Doktor Olabilmek için en az kaç puan gerekir ?

Doktor Olabilmek için en az kaç puan gerekir ?
 • 29.09.2017

400 puanı aşarsak tıpı kazanabilir miyiz ? Doktorluk için kaç puan lazım?

Tıp kazanmak isteyen milyonlarca öğrenci var. Ancak bunların belki de %1’lik bir kısmı bu amacına ulaşıyor. Tıp kazanmak için ne yapmalıyım sorusu bütün öğrencilerin aklında. Bu yazıda tıp fakültesinde okumuş veya mezun olmuş tecrübeli insanların çalışma sistemini derleyerek ben tıp kazanmalıyım diyen bir öğrenci için çalışma programı oluşturulacaktır. Doktor Olabilmek için en az kaç puan gerekir ?

Öncelikle şunu belirtelim. Programımız öğrenmeye dayalı olduğu için soru sayısı, kaynak tavsiyesi vs. içermeyecektir. Sadece üniversite sınavında tıp fakültelerinden birini kazanmak için gereken donanıma ulaşmanız için öneriler içerecektir. Şunu da belirtelim ki bu programı uygulayıp başarılı olacak olanların en az basit düzeyde bir temelleri ve sayısal kapasiteleri olmalıdır. Bir de bu program bir sene boyunca uygulandığında sonuç alırsınız. Yani sınava 2 hafta kala programı uygulayıp başarılı olunmayacağını bilecek kapasitede olmalısınız. Zaten sınav başarısının büyük bir bölümü kapasite ile alakalı. Veliler bu durumu anlamamak için günde 10 saat çalışan çocukları başarısız olduğunda bile benim çocuğum zeki ama yeterince çalışmıyor diyor. Gerçek ise bundan çok farklıdır. Herkesi mutlu edebilecek bir program maalesef mevcut değil.

Eğer sınava 3 ay var ve siz ygs’de 160 sorudan 65 net civarı yapıyorsanız sizin tıp kazanmanız imkânsıza yakın. Dediğimiz gibi belli düzeyde sayısal temeli olan öğrenciler içindir bu program. Gerçeklerle yüzleşmek ve kendini tanımak gerekir her şeyden önce.

Tıp kazanmak için bütün testler önemli, yani zaten iyi bir derece yapmanız için bir testi yapıp diğerini yapmamanız diye bir şey söz konusu olamaz. Ancak fen 2 testleri çok fazla öneme sahip diyebiliriz. Ygs’de Türkçe, matematik ve fen testleri önemliyken. Lys’de ise daha çok fen testleri önemlidir sizin için. Tabi buradan şu mana çıkmamalı. Lys matematikten 10 net yaparak tıp kazanamazsınız. Bütün testlerin önemli olduğunu unutmayın.

Program şu şekilde olacak. Günde ortalama 6 – 8 saat arası ders çalışacaksınız. Daha çok olması size kalmış. Ancak gerçekçi davranırsak bu miktar yeterli diyebiliriz. Yalnız bir gün çalışıp bir hafta çalışmazsanız sonuç alamazsınız. Bir sene boyunca her koşulda uygulayacaksınız. Gece geç saatlere bırakmadan 6 – 8 saat kadar günlük çalışmanızı tamamlayacaksınız. Aralıklı saat vermemizin nedeni şu: çalıştığınız dersin zorluğuna göre beyniniz daha çok ve daha az yorulabilir. Siz kendinizi olabildiğince zorlayarak bu miktarda ders çalışacaksınız.

6 – 8 saatlik çalışmaya matematik 1 beceriniz yetersizse bununla başlayın. Çünkü matematik 1 bilmeyen fizik veya kimya da yapamaz. Bu dersi bitirince fizik, kimya, biyoloji derslerine erkenden başlayacaksınız. Yalnız fen bilgisi derslerinde ygs, lys ayrımı sizin için değil. Sadece eşit ağırlık öğrencileri gidip ygs fizik kitabı alır. Sizin edinmeniz gereken kaynak ygs + lys bir arada olan baştan sona ders kitabıdır. Üç fen dersinden de bunu yapacaksınız. Ygs, lys ayrımı zaten yok. Lys’ye çalışan ygs’ye de çalışmış oluyor zaten. Sadece ilk sınava doğru sınava yönelik sosyal bilgiler, Türkçe testlerine ve bol deneme çözmeye önem vereceksiniz. Onun dışında çalışmanız tüm ders halinde olacak.

Edindiğiniz konu anlatım kitabından günde 15 sayfa fizik, 15 sayfa kimya, 15 sayfa da biyoloji çalışacaksınız. Bu da 45 sayfa konu anlatımlı çalışma demektir. Test kısımlarında daha yavaş ilerlersiniz ama ziyanı yok. 15 sayfa ortalama bir değerdir. Konunun gereken kısmına ulaşmadan kitabı bırakmayın. Bu programı uzunca bir süre uyguladığınızda fizik, kimya ve biyoloji konusunda ortalama 3 tane konu anlatımlı kitabı anlayarak ve öğrenerek bitirmiş olacaksınız. Bu durumda ilk sınavdaki fen bilgisi ve ikinci sınavındaki fen bilgisi testlerine hazırlanmış olacaksınız. Eksik kalan dersleriniz: Matematik, Türkçe, geometri ve sosyal bilgiler. Bunun için de şöyle bir program uygulayacaksınız. Yine bir matematik kitabı alıp kalan sürenizde ilerleme göstereceksiniz. Matematikte ve özellikle geometride soru çözmek çok önemli olduğu için bol sorulu konu anlatım kitabı alacaksınız. İyi bir düzeye ulaşamadan soru bankası yok!

Matematik ve geometri bitince yanına bir de geometri soru bankası alabilirsiniz. Günde 5 test geometri çözmek iki ayda geometriyi aradan çıkarmak için yeterli olacaktır. Zaten geometri dersi sadece sorulardan oluşan bir derstir. İlk sınava doğru programa sözel dersleri de eklersiniz. Ancak Türkçeyi sona bırakmayın. Türkçe bir tıp fakültesi adayı için hayati öneme sahiptir. Kolaydır ve puan olarak yüksek getiriye sahiptir. İlk sınava üç ay kala dil bilgisini bitirmiş ve tek testli Türkçe ygs denemelerine başlamış olmalısınız. Bu denemelerden de günde 1 tane çözmek sizin hem hızınızı hem dikkatinizi arttıracaktır.

Son şekliyle program şu şekilde:

15 sayfa fizik konu anlatımlı (ygs + lys ayırmadan)

15 sayfa kimya konu anlatımlı (ygs + lys ayırmadan)

15 sayfa biyoloji konu anlatımlı (ygs + lys ayırmadan)

Matematik 1 veya matematik 2 1 konu ilerleme (zor konular 2,3 güne yayılacak)

5 test geometri

1 türkçe konusu ve 1 türkçe denemesi (40 soruluk)

Sınava doğru tarih, coğrafya felsefeden konu anlatımı ve soru çözümü.

Yukarıdaki program üzerine oldukça düşünülmüş bir programdır. Bu programı sabır ve sebatla uygularsanız başarı kaçınılmazdır. Programı uygulama zamanlarını size bıraktık. Sabah 6’da başlayın gibi şeyler söylemiyoruz çünkü herkesin okul, hayat meşguliyet durumları farklı oluyor. İrade gösterip uygulamak sizin elinizde.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. pınar dedi ki:

  Ben doktorum ilk olarak altınşehir anadolu lisesini tuturdum liseden sonra izmir 9 eylul universitesinden 89 puanla doktorluk sınavına girdim doktorluğu yapamayınca aile hekimi doktoru oldum ve şuan aylık 8000 alıyorum

  1. Esin Balkan dedi ki:

   Merhaba ben esin lide ogrencisiyim bende sizin gibi aile hekimi olmak istiyorum . Bana yardimci olabilirmisiniz . Lutfen sizden rica ediyorum

 2. ebrar ada dedi ki:

  Bende doktor olmak istiyorum lutfen dua edin tip isteyenlerin hepsi meslegine kavussun insallah Allah in izniyle Allah yardimcimiz olsun insaallahhh!!!

 3. Eslem dedi ki:

  Bende çocuk doktoru olmak istiyorum isteyen arkadaşlarıma da başarılar dilerim bende çalışıcam inşallah çocuk doktoru olucam konuya şöyle bakalım aslında her mesleğin kendine göre bir zorluğu var ama hedef önemli tabiki inanıyorsun kendine eğer çalışıyorsan tabiki başarıyı getirir

  1. esma dedi ki:

   İnşallah profesör doktor olacağıma babamın ne annemin güvencesini sarsmayacağım.

  2. Sahra dedi ki:

   Aynen ya bende istiyorum çocuk doktoru olmaj

 4. Hilal dedi ki:

  8 .sınıfım doktor olmak istiyorum lysden kaç puan almam gerekiyor acaba

 5. Hilal dedi ki:

  Ben 8. sınıfım doktor olmak için lysden kaç puan almam lazım

 6. Amed dedi ki:

  9. Sınıfem fenim iyi matematik çok iyi değil diğerleride iyi sayısal seçsem nasıl olur

 7. deniz dedi ki:

  işalah doktor olursunuz

 8. deniz dedi ki:

  ay canım benim rüyanızda görürsünüs

  1. Anonim dedi ki:

   kendine güvenen her insan hayalindeki mesleğe kavuşur anladık ki sen fazlalıksın çık aradan sahneyi boşalt kendine güvenelere zamanımızı çalarak çalarak bizleri uğraştırma…

   1. gizli biri dedi ki:

    doğrusun kardeşim

 9. umuci dedi ki:

  istanbul boğaz içi üniversitesine girmem için kaç puan gerekir

 10. Anonim dedi ki:

  ben 8. sınıfım ve başarılı bir beyin cerrahı olmak istiyorum kaç puan gerekli?

  1. Eylül dedi ki:

   Beyin cerrahı olmak için 8 saat ders çalışmalı ve üniversiteden 500 puan alman gerekiyor.

 11. beyin cerrahisi olmak istiyen bi kişi dedi ki:

  7.sınıfa geçtim ve beyin cerahisi olmak istiyorum teokta kaç puan kazanmam gerekiyor lütfen doğru bi şekilde söylermisiniz

 12. Genel cerrah olmak isteyen biri dedi ki:

  Ben genel cerrah olmak istiyorum lys den en az kaç puan almam gerekir bi türlü bulamadm yardımcı olsanız sevinirim ..;)

  1. özlem dedi ki:

   kim bilir

 13. cerrah asistanı olmak isteyen biri dedi ki:

  ben cerrahi asistanı olmak istiyorum kaçpuan gerekir 7 ye geçtim yardım edin lütfen yalan söylemeyin lütfen

 14. doktor olmak isteyen biri dedi ki:

  ben cerrahi asistanı olmak istiyorum kaçpuan gerekir 7 ye geçtim yardım edin lütfen yalan söylemeyin lütfen

  1. Elif dedi ki:

   Merhaba ben beyin cerrahi asistanı elif bu 3.yillim az kaldı cerrah olmama ben sınava girmeden gece mi gündüz etim ve kazandım 500 puan en fazla ama bunu geçmen lazım ben 570 puanlla atandim sana şans diliyorum.

   1. selcan dedi ki:

    Bunu nasıl yaptığını çok merak ediyorum. Bana anlatır mısın? Bu arada ben selcan.12.sınıfım ve doktor olmak istiyorum. Ve şuan çok bunalimdayim lütfen bana yardım edin. Isterseniz numaramı vereyim ama lütfen bana mutlaka ulaşın email=selcancvs@gmail.com

 15. Sıla dedi ki:

  İyi bir anlatım:) :)

 16. Begüm dedi ki:

  Yani kısaca doktor olmak için en az 450 puan almamız lazım bu arda bu sınavdan en yüksek puan 500 diyilmi millet 600 falan diyo

 17. fatime dedi ki:

  ben doktor olmak istiyorum mersinde 7.sınıfa geçtim lütfen bana yardımcı olun

 18. Sude dedi ki:

  Doktor olmak istiyorum tipi kazanmak istiyorum 8 e geçtim teogdan kac puan almalıyım lütfen yardımcı olun

 19. Zeynep dedi ki:

  Hiç bir şey anlamadım

 20. Gshfjs dedi ki:

  Kaç puan almam gerekiyor

 21. Çağla dedi ki:

  anlamadım enöaz kaç puan olacak ama en az en az alınabilecek puan ne ?? (genel cerrahi için) lütfen cevap yazın!

  1. eren dedi ki:

   özür dilerim şaka yapmak istemiştim sadece :((
   bb :((

 22. edanur dedi ki:

  550
  😊puan olması lazım yani ……….😳😳😳😳😢😢🙀🚑🔚

 23. Ayran dedi ki:

  Bu puanlar kac uzerinden hesaplaniyo

 24. Merekli dedi ki:

  Allahim insallah tum tipi isteten her kez kazanir

 25. ece dedi ki:

  fen lisesi

 26. Gülsün dedi ki:

  Kaç üzerinden kaç puan almamız gerekiyor

  1. aliya dedi ki:

   500 puan al ecem

 27. adsız dedi ki:

  ben doktor olmak istiyorum ama hangi liseye gitmem gerekiyor

  1. serhatinelisasi dedi ki:

   anadolu lisesi

   1. Yağmur dedi ki:

    Anadolu ya gidemez

    1. Yok dedi ki:

     Aynen

  2. ugur dedi ki:

   fen lisesi

  3. Yağmur dedi ki:

   Fen lisesine gidip orda tıp üniversitesi ni kazanmam gerek

 28. kader ünal dedi ki:

  şimdi biz kaç puan alırsak doktor olabiliriz

  1. serhatinelisasi dedi ki:

   bence sana 500 puan lazim benim sinif arkadasimin abisi okulu nitirdi ve bomba haber var
   (doktor ve beyin cerahi oldu bsnada guveniyo onun
   gibi doktor ve B.C olurum diye:.)

   1. doğa dedi ki:

    fen lisesine gidebilmek için 400 puanı geçmeniz lazım ondan sonra doktorluk sınavı olcak eğer onu geçemezseniz aile hekimi olucaksınız 8.000 maaş alır aile hekimi

 29. berra dedi ki:

  doktor olmak için ne kadar puan gerekir

 30. selen dedi ki:

  la benim puanım 465 olabilirmiyim :? :)

  1. şeyma dedi ki:

   olamazsın

  2. ömer dedi ki:

   olursun en az puan 449

   1. Doktor dedi ki:

    Evet olabilirsin cok calismak gerekiyoo

  3. alev dedi ki:

   girersin ama istabul da irersin :D

  4. serhatinelisasi dedi ki:

   olursun neden olmayasin ki eyer olmak istersen
   (tabiii☺☺☺☺guvenin bana)

 31. cagla dedi ki:

  Ham puan olarak bakarsak en az 450’nin üzerinde olmalı. Bir de nereyi istediğin önemli. Çünkü Dicle tıp ile hacettepe tıpı aynı kefeye koymak olmaz. Umarım başarırsın

YORUM YAZ