İhracat ve İthalat Nedir

İhracat ve İthalat Nedir
  • 24.09.2016

Bu yazımızda kısaca ithalat ve ihracatın tanımına değineceğiz. Konuyla ilgili soruları olanlar yanıtlarına yazımızdan ulaşabilirler.

İhracat; bir malın yabancı ülkelere döviz karşılığı satılması işlemidir. Bir malın küresel pazarda rekabet gücü rekabet gücü döviz kuruyla da ilişkili olarak ilerler. Döviz kurunun düşmesi, yerli paranın yabancı para karşısında değer kazanması demektir. Bu nedenle ihracata sunulan mal küresel pazarda daha yüksek fiyata sunulur. Bu nedenle malın pazarda rekabet gücü düşer.

İhracat; kişi ve kuruluşlarca üretilen mal ve hizmetlerin yurtdışına satılması durumuna verilen addır. Kısacası dışarıya satımdır.

İthalat, yurtdışında imal edilen malların, ülkeye sokulması demektir. Kısacası dışarıdan alımdır. İhracatın tersi bir işlemdir. Bir ülkenin dış ticaret dengesi ihracat ve ithalatın birbirini dengelemesiyle sağlanır.

İthalat, özel ya da tüzel kişiler tarafından, kamu iktisadi kuruluşları ya da devlet tarafından direkt olarak yapılabilir.İthalat; bir dış ülkeden mal ve hizmet alınması durumuna verilen addır. İthalat kısaca dış alım demektir. İthalat, ihracatın tam tersi bir işlemdir. Bir ülkede dış ticaret açığının olmaması için ithalatın ihracatı karşılaması gerekir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ