Gulliver’in Gezileri Özet Kısa

Gulliver’in Gezileri Kitap özeti, Gulliver’in Gezileri Özet Kısa

Gulliver’in Gezileri

Gulliver üniversite eğitiminden sonra ünlü bir doktorun yanında çırak olarak çalışmaya başlar. Gulliver, çıraklık yaparak kazandığı paraları gemiciliği öğrenmek, gezilerinde yardımcı olacağını düşündüğü için matematik bilgilerini arttırmaya yönelik kullanır. Çıraklık döneminden sonra Gulliver, iki yıl yedi ay daha tıp eğitimi alır ve bu eğitim sonrasında bir gemide doktor olarak çalışmaya başlar. Bir kaç defa gemilerde turlara gittikten sonra Londra’da yaşamaya başlar ve burada evlenir.

Bu dönemlerde Gulliver’i işleri kötü gitmeye başlar, bu nedenlerden dolayı deniz yolculuklarına çıkmaya karar verir. Sayısız deniz yolculuklarına çıkar. Tabi ki bu sırada da bol bol kitap okuyarak kişisel gelişimini tamamlar. 1699 yılında Bristol limanından yola çıkarak yolculuğuna başlar. Doğu Hindistan istikametinde şiddetli bir fırtınayla karşı karşıya kalırlar. Rüzgarla birlikte gemi kayaya vurur ve gemi parçalanır. Gemiden kurtulup filikalara binerler ama filikalar da rüzgara yenik düşer. Gulliver, arkadaşlarının öldüğünü düşünür ve zar zor kıyıya çıkar. Gulliver kıyıda uyuya kalır, uyandığında ise üzerinde küçük bir şeyler olduğunu görür. Bu ufak canlı Gulliver’in çenesine kadar yaklaşır ve Gulliver bu ufak şeyin elinde ok taşıyan 15 cm’den küçük bir insan olduğunu anlar.

Adları Liliput olan bu bu küçük insanlar önce korkarlar fakat sonrada Gulliver ile dost olurlar. Liliputlar yan adadakilerle sorunları olduklarını ve bu sorunların sonucunda savaş çıkabileceğini ifade ederler. Gulliver, yan adaya gidip Liliputların sorunlarını ortadan kaldırmaya çalışır fakat başarılı olamaz. O sırada Londra’ya gitmeyi planlayan Gulliver, gördüğü kayığa biner ve oradan ayrılır. Londra’ya döndüğünde ailesiyle durumu konuşur ve tekrar geziye çıkma kararı alır.

Geziye çıktığı gemide yiyecek ve içecekler bitmek üzere olduğunu kaptan uzaktan gördüğü bir adaya yanaşır. Gulliver, arkadaşlarıyla birlikte gemiden iner, fakat arkasında baktığında arkadaşlarının arkalarına bakmadan kaçtıklarını fark eder. Arkadaşları gemiye binip giderler fakat Gulliver orada kalmıştır.

Gulliver, ne yapacağını düşünürken arkakasında 20 metrelik dev insanlarla karşı karşıya kalır. Gulliver’i çok seven dev insanlar Gulliver’e güzel bir ev yaparlar. Bu ev kafes şeklinde bir evdir.

Gulliver, bir gün kafes evinde otururken bir karga gagasıyla kafes evi taşımaya başlar ve suya düşürür. Gulliver iki gün boyunca kafeste hapis kalır. Oradan geçer bir gemi kafesi fark eder ve şaşırır. Kaptan kafesteki Gulliver’i çıkarır. Gulliver ise iki adadan da aldığı eşyalarını gemi kaptanına gösterir ama kaptan Gulliver’e inanmaz. Gulliver bu hadiseden sonra 1706 senesinde İngiltere’nin güney kıyılarına ulaşırlar.

Geldikleri yerde insanlar ufacıktır ve Gulliver kendisini yine Liliputların ülkesinde sanır. Öyle ki ufacık insanları ezmekteni incitmekten korkar. Tüm bu olanlardan sonra Gulliver’in eşi bir daha Guliver’in deniz seferlerine çıkmasına müsaade etmez. Ancak Gulliver kısa bir süre sonra eşinin sözünü çiğneyerek deniz seferlerine çıkacaktır.

Gulliver’in Gezileri Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

9 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.