İznik ve İzmit’in Fethinin Kalıcı Hale Gelmesini Sağlayan Unsurlar Neler Olabilir

Osmanlı Devleti Beylik olarak tarih sahnesine çıkmıştır ve kısa sürede büyük bir devlet haline gelmiştir ki bu devletin beylikten büyük bir devlet haline gelmesinin en büyük nedenlerinden birisi de padişahların yapmış oldukları fetihlerdir.

Osmanlı devletinin başına geçen tüm padişahlar kesinlikle fethettikleri yerlerdeki halkı zor durumda bırakmamışlardır ve onların yaşayıp tarzlarına devletin özelliklerine ters düşmeyecek şekilde saygılı olmuşlardır.

Osmanlı Devleti İznik ve İzmit’i de fethetmiştir ve bu iki ilin fethi diğer bölgelere göre daha kısa sürede kalıcı hale gelmiştir. Yine İznik ve İzmit’in fethinin kalıcı olmasının nedeni de Osmanlı yöneticilerinin buradaki halka inançları ve ibadetleri konusunda hoşgörülü davranmaları olmuştur. Osmanlı padişahları İznik ve İzmit’te yaşayan halkın yaşam tarzına saygı göstermiştir ve bu bölgelerde tıpkı diğer fetih bölgelerinde olduğu gibi adaletli ve hoşgörülü bir yönetim anlatışı benimsemiştir.

İznik ve İzmit’in Fethinin Kalıcı Hale Gelmesini Sağlayan Unsurlar Neler Olabilir Sorusu Hakkında Hazırladığımız Yazımız İçin Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.