İstiklal Marşı Anlamı Açıklaması Bütün Kıtalar

İstiklal Marşı Anlamı Açıklaması Bütün Kıtalar
 • 21.09.2017

İstiklal marşı açıklaması kısaca bu sayfada sizler için İstiklal marşının anlamı bütün kıtalar olarak hazırladık.

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak; 
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak. 
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak; 
O benimdir, o benim milletimindir ancak. 

Mehmet Akif bu dizede  Türk milletine cesaret aşılamak ve milli duyguları açığa çıkarmak için şiirine korkma sözüyle başlıyor. Bayrak bir milletin geleceğinin , ülkesinin ve bağımsızlığının sembolüdür. Bayrağın kaybedilmesi Türk milletinin istiklalinin yok olmasıdır.. Şair ülkemizde tek bir insan kalana kadar bu vatan için savaşcağımızı belirtiyor.Kalan tek kişide  son nefesini vermeden Türk istiklal ve bağımsızlığı için bayrağı için mücadale edecektir. Bayrağın varlığı ile milletimizin kaderi birbirine bağlıdır. Bayrak bizimdir sembolümüzdür Türkiye varoldukça şanlı bayrak dalgalanacaktır.

Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal…
Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklal! 

   Türk vatanının bazı toprakları işgal edilmiştir Bazı bölgelerde bayraklarımız indirilmiş yerine düşman bayrakları asılmıştır.Bu yüzden bayrağımız kızgın ve öfkelidir. Kaş çatmak öfke halini ifade eder. Bu hususta bir şey daha var ki edebiyatta sevgilinin kaşları daima hilal şeklinde gösterilmiştir. Bayraktaki hilal de tıpkı nazlı bir sevgilinin kaşı gibi çatılmıştır ı ifade ediyor. Kahraman Türk milletini üzmektedir. Türkün beklediği, özlediği gülen bir bayraktır. Bir aşığın sevgilisinden güler yüz beklemesi gibi bağımsızlığa aşık Türk milleti de özgürlüğün sembolü olan bayraktan gülmesini beklemektedir. Çünkü Türkler bağımsızlıkları ve bayrakları uğruna pek çok kan dökmüşlerdir. Bu kanları bayrağa helal etmeleri için onun da nazlanmayı bırakıp göklerde dalgalanması gerekir. 

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kükremiş Sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım.
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım. 

   Şair ‘ben’ den kasıtı Türk milletidir.Türk milleti ezelden beri hür yaşamış ve hür yaşayacaktır. Onun özgürlüğünü elinden almak isteyen ancak çıldırmış olmalı,çünkü böyle bir harekete kalkışanlar ağır bir şekilde cezalandırılır. Türk milleti bağımsızlığı uğrunda önüne ne çıkarsa çıksın her engeli aşacak güçe sahiptir.

Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
‘Medeniyet!’ dediğin tek dişi kalmış canavar? 

    Bu kıtada şair vatanımızı işgale çalışan Avrupalılara meydan okuyor. 20. asrın başında Avrupa medeniyeti 19.yy. deki görkeminden oldukça uzaktır. O sebeple şair bu durumu tek dişi kalmış canavara benzetiyor. Ancak Avrupa mevcut teknik imkanlarını seferber ederek topuyla, tüfeğiyle, tankıyla bizi yok etmeye çalışmaktadır. Mehmetçik ise onlar kadar güce sahip olmasa da Mehmetçikin iman dolu göğsüyle yeteceğini söyler.

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.
Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın…
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

 

    Şair kahraman Türk askerine hitap ediyor. Türk askerine yurdunu alçaklara bırakmaması için gerekirse canını feda etmesini söylüyor. Şehitlerin gereceği siperlerin düşmana engel olmasını istiyor. Mehmet Akif düşmanın çok kısa bir süre içinde bu namussuzca işgalin biteceğine Allah’ın Türk milletine söz verdiği zafer gününün olduğunu söylüyor.

Bastığın yerleri ‘toprak!’ diyerek geçme, tanı:
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı. 

   Şair Türk ordusuna vatanın değerini anımsatıyor. Toprak ile vatan arasında büyük bir fark vardır. Toprağı vatan haline getiren onu elde etmek ve korumak için savaşanların varlığıdır diyor. Toprak dünyanın her yerinde bulunur. Ancak atalarımızın kanlarıyla sulanan Topraklar vatanımız üzerindedir ve bunun değerini bilmeliyiz.

Kim bu cennet vatanının uğruna olmaz ki feda?
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsında Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda. 

   Bu vatan cennet kadar kıymetlidir. ”Şehit olanların dini inanışımıza göre doğrudan doğruya cennete gider ve şehitler bu topraklarda yattığı için toprağında cennetten bi farkı yoktur diyor” Şair.Bir avuç toprağı sıksak şehitlerin kanının akacağını sanırız. Canımızdan çok sevdiğimiz insanları  Allah alsında yalnız yaşadığımız sürece bizi vatanımızdan ayrı düşürmesin.

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli-
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli. 

    Şair  Allah’a dua ediyor ve  ibadet yerlerinine düşman elinin değmesin istiyor.Camilerimizden okunan ezanlar sonsuza kadar Türk yurdunun üstünde inlemelidir. Çünkü bu ezanlar dinimizin temelidir.

O zaman vecd ile bin secde eder-varsa-taşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruh-ı mücerred gibi yerden na’şım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım. 

   Ezan sesleri yurdumuzun üstünde inledikçe şehitlerimizin de ruhları şaad olacaktır. Ezan sesi sadece yaşayanları değil, ölüleri hatta onların mezar taşlarını bile etkileyen yüce bir anlam taşır. Böylelikle şehit atalarımız huzur bulacaktır.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklal! 

   Şair zafer gününün heyecanını yaşıyor. Şanlı bayrağımız dalgalandıkça Türk milleti yeniden bağımsızlığına kavuşur. Artık onun için yok olma korkusu kalmamıştır. Bayrağımız şehitlerimizin kanlarını hak etmiştir. Bağımsızlık Allah’a tapan ve doğruluktan ayırmayan Türk milletinin en doğal hakkıdır.

İstiklal Marşının Açıklaması ve Anlamı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. haydar dedi ki:

  İstiklal herşey istiklal vatan istiklal ulus

 2. memet dedi ki:

  Elinize saglik

 3. murat dedi ki:

  sağol alah bizi ve ülkemizi doğru yoldan ayırmasın

 4. büşra turgun dedi ki:

  İstiklal marşı çok önemli şiirler den biridir

 5. irem dedi ki:

  hocamız sınavda sorucak

 6. neslim. uygur dedi ki:

  bence uzun değil. insan istiklal marşını haikaten yaşarsa bu onun aleyhine değil lehinedir. bence elleriniz ağrıdığında biraz da bunları düşünün. ben türk değilim. ancak türk topraklarında yaşıyorum ve bu marşa saygı duyuyorum. siz bu topraklarda yaşamakla beraber türksünüz ve – sözüm bunu iğrenç bulanlara- bu sizin marşınız, sizin hayatınız ve sizin varolma hikayeniz. bu nedenle bu marşı unutmamalı, sonsuza dek yaşatmalısınız. herhalde marşın ne anlattığını öğrenmek sıkıcı olmasa gerek.
  aslında gerçeği söylemek gerekirse, sizin yerinizde olmak isteyen birçok insan var. yani kendi marşını uzun da olsa okumak, anlamını kavramak isteyen- örnek benim ulusum, yani uygurlar, doğu türkistanda çin işgalinde yaşıyoruz. ben on yıldır türkiyedeyim ama baskı olmasa kendi ülkemde yaşamayı isterdim-. bu nedenle marşınızın değerini bilin.
  ha ayrıca bu sıradan bir ödev değil. insan bir ödev yapacaksa yalnızca kağıdın üstüne yazmamalı, ödevin önemini, nedenini iyi bir şekilde kavramalıdır.
  bu vatan marşının, varoluşunun değerini anlayanlara, cennet gibi mekan olsun! amin!

 7. H'asan S'efa A'rslan dedi ki:

  Bence bunu herkes yazmalı vatanımızın simgesi bu

 8. Elif😍😆🤗 dedi ki:

  Bana yardım edin

  1. Anonim dedi ki:

   Hemen

 9. Muhammet dedi ki:

  Kim yaptıysa ellerine sağlık çok yardımı oldu teşekkür ederim😉

 10. Zeynep dedi ki:

  Ödevime yardımı dokundu ama bir sürü yazim yanlışı ve anlatım bozukluğu var düzelirse gayet işe yarar bir hale gelir. Yinede teşekkürler.

 11. Hacer dedi ki:

  Valla yazana kadar canım çıkdı ama yinede çok güzel yazanlardan yani “Mehmet Akif ERSOY”dan çok teşekkür ederiz ellerine kollarına sağlık

 12. ceren dedi ki:

  çok güzel çok saolun😀😀

 13. efeataay dedi ki:

  bunu yazanlardan ALLAH razı olsun

 14. sefas dedi ki:

  süperrrrrrrrrrrrr alllah türk milletini korusun şehitlerimizin ruhu şaad olsun ha bu arada süper olmuş merak etttim marşımızı girdim baktım meraakım dindi

 15. burhan aslan dedi ki:

  çok güzel saolun çok ama çok işime yaradı

 16. sudenur dedi ki:

  Ezan sesleri yurdumuzun üstünde ((((inledikçe))) şehitlerimizin de ruhları şaad olacaktır.

  İnledikçe degil yankılandıkça hayvan mı da inliyor.
  DİKKATE ALIRSANIZ SEVİNİRİM.

  1. Ahmet dedi ki:

   Yer gok inledi yerine yankilandi diyelim o zaman

  2. Ahmet Mat dedi ki:

   İnlemek güçlü şekilde bağırmak yankılanmak anlamına da gelir.

 17. yaw he he dedi ki:

  cook guzel saolun

 18. asdfhjhj dedi ki:

  lan uzun diyosunuz da bunu buraya yazanın da eli yorulmamış mıdır

 19. öğretmen dedi ki:

  Nasıl bir nesilsiniz siz? Ben cevaplayayım. Tam da düşmanların istediği gibi. Ruhsuz ve hainlik içeren duygu ve düşüncelere sahip bir nesil. Ne demek çok uzun. Ne demek yazmak için kolum koptu. İnsanlar zamanında İstiklal için bizim ve bizden sonrakiler için canını verdi. Eşini babasını kardeşini evladını verdi. Ne için. Sen şımarıklık hainlik vefasızlık yap diye değil mi?

 20. Alparslan Yilmaz dedi ki:

  Teşekkür ederiz çok yardımcı oldu

 21. fak dedi ki:

  igrenç

  1. asdf dedi ki:

   Kendi marşın hakkında olan bir şeyi kötüleyecek kadar yüzsüzsün kardeşim. Sana kardeşim bile dememem lazım şu anda.

  2. olitkadist dedi ki:

   asıl iğrenç olan senin, Türk milletinin bu dar ve zor zamanında mükemmelce yazılan, ve Türk aslını içeren bu marşın açıklamasına düşüncesizce iğrenç demen. Hiç düşündün mü kaç şehit, kaç çocuk şehit uğruna yazıldı? Marşta da dediği gibi sen şehit oğlusun. nasıl böyle bir kelime kullanabilirsin? kanın mı bozuk? söyleyecek söz bulamıyorum.

  3. Muhammet dedi ki:

   Ya sen mal mısın? Aptal bu güzelim marş olmasaydı geleceğini düşünen asker olmasaydı sen şuan evinde rahat rahat yatmış ve geleceğinin iyi olacağını düşünemezdin. İşte senin gibi insanların Allah belasını versin senin gibiler yüzünden Türkiye gelişmiyor. Diyecek bir şey bulamıyorum ….. Böyle salaklar varken hemde…

  4. Dbznsnzns dedi ki:

   SENIN gorusun olabilir ama mumkunse gorusunu icinde tut bizim bagimsizlik mucadelemizi simgeleyen ve bizim icin onemli olan mars senin ilgiyi uzerine toplamak icin kullanacagin bi arac olamaz..!

 22. veysel dedi ki:

  hiç kimse merak edip girmemiş atalarimiz böyle bir nesile bıraktı vatanı yorumlara bakarsaniz herkes ödev olduğu icin girmis yani herkes bir zorlama sonucunda girmis Türk genci kendi marşını merak ettiği icin degil öğretmeni istedi diye girmiş birde şikayet esiyor “uzun” diye

 23. Ecos dedi ki:

  Uzun ama güzel

  1. Ecos dedi ki:

   Katiliyom stardool da adim lacivert

 24. disi dedi ki:

  çok teşekkürler

 25. sinan dedi ki:

  ağbi bu ne ya kol die bişi kalmadı kolum uyuştu ya ( bide noktalama işaretlerine uymamışsınız yapacanız yazıya ya !!!! )

  1. sinan dedi ki:

   doğru söylüyosun adaş ya

 26. Hosna dedi ki:

  Güzel di Allah razı olsun yardımcı oldunuz :)

 27. ayşenur aydın dedi ki:

  süper daha yeni yazmaya başladım ama güzel tam hocamızın anlattığı gibi beğeneceğinden eminim

 28. umut dedi ki:

  Uzun ama kolum koptu Yinede teşekkür ederim niye derseniz ödevime yardımı oldu

 29. Point. dedi ki:

  Bence çok güzell tam aradığım gibi ÇOOOK TEŞEKKÜRLER .

 30. sena dedi ki:

  Çok uzun kolum koptu yinede Teşekkürler

 31. sena dedi ki:

  Çok uzun bu ya

  1. Anonim dedi ki:

   uzun olcak ya ne sandı sen

 32. dilan dedi ki:

  Cok yardimci oldunuz ama biraz yorucuydu tesekkurler

 33. seher dedi ki:

  Çok yardımcı oldunuz

 34. Ecem dedi ki:

  Offfffffffffffff! Ne kadar uzunnnnnnn. Bunu yazmakta zorlamadınız mı? Boyum 1.60 ama bunlar benden de uzun.

  1. ece dedi ki:

   daha ne kadar bekliyodun

  2. emine dedi ki:

   Ben hepsini yazdım mecburdur bide beni düşün

 35. beren dedi ki:

  çok sağalun yardımcı oldunuz

 36. demra.sert dedi ki:

  maşallah çok güzel olmuş

  1. menekşe dedi ki:

   gerçekten de öyle

 37. Buğra Reis CcC MHP dedi ki:

  Süper Konya Ülkü Ocaklarından selamlar

  1. Muhammet Reis CcC MHP dedi ki:

   Süper Sivas Ülkü Ocaklarından selamlar

 38. Arif dedi ki:

  Uzun değil o kadar güzel olmuş çok teşekkürler hocada beğenirse iyi olur beğenicektir büyük ihtimal

  1. sena sıla dedi ki:

   elbette işine yarar

  2. Anonim dedi ki:

   Aynen

 39. 1 2
YORUM YAZ