Hz. Muhammed’in (S.A.V.) İnsanlara Niçin Ve Nasıl Değer Verdiğini Anlatınız.

Bu yazımızda Hz. Muhammed’in (s.a.v.) insanlara niçin ve nasıl değer verdiğini anlatınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam, insanlar için gönderilmiş bir dindir. İnsanın mükemmel ve mükerrem bir varlık olarak yaratıldığını ortaya koyar. Her din gibi İslam da son ve tek din olarak bir peygamber aracılığıyla gönderilmiştir. İslam peygamberi Hazreti Muhammed (s.a.v.)’dir.

Peygamber (a.s.) da bir insan olarak İslam’ı insanlara tebliğ etmiştir. Bu bakımdan sosyolojik olarak bir analiz yapılacaksa insanlara yaklaşım biçimini doğrudan vahiyden almıştır ve ona göre hareket etmiştir.

Peygamber (a.s.) insanlara, Allah’ın kulları olarak değer vermiştir. Allah’ın yarattığı her şeye hikmetli bir bakış açısı ile değer veren Peygamberimiz, hayatı boyunca da böyle yaşamıştır.

Peygamber (a.s.), birisiyle konuşurken ona yüzünü dönerdi, sözünü kesmezdi, sabırla dinlerdi. İnsanları uyaracağı zaman, isim vermez, sizden bazılarınız, diye bahsederdi. İnsanların yanlışını düzeltirken, doğrusunu kendi yaparak gösterirdi.

1 yorum

  1. Ben butun peygamberler inanıyorum . Hz.muhammet son peygamber oldugu icin onun izinden gidiyorum. Kadir gecesinin son on gunu kadir gecesi butun allah yokluk ceken insanlarda versin. Amin butun inananlar saglik huzur ve afiyet versin. Allaha emanet olun hayırlı geceler.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.