Beriberi Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Beriberi Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi
  • 15.08.2013

Beriberi nedir kısaca, Beriberi hastalığı tedavisi, beriberi hastalığı belirtileri nelerdir

Beriberi Hastalığı

Yiyeceklerde B vitaminin bulunmama­sından ileri gelen, Uzakdoğu ülkelerin­de yaygın halde görülen bir hastalıktır. İnsanlarda uzun süreli B vitamini eksik­liğinde ortaya çıkan beriberi hastalığın­da merkezi ve çevresel sinirlerde harabiyet, kalp yetmezlikleri, zihin çalışmasın­da bozukluklar görülür. Yine önce bacak­larda halsizlik ile başlayabilen daha son­ra da belden aşağı kısmının tutmaması ile süren ya da vücudun sıvı keselerin­de suyun toplanması, dolaşımın güçlükle yapılması şeklinde seyir edilen beriberi hastalığı ölümle de sonuçlanabilir. Has­tadaki vitamin noksanlığının miktarına göre hastalık kısa zamanda iyileşebilir.

b vitamini

Beriberi hastalığına neden olan B1 vi­tamini en çok tahılların kepek kısmında, bira mayasında, fasulye, bezelye, mer­cimek gibj baklagillerde bulunur. Kepeksiz beyaz un, kepeksiz pirinçte bu­lunmaz.

Beriberi hastalığı eğer çok fazla ilerlememişse ve B1 vitamini vücutta tama­men eksik değilse, tedavide hastaya bol miktarda 81 vitamini bulunan besinleri yedirmek ve ilaç olarak yapılmış B1 vi­tamini vermek gerekir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ