Bakan Yılmaz’dan Öğrencilere Yeni Haber

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde liselere geçişte uygulanacak ve pek çok kişi tarafından merakla beklenen yeni eğitim sistemini açıkladı. Bakan Yılmaz ” Artık gençlerimizin yüzde 90’ı evine en yakın okulda lise eğitimini alabilecek” dedi. Gençlerin yaşadığı yerde, ailesine yakın, aile sıcaklığını hissettiği ve güvendiği yerde eğitim alması ona büyük katkı sağlar biz buna inanıyoruz ve bunu hayata geçireceğiz diyerek sistemin alt yapısını tanıttı. Pek çok gencimizin mahallesinde bulunan liselerde eğitim alacağını da belirtti.

Bu tarz bir uygulamanın sınav stresi ve kaygısını azaltacağı yönünde ki fikirlerini de kamuoyuyla paylaştı. Bakan Yılmaz; ” Sınavla öğrenci alan pek çok lise öğrencisi daha sonra üniversiteyi kazanamıyor ancak mahalle liselerinde eğitim almış sonrasında güzel bölümler ve üniversiteler kazanan pek çok öğrencimiz var. Bunu sınav stresi ve kaygısının başarıyı azalttığı kanısına bağlıyoruz. Bunun için lise kazanmak stresini kaldırarak rahat kafayla ders çalışma fikrini aşılayacağız gençlerimize ” dedi.

Yüksek başarıya sahip gençlerimiz için ise bazı kurum ve okullarımız özel sınavlarını açacak ve bu şekilde baları gösteren öğrencileri kabul edeceği açıklaması geldi.  Ama sınava girmek gibi bir zorundalık olmadığı da bu konuşmada belirtildi. Türk eğitim sisteminin zamanla gelişeceği ve başarıyı da beraberinde getireceği kanısındayız umarım her şey daha güzel olur zamanla…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.