MEB’den Okullar Hayat Olsun Projesi

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, ”Eğer Türkiye 2023 yılı hedeflerini gerçekleştirecekse 2023’te dünyanın kalkınmış 10 büyük ekonomisi içerisine girecekse mutlaka daha eğitimli bir nüfusa, iş gücüne ve topluma sahip olmak durumundadır” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda ”Okullar Hayat Olsun” projesinin bilgilendirme toplantısında katılan Ersöz burada yaptığı açıklamada, projenin Kocaeli’de mart ayından itibaren başarıyla yürütüldüğünü bildirdi.

Projenin amacının eğitimi topluma yaymak, toplumu da okullarla buluşturmak olduğunu anlatan Ersöz, toplumun eğitim seviyesinin yükseltilmesi hedeflediklerini söyledi. Ersöz, bu gün ortalama yetişkin bir vatandaşın okulda eğitimde geçen süresinin 6,5 yıl olduğunu vurgulayarak, gelişmiş ülkelerde bu sürenin 12 yılın üzerine olduğunu kaydetti.

”Türkiye 2023 yılı hedeflerini gerçekleştirecekse 2023’de dünyanın kalkınmış 10 büyük ekonomisi içerisine girecekse mutlaka daha eğitimli bir nüfusa daha eğitimli iş gücüne ve daha eğitimli topluma sahip olmak durumundadır” diyen Ersöz, başlatılan projeyle toplumla okullar arasında kopan ve zayıflayan bağın yeniden tesis edileceğini ifade etti.

Ersöz, projeyle kıt kaynakların etkin kullanılmasının da sağlanacağını anlatarak, okulların genellikle okul saati dışında pek kullanılmadığını, projeyle okulların mahalle sakinlerince her türlü etkinlikte kullanılmasını sağlayacaklarını bildirdi.

Proje kapsamında 1 yıl içerisinde 70 il, 650 ilçe belediyesiyle protokol imzalandığını dile getiren Ersöz, okulların kütüphanelerinde ve bilgisayar odalarında yapılan yeni planlamalarla zenginleştirilmiş kütüphaneler oluşturulduğunu anlattı.

Ersöz, okul bahçelerinde eğlence ve etkinlik alanları, ağaçlandırma çalışmaları, çardak, çocuk oyun alanları, spor alanları ve amfi tiyatro yaptırıldığını vurguladı.

”Okullar Hayat Osun” projesi, Kocaeli’deki 183 okulda hayata geçirildi. Proje kapsamında açılan 35 kurstan bin 180 kişi yararlanırken, çalışmalar kapsamında kentteki okullarda 3 yüzme havuzu, 24 kamelya, 54 çocuk oyun alanı, 49 spor salonu yapıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.