Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözünün Hikayesi Ve Anlamı

Bu yazımızda damlaya damlaya göl olur atasözünün hikayesi ve anlamı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atasözleri eğitici ve öğretici olarak nasihat eden ve ders veren sözlerdir. Gelenek ve göreneklerden, örf ve adetlerde, dini inanışlardan beslenerek yerleşik kültür haline gelmiş ve konuşma dilinde yerini almıştır.

Damlaya damlaya göl olur atasözü de, az da olsa biriktirmenin ve sabretmenin mükafatı çokluk ve bereketle olur anlamındadır. Küçük şeylerin öneminin bilinmesi ve biriktirilince bir varlığa dönüşmelerinin farkında olunmasını nasihat eden atasözüdür.

Damlaya damlaya göl olur atasözünün hikayesi şu şekildedir:

Geçim sıkıntısı yaşayan bir aile varmış. Aile reisinin aldığı maaş zar zor yetiyor, çok az artıyormuş. Ev masraflarının karşılanması ve kişisel ihtiyaçlarının giderilmesi için harcadıkları para bu aileye anca yetiyormuş.

Bu ailenin bir gün güzel bir kız çocukları olmuş. Baba kederlenmiş. Kıt kanaat yaşadıkları için, kızına bakamamaktan korkmuş. Anne, ise babayı teselli etmiş. Merak etme bir yolunu buluruz demiş. Masraflara bebek bakımı da eklenmiş. Maaşına biraz zaman yapılan baba sevinmiş. Aklına bebeğine yeni şeyler almak gelmiş.

Anne, eşini uyararak aman sakın israf etme, biriktirelim kızımızın okuması için kullanalım demiş. Baba düşünmüş, taşınmış, bu para neye yeter demiş. Anne, öyle deme damlaya damlaya göl olur, biz biriktirelim, bebek büyüğüne kadar o para da büyür demiş. Baba, eşine hak vermiş. Parayı biriktirmişler, bebek büyüyünce de eğitimi için harcamışlar.

Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözünün Hikayesi Ve Anlamı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

7 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.