Ahi Evran Kimdir

Ahi Evran Kimdir
  • 20.04.2017

Tarihte önemli bir yere ve öneme sahip olan kişilerden birisi de Ah Evran olmaktadır. Bu yazımızda sizlere Ahi Evran kimdir kısaca açıklayacağız.

1171 senesinde Azerbaycan’ın Hoy bölgesinde dünyaya gelen Ahi Evran, 1262 senesinde Kırşehir’de hayatını kaybetmiştir. Ahi Evran’ın asıl adı ise; Nasıruddin Mahmud Ahi Evran bin Abbas’tır.

Eğitim hayatına Hoy’da başlayan Ahi Evran, Ahmet Yesevi’nin sohbetlerine katılmıştır. Hacı Bektaşi Veli ve Mevlana ile aynı dönemde yaşayan Ahi Evran Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden alperenlerden birisi olmaktadır.

Konya ve Kayseri gibi illerde gezerek Ahilik teşkilatının kurulmasında büyük rol oynayan Ahi Evran’ın asıl mesleği debbağlıktır. Ahi Evran, Moğol istilası nedeni ile Anadolu’ya göç eden esnaf ve sanatkarlar ile Ahilik teşkilatının kurulmasında öncülük etmiştir ve bu kişilerin aralarında birlik ve beraberlik sağlayarak kaliteli üretim yapılmasını sağlamıştır.

Hayatının son zamanlarında Anadolu Selçuklu devletinde taht mücadelelerinin içinde bulunan Ahi Evran, II. İzzeddin Keykavus taraflı olmuştur. Bu nedenle de Mevlana ve çevresindeki kişiler tarafından bir siyasi karmaşa meydana gelmiştir. Bu kargaşa içinde Mevlana’nın oğlu Alaaddin Çelebi de Ahi Evran’ı desteklemiştir. Hayatının son zamanlarında Kırşehir’e yerleşen Ahi Evran, 1262 senesinde burada hayata gözlerini yummuştur.

Ahi Evran, günümüzde halen adını duyuran ve kendisinden bahsettiren önemli kişilerden birisidir.

Sizler de Ahi Evran Kimdir Hayatı Konulu Yazımız Hakkındaki Görüşlerinizi ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bize Yazın. 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ