İletişim Denince Aklımıza Ne Gelir?

İletişim Denince Aklımıza Ne Gelir?
  • 09.01.2017

Bu yazımızda iletişim denince aklımıza ne gelir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İletişim, insanların birbirleriyle ve çevreleriyle olan bağlarıdır. İletişim unsurları arasında birinci sırada dil gelir. Dil iletişimde konuşma kanalını oluşturur. İkinci sırada temas gelmektedir. İnsanlar göz teması ya da fiziksel temas kurarak iletişim oluştururlar. Üçüncü olarak yazışarak iletişim kurulabilmektedir.

İletişim insanları sosyalleştiren bir ihtiyaçtır. İnsanın doğasında olan ve diğer canlılarla, çevresiyle olan bağlarını yönetme, kontrol etme güdüleriyle gelişen bir kavramdır. İletişim en az iki unsur arasında gerçekleşir.

İletişimin olması için kaynak, kanal ve alıcı olması gerekir. Buradaki düzende iletişimi sağlayan canlı veya cansız bütün varlıklar olabilir. İnsanlar dil yoluyla konuşma aracılığıyla anlaşırlar. Hayvanlarda konuşma olmadığından, ses çıkarma ve koku bırakma, takip etme güdüleri vardır. Bitkilerde ışığa yönelme durumu da iletişimi oluşturur.

İletişim canlıların doğa ile olan bağlarını oluşturur. İnsanlar arasında ise konuşma, anlaşma, haberleşme gibi olgular doğurur. İletişim bir ihtiyaçtır. Bu nedenle birçok iletişim kanalı icat edilmiştir. Büyük kitlelere ulaşan iletişim araçlarına kitle iletişim araçları denmiştir.

Kitle iletişim araçları, radyo, telefon, televizyon, bilgisayar, internet, gazete, dergi, kitap gibi araçlardır. Dünya üzerinde birçok insan iletişim ihtiyacını basın ve yayın araçlarını takip ederek gidermektedir.

Toplumsal olarak kitlesel bir iletişim ağı oluşmuştur. Bununla beraber aile içi iletişim de temeli oluşturur. İletişim konusunda kadınlar daha iyidir. Çünkü anne olma özelliklerinden bebeklerinin hallerini anlama duyguları gelişmiştir.

İletişim Denince Aklımıza Ne Gelir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ