Komisyon Sözleşmesi Nedir Nasıl Yapılır

Komisyon Sözleşmesi Nedir Nasıl Yapılır
  • 06.08.2013

Komisyon sözleşmesi nasıl yapılır, komisyon sözleşmesi nedir

Komisyon sözleşmesi, komisyoncunun üc­ret karşılığında, kendi adına ve vekillik veren hesabına yaptığı kıymetli evrak ve taşınır eşya alım-satımına ilişkin sözleşme. Borçlar Kanunu’nda düzenlenmiştir. Aynca Türk Ticaret Kanunu’nda taşıma işleri ko­misyonculuğuna, Gümrük Kanunu’nda da gümrük komisyonculuğuna ilişkin hüküm­lere yer verilmiştir.

Komisyon sözleşmesi vekillik veren kimse ile komisyoncu arasındaki ilişkiyi düzenler. Sözleşmede komisyoncunun etkinlik konu­su ve koşullan, hak ve borçlan, üçüncü kişilerden elde edilen mal ve hakların komisyoncuya devir koşulları ve vekillik verenin komisyoncuya karşı borçları saptanır. Komisyoncu vekillik verene işin akışını bildirme, talimatına uyduğunu haber ver­me, gerekiyorsa eşyayı sigorta ettirme, kendisine gönderilen malın ayıplı olması durumunda bunu bildirme, malın bedeli konusunda vekillik verene bağlı olma gibi yükümlülükler taşır. Sözleşmeyi yerine ge­tirdikten sonra ücrete hak kazanan komis­yoncunun, yaptığı giderleri, faiz ve avansı alıncaya değin mal üzerinde hapis hakkı vardır. Sözleşme işin görülmesiyle sona erer. Aynca vekillik sözleşmesi hükümleri­ne dayanarak önceden de sona erdirilebilir.

Taşıma işleri komisyoncusu, ücret karşılı­ğında, kendi adına ve müvekkili hesabına eşya taşıtmayı uğraş haline getirmiş kimse­dir. Gümrük komisyoncusu, eşyanın giriş, çıkış, transit ve aktarma gümrük işlemlerini eşya sahibine vekillik etmek yoluyla izleyen kimsedir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ