Çay ve Fındık Neden Karadeniz Bölgesinde Yetişir?

Çay ve Fındık Neden Karadeniz Bölgesinde Yetişir?
  • 21.04.2017

Ülkemiz yedi coğrafi bölgeden meydana gelmektedir. Her bölgenin coğrafi konumu ve dolayısıyla da iklim özellikleri, bitki örtüsü ve toprak yapısı farklılık göstermektedir. Bu etkenler doğrultusunda her bölgede yetişten ürünler de farklı olmaktadır. Karadeniz bölgesinde yetişten çay ve fındık da bu ürünlerden sadece ikisidir. Bu yazımızda sizlere çay ve fındık neden Karadeniz bölgesinde yetişir kısaca açıklayacağız.

Türkiye, önemli bir coğrafi konumda yer almaktadır bu coğrafi konum sayesinde ülkemizde dört mevsim belirgin bir şekilde yaşanırken iklim türleri de oldukça fazladır.

Bölgelerde hüküm süren iklim özellikleri farklı olduğundan dolayı her bölgede iklim özelliklerine göre farklı ürünler yetişir ve tarımda verim bölge bölge artar.

Türkiye gerek çay gerekse fındık üretimi bakımından dünya çağında ilk sıralarda yer almaktadır ve kalite standartlarına uygun bir şekilde üretilen çay ve fındık ürünleri diğer ülkelere satılır.

Çay ve fındık ürünleri sadece ülkemizin Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Çünkü bu ürünler Karadeniz bölgesinin iklim koşullarına ihtiyaç duymaktadır. Karadeniz bölgesi ormanlık, nemi oldukça yüksek, bol yağış alan bir bölgedir. Dolayısıyla da büyümek için bol neme ve yağışa ihtiyaç duyan fındık ve çay sadece bu şartları karşılayan Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Bölgenin bütün sene boyunca bol yağış alması çay ve fındığın da yetişmesi için uygun bir ortam oluşturur.

Sizler de Çay ve Fındık Neden Karadeniz Bölgesinde Yetişir Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ