Engelli Adayların Beklediği Haber Ösym’den Geldi

Engelli Adayların Beklediği Haber Ösym’den Geldi
  • 24.12.2017

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinden engelli adaylarının çok beklediği haber geldi. Engelli, sağlık sorunu olan ve özel nedenler yaşayan kişiler için sınav merkezlerinde özel uygulamaya gidiliyor. 2018 yılından itibaren 81 ilde sınav merkezlerinde engelli adaylar için farklı uygulamalar olacak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Mahmut Özer’den konu ile ilgili şu açıklama geldi; ” Sınav güvenliğini tehdit edecek cihazları kullanmak zorunda olan adaylar için ( biyonik kulak, braille daktilo, elektronik büyüteç gibi…) 14 ilde bulunan 15 sınav merkezi onlara uygun olarak hazırlanıyor.” dedi.

Başkan Özer; ” Herkesin kendi şartlarına uygun bir alanda sınava girme hakkının olduğunu düşünüyoruz ve bunun için çalışmalarımız sürüyor. Herkes için her yerdeyiz. ” şeklinde konuşmasını sürdürdü. 2018 hedeflerinin bu şekilde vatandaşların sorunlarını gidermek olduğunu da ekledi.

Özer, konuşmasının sonunda şunlara da açıklık getirdi; ” Engelli adaylarımız için her türlü kablolu ve kablosuz iletişimi kesilmiş sınav salonları hazırlıyoruz. Aslında bu çalışmamızı geçtiğimiz yıllarda Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun, Trabzon ve Şanlıurfa gibi büyük şehirlerimizde hayata geçirmiştik. Ancak 2018 hedefimiz bu engelli adaylar için sınav merkezlerini artırmak… Hatta 2018 sonuna kadar tüm illerdeki engelli vatandaşımızın kullandıkları elektronik aletler nedeniyle başka illere gitmek zorunda kalmadan sınavlarına ikamet ettiği yerde konforlu bir şekilde sınavlarına girmelerini sağlayacağız.”

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ