Fetret Devri Nedir

Bu yazımızda Fetret devrinin ne olduğuna kısaca değineceğiz. Konuya ilişkin sorularınız varsa mutlaka yazımızı okumalısınız.

Fetret Devri; 11 sene boyunca süren bir dönemin adıdır.

28 Temmuz 1402 Ankara savaşının ardından 1413 yılına kadar bu devir devam etmiştir. Mehmet Çelebi’nin devleti birleştirmesiyle sona ermiştir. Bu döneme Şehzadeler Kavgası şeklin de hitap edilmiştir.

Fetret Döneminde şunlar yaşanmıştır;

Yıldırım Beyazıt’ın büyük oğlu Emir Süleyman Ankara Meydan Savaşı’nın ardından vezir Çandarlızade Ali Paşa ile beraber Edirne’ye geldi. Devletin başına geçtiğini ilan etti. Ancak hükümdarlığı yalnızca 9 sene sürdü. Çünkü 17 Şubat 1411’de henüz daha 34 yaşında iken cinayete kurban gitti. Hükümdarlık yaptığı yıllar boyunca Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illeri ile Makedonya, Bulgaristan, Teselya ve Batı Trakya ülkelerinin hakimiyetliğini yaptı.

Emir Süleyman’ın yerine geçen Musa Çelebi ise daha az hükümdarlık sürerek geçti 5 Temmuz 1413’de 25 yaşlarında öldürüldü. Yalnızca2 yıl 5 ay devletin başında kalabildi.

Yıldırım’ın oğullarından bir diğeri Mehmet Çelebi, Ankara Savaşı’nın ardından akınlar düzenledi ve Sivas, Ankara, Zonguldak, Bolu, Eskişehir, Tokat, Afyon, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Amasya, İzmit, Adapazarı civarını hakimiyeti altına aldı. Amasya’yı başkent seçti.

Yıldırım’ın bir diğer oğlu İsa Çelebi ise  Bursa, Balıkesir, Bilecik taraflarını hakimiyeti altına aldı. Bursayı başkent seçti. Kurduğu hükümdarlık 2 sene geçmeden Mehmet Çelebi tarafından yıkıldı. İsa Çelebi, 1405’de yaşamını yitirdi.

Mehmet Çelebi 1404’de abisi İsa Çelebi’nin topraklarını bünyesine katarak genişledi. Babası döneminde başkent olan Bursa’yı da aldı.  Çok geçmeden Mehmet Çelebi, kardeşi Musa Çelebi’yi öldürdü ve devletin başına geçti. O dönemde Avrupa devletlerinden bazılarını da topraklarına kattı.  Böylece Fetret devrinden çıkıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.