevleri
 • 22.11.2016

TEOG merkezi ortak sınavlarda öğretmenlerin görevleri ve sorumlulukları, öğretmenler ortak sınavlarda ne yapacak görevleri neler olacak …. MEB Merkezi Ortak Sınavlar Genelgesine göre ortak sınavlarda görev yapacak olan öğretmenlerin yapması gerekenler belirtildi.

merkezi ortak sınav yazılı

Merkezi ortak sınavların yaklaşmasıyla bu sınavlarda vazifede bulunacak öğretmenlerin yapmaları zorunlu görevlerine Bakanlıkça hazırlanan Sınav Kılavuzu, Genelge ve Basın Açıklaması adı altındaki 3 bildiride belirtilmiştir. Bu görevler şunlardır;

1. Görevli öğretmenler sınav başlamadan bir saat evvel görevde bulundukları okullara gelmeli ve yapılacak toplantıya girmeliler.

2. Salon başkanı ve gözetmenler toplantıda sınav komisyonunun gerçekleştireceği kura sonucunda görevde bulunacakları sınıflar belirlenecek. Ardından gözetmenler salonlarına gidecek; salon başkanları ise soru poşetlerini imzalarını atarak sınav komisyonundan alıp salonlara gidecekler.

3. Salonlara öğrencilerin sorunsuz ve sınav zamanına kadar oturmalarının sağlanması için öğrenciler, ilk ders yazılısında saat 08.30’dan itibaren sınıf öğrenci yoklama listelerinde adlarının geçtiği salonlara girebilecekler. Ardından gerçekleştirilecek sınavlarda ise özel eğitime tabii öğrencilerin 15 dakika ek süre uygulanması sebebiyle mola 15 dakika olacağından 2 ve 3. sınavlarda başlama vaktine 15 dakika kala öğrenciler ve öğretmenler sınıfta sınava hazır bir şekilde bulunmak zorundadır.

4. Her sınavda sınavın saat kaçta başladığı ve saat kaçta sona ereceği tahtaya yazılacaktır.

5. Sınav poşeti öğrencilerin yanında poşette belirtilen makas simgeli yerden açılmalıdır. Bunun nedeni bu poşetlerin bir daha kullanacağıdır. Poşetler değişik yerinden tekrar yapıştırılacak biçimde yapılmıştır. Bu nedenle özenle açılmalı ve kapatılmalıdır.

6. Cevap formları öğrencilere tek tek verilerek öğrencilerin kontrol etmeleri sağlanacak ve imza atılması gereken bölümler görevli öğretmenlerin kontrolünde sınavdan evvel doldurulacaktır. O okula başka okuldan nakil gelen öğrenciler, yedek salonda sınava tabii tutulacaktır. Ayrıca bu kişilerin adlarına özel cevap kağıtları olmayacak  boş olan cevap kağıtlarına öğrenci bilgileri bizzat girilecektir. Bu bilgilerin doğru ve eksiksiz olup olmadığı görevli öğretmence incelenecektir.

7. Soru kitapçıkları öğrencilere tek tek verilecek ve bu kitapçıklarda basımdan doğan bir hatanın olup olmadığına hızlıca bakılacaktır. Öğretmenlerin bir diğer görev ise öğrencilerin dağıtılan kitapçık türlerini sevap formlarına doğru işleyip işlemediklerini incelemektir. İncelemenin ardından imza atılacaktır.

8. İlk ders sınavı 09.00, ikinci ders sınavı 10.10 ve üçüncü ders sınavı ise 11.20’de başlayacak ve tüm yurtta aynı anda gerçekleşecektir. Sınav arasındaki mola öğrencilerin sınav kaygısını ve stresini önlemek için 30 dakikaya düşürülmüş ve sınavlara ilişkin saatleri aşağıda tek tek detaylandırılmıştır.

ORTAK SINAVLAR 1. GÜN OTURUMU

DERS ADI BAŞLAMA SAATİ SORU SAYISI SÜRESİ
Türkçe 09.00 20 40 DAKİKA
Matematik 10.10 20 40 DAKİKA
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 11.20 20 40 DAKİKA

 

 

ORTAK SINAVLAR 2. GÜN OTURUMU

DERS ADI BAŞLAMA SAATİ SORU SAYISI SÜRESİ
Fen ve Teknoloji 09.00 20 40 DAKİKA
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10.10 20 40 DAKİKA
Yabancı Dil 11.20 20 40 DAKİKA

 

9. Tüm dersleri için ayrı ayrı olmak üzere sınavların başlama süresinde ilk 15 dakika içinde sınava gelen öğrenciler sınava kabul edilecektir. Ancak bu sürenin dışında gelen öğrenciler kabul edilemeyecektir. Ayrıca gelen öğrencilere ek süre hakkı tanınmayacaktır.

10. Her dersin sınavı ayrı ayrı olmak üzere ikl 20 dakika öğrenci sınavını bitirse dahi sınıftan ayrılamayacak, ilk 20 sonunda  sınavını bitiren öğrenci sınıftan ayrılabilecektir.

11. Her dersin sınav süresinin bitimine 5 dakika kala, hiçbir öğrenci sınavdan ayrılamayacaktır. Her ders sınavı sona erene kadar özel eğitim önlemi olan öğrenciler dışında sınıfta en az iki öğrencinin kalmasına özen gösterilmelidir.

12. Öğrencilerin sınava gelirken sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi materyaller ile her türlü bilgisayar nitelikli cihazları beraberinde getirmeleri yasaktır.

13. Her bir ders için poşetteki salon yoklama listesi, her ders sınavının ilk 15 dakikası doldurulur, sınava dahil olmayan öğrenci bilgileri “GİRMEDİ” biçiminde doldurulur.  Sınava dahil olmayan öğrencilerin bilgisinin girildiği salon yoklama listesi, salonda görevli öğretmence bina komisyonuna iletilir ve bu belgenin bir fotokopisi çekilir. Salon yoklama listesi görevli öğretmence yine sınıfa getirilir. Sınavı biten öğrenci doldurması gereken yeri imzalar ve görevli sınav evraklarını alır. Bina komisyonu fotokopisini çektiği salon yoklama listesinde girmedi diye belirtilen kişilerin öğrenci bilgisini aynı gün e- okul sistemine girmelidir.

14. Soru kitapçıkları Bakanlığa geri iletilir. Sınavın sona erdiği haftanın ardındaki Pazartesi günü soru kitapçıklarını talep eden öğrenciler kitapçıklarını alma hakkı kazanırlar. Öğrenciler soru kitapçıklarını almak istemezler ise bu  kitapçıklar millî eğitim müdürlüklerince sonuçlandırılır. Bundan dolayı soru kitapçıkları geri dönüş poşetine dahil olmayacak sadece cevap formları, ve tutanak ve yoklama listesi vb. poşete geri konulmalıdır.

15. Sınav poşetleri sınav sonrası imza atılarak sınav komisyonuna verilecektir.

öğretmenler saat kaçta okulda olacak, merkezi sistem ortak sınavlarda öğretmenlerin yapacakları işler, görevleri ve sorumlulukları nelerdir kısaca bilgi aktardık.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Dilek emirzeoglu dedi ki:

  Bir şey sormak istiyorum kızımın girdiği teog ingilizce sınavında gözetmen başkalarının kopya çekme ihtimali üzerine sınav başlamışken yerleri değişimi yapıyor ve 3 soru yapmış oluyorlar d ken ç oluyor ve sınav bitiminde çıkıyor başka arkadaşı hocanın kağıdını silip d isaretledigini görüyor ne olacak bilmiyoruz bu yasak diye biliyorum moraliniz sıfır ne olacak sonu bilmiyorum yardımcı olur musunuz 😢😢😢😢

 2. serpil dedi ki:

  Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için gözetmen olarak işime yarayacak.

 3. ozzi dedi ki:

  iyi akşamlar hocalarım teogda görev alan arkadaşlar sınav bitiminde cevap kağıtlarını oturma düzenine göre mi toplamalıyız karışık toplayıp poşete koysak sorun olmaz değil mi kafamı kurcalıyor

  1. K dedi ki:

   Daginik şekilde topladiginizda problem cikti mi hocam

 4. Selin dedi ki:

  Teog da ingilizceyi hangi kitapçığı işaretledim hatırlamıyorum belki boş bi kuruntudur ama yine de öğretmenler kontrol ediyor mudur acaba boyle bi sorumlukları bar mi

 5. Özgül dedi ki:

  Arkadaşlar kızım bugün teog Sınavına girdi ve Cevapları kitapçık tan diğer cevap anahtarına geçirmemiş başından böyle bişey geçen varmı öğretmeninde ihmali varmıdır?

  1. :D dedi ki:

   cevap kağıdı boşuna verilmedi hocaların kuralları belirtmeleri ve cevap kağıdı verildinde kontor etmeleri gerekir

   1. hakann dedi ki:

    Öğretmenin öyle bir sorumluluğu yok.ya öğrenci yapmak istememisse

  2. ÖRS dedi ki:

   kardeşim çocuğn kitapçığı kodlamamışsa neden öğretmende ihmal arıyorsun.çocuğuna bir şey diyemiyor musun

 6. :D dedi ki:

  tc. kmligine gerek yok zaten orda yaziyolar onceden

 7. adem dedi ki:

  Ya arkadaş lar ben feni hangi kitapçık türüne işaretledim bilmoom acaba gözetmen ler bakiomudur dogru yanlis die

  1. vermekistemiyorum dedi ki:

   bence kontrol ediyolardır

 8. Furkan dedi ki:

  HayıRLıSı iNŞALLAH…

  1. sarenur dedi ki:

   Hayırlı Bir Yeri Kazanmak Dileğiyle ..

 9. umutcan dedi ki:

  Öğretmenlerin bir diğer görev ise öğrencilerin dağıtılan kitapçık türlerini sevap formlarına doğru işleyip işlemediklerini incelemektir.
  Sevap formu :D

 10. hatice dedi ki:

  ya t.c kimlik illa yanımızda oklmak zoruunda mı hadi kaybettiysek ama t.c numarasını biliyorsak ne olacak

YORUM YAZ