Bayramların Kültürümüzdeki Yeri Ve Önemi

Bayramların Kültürümüzdeki Yeri Ve Önemi
  • 09.01.2017

Bu yazımızda bayramların kültürümüzdeki yeri ve önemi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Bayramlar, milli birlik ve beraberlik duygu ve düşüncelerinin pekiştiği, gelenek ve göreneklerin devam ettirildiği, örf ve adetlerin korunduğu ve dini inanışların yerine getirildiği günler olarak toplum hayatımızda oldukça önemli bir yere sahiptir.

 

Bayramlar nesillerin birbirini tanıdığı, kültürel aktarımın gerçekleştiği, eğitici ve öğretici olarak hayatın içinden olan, nasihat eden ve ders veren günlerdir. Bayramların en büyük özelliği geçmiş ile gelecek arasında köprü oluşturarak devamlılığı ve kalıcılığı sağlamaktır.

Dinimizde ve şanlı tarihimizde bize ait birçok bayram bulunmaktadır. Dini bayramlarımız yılda iki sefer belli günlerde kutlanır. Ramazan Bayramı, oruç ibadetinin ardından kutlanır. Kurban Bayramı, kurban ibadetinin ardından kutlanır.

Bu iki dini bayram iki ay arayla sosyal hayatımızda insani yakınlaşmalar, akraba ziyaretleri, hasta ziyaretleri, kabristan ziyaretleri gibi olaylarla bizi hayata bağlar ve hayatın amacını öğretir. Paylaşmayı, dayanışmayı, yardımlaşmayı toplum içinde dinç ve diri tutar.

Milli bayramlar, vatan ve millet duygu ve düşüncelerinin pekişmesini, gelişmesini ve yeşermesini sağlar. Vatana bağlılık, milli çalışkanlık olgularının konuşulduğu milli bayramlarımızda öncelik her zaman vatan, millet, din, namus gibi kavramlar olur.

Milli bayramlar milli birlik ve beraberliğimizi pekiştiren, ülkemizi ve ülkemiz insanlarını daha da çok sevmememizi sağlayan bayramlardır. Milli ve dini bayramlarda her zamankinden daha çok yakınlaşır, birlik ve beraberlik içinde oluruz.

Bayramların Kültürümüzdeki Yeri Ve Önemi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ