Çeşitli Cisimlerin Yaptığı Hareketler ve Bunlara Etki Eden Kuvvetlerin Özellikleri

Çeşitli Cisimlerin Yaptığı Hareketler ve Bunlara Etki Eden Kuvvetlerin Özellikleri
  • 17.11.2013

Çevremizde Çeşitli Cisimlerin Yaptığı Hareketler ve Bunlara Etki Eden Kuvvetlerin Özellikleri

Çevredeki varlıklar gözlemlenecek olursa içlerinden bir kısmının hareketli olduğu fark edilir. Otomobiller, uçaklar bunlara örnek olarak verilebilir.
İnsanlar ve hayvanlar yer değiştirerek hareket ederler. Bitkiler ise yer değiştirmeden ışık ve suya yönelerek hareket ederler.

Cansız cisimler ise dışarıdan bir kuvvet üzerlerine etki etmedikçe hareket etmez. Örneğin durmakta olan bir topa futbolcu şut çekerek ayağıyla bir kuvvet uygular ve top harekete geçerek yer değiştirir. Taşıtların hareket etmesi ise tekerlekleri ve motorları sayesinde olmaktadır. İnsanoğlunun icat ettiği bu taşıtlar türlü enerji dönüşümleri sayesinde kendi bünyesinde bir itki oluşturarak harekete geçmektedirler.

Durdurma, yön değiştirme, döndürme ve şekil değişimi; kuvvetlerin cisimler üzerindeki etkileri olarak sayılabilir. Mevcut bir hareketi bulunan cisimler başka bir kuvvetin etkisiyle yavaşlatılabilir veya hızı arttırılabilir. Bir cisme hareketi yönünde kuvvet uygulanacak olursa o cisim hızlanır. Bunun tersi durumda, yani cisme hareketine zıt yönde kuvvet uygulanacak olursa o cisim yavaşlar veya durur. Durduktan sonra hala kuvvet etkimeye devam ediyorsa diğer yönde hızlanır ve yön değiştirmiş olur. Araba kullanılırken yavaşlamak için frene basılır. Fren sistemi sayesinde arabanın hareket yönüne ters yönde bir kuvvet uygulanmış olur.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ