8. Sınıf Ortak Sınavlar Nasıl Yapılacak Kaç Soru Sorulacak (TEOG)

8. Sınıf Ortak Sınavlar Nasıl Yapılacak Kaç Soru Sorulacak (TEOG)
 • 06.10.2014

Yeni SBS sistemi olarak adlandırılan TEOG 8. Sınıf ortak sınavlar nasıl yapılacak, 8. Sınıf Ortak sınavda her dersten kaç soru çıkacak sorulacak. Yeni Ortaöğretime geçiş sistemi sınavı ortak sınav konuları, kaç soru çıkacak, sınav nasıl yapılacak, tüm sorularınızın cevabını hazırladık.

Yeni Merkezi ortak sınav sisteminde ; Seviye Belirleme Sınavı (SBS)  yerine öğrenciler 8. sınıfta her dönem 6  dersten birer defa toplam olarak  yılda 12  sınava tabii olacak. Bu 6 derste  test usulü olacak ve 20’şer sorudan oluşacak. Birinci dönemdeki ortak sınav kasım ayının son haftasında, ikinci dönemdeki ortak sınav ise nisan ayının son haftasında yapılacak. 8. Sınıf Ortak Sınavlar Nasıl Yapılacak Kaç Soru Sorulacak (TEOG) 2016 2017

meb

Milli Eğitim Bakanlığı, Merkezi ortak sınav sisteminin tüm ayrıntılarını içeren bir rapor sundu. Bu raporda, yeni sınav sisteminin incelikleri yer alıyor. Yeni uygulamada, öğrencilerin okullarında girdiği yazılılardan bir tanesi sıkı denetimli bir şekilde tüm Türkiye genelinde ortak yapılacak. Öğrenciler, sınavda o güne kadar  işlenen tüm konulardan sorumlu tutulacak. Sınav 40 dakika sürecek. Merkezi sınavlarda, alışım süreci geçtikten sonra açık uçlu sorular da yer alacak. Öğrenciler sınavlara kendi okullarında girecek. Birinci dönem ortak sınav kasım ayının son haftasında, ikinci ortak sınavı ise nisan ayının son haftasında yapılacak.

DİN KÜLTÜRÜ DERSİNE TABİİ OLMAYAN  ÖĞRENCİLERİN SINAV DEĞERLENDİRMESİ 5 TEMEL DERS ÜZERİNDEN YAPILACAK

Merkezi ortak sınavlar,Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından belirlenen ‘temel dersler” üzerinden yapılacak. Bu dersler; Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleridir. Yalnız Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almayan öğrenciler bu dersten muaf tutulacak. Bu öğrencilerin sınav değerlendirmesi 5 temel ders üzerinden olacak.

Merkezi ortak sınavlar sadece 8. sınıflar için geçerlidir. Bu sistemin SBS’den farklı yanı ortak  sınavlara giremeyen  öğrencilerin telafi hakkı olmasıdır. Merkezi sınav günlerinde resmi belge veya velisinin izniyle mazeretini ispatlayan öğrenciler, sınava katılmasalar dahi tekrar belirlenen tarihlerde  mazeret sınavına girebilecekler. Fakat son hak mazeret sınavıdır bu sınava da girmeyen öğrenciler sınava girmemiş sayılırlar. Mazeret sınavları, ortak sınavda çıkan sorularla konu olarak eşdeğer fakat asla aynısı olmayacaktır. Mazeret sınavı öğrencilerin  kendi okulları dışında farklı sınav  salonlarında yapılacaktır.

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme puanı 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı  puanlarının yüzde 30’u ile 8. sınıfta yapılacak merkezi ortak sınav puanın  yüzde 70’inin toplamından oluşacak. 8. sınıfta, 6 temel dersten 3 yazılı sınava tabii olanların 2.’si, 2 yazılı sınava tabii olanların 1.’si merkezi ortak sınav olarak kabul edilecek. Başarı puanı hesaplanırken  bütün derslerin yazılıların  ve performans  değerlendirmelerinin ortalaması alınması suretiyle öğrencinin  o derse ait başarı notu belirlenecek. 6, 7 ve 8. sınıfların yıl sonu başarı puanı  300  üzerinden merkezi ortak sınavların puanı 700 üzerinden hesaplanacak, ortaöğretime geçiş puanı ise bu ikisinin ortalaması alınarak  500 üzerinden  hesaplanacak.

EŞİT PUANA SAHİP ÖĞRENCİLERİN YIL SONU BAŞARI PUANI VE DEVAMSIZLIKLARINA BAKILARAK KARAR VERİLECEK

Yanlışlar doğru cevapları götürmeyecek. Puanları eşit 2 öğrenci bulunması zarfında öncelikle,  8, 7 ve 6. sınıflardaki yıl sonu başarı puanı yüksekliği, özürsüz devamsız gün sayısının azlığı dikkate alınarak yerleştirme yapılacak. Merkezi ortak sınavlarda eşitsizlik olmaması açısından tüm yurtta müfredatın eşit uygulanması sağlanacak. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, müfredatın tüm yurtta uyumlu işlenmesi için akademik takvim hazırladı. Bu akademik takvim öğretmenlerin müfredatı yetiştirmesi açısından bağlayıcı olacak. Tüm okullarda eğitimin eksiksiz gitmesi yürütülmesi açısından öğretmen açıkları giderilecek.

Merkezi sınavların, normal sınavlardan tek farkı normal yüksek güvenlik sağlanmasıdır. Öğretmenler sınav gözetmeni olarak kendi görev aldıkları okulların dışında görev alacaklar. Gerektiği durumlarda öğrencilerin sınıfları değiştirebilecek. Sınav salonlarına kamera sistemi yerleştirilecek. Tek okullu olan bölgelerde il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından görevlendirilen yetkililer sınavın uygulanmasını sağlayacak. Öğrenciler için il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından  sınav salonları belirlenecek. Sınav salonunda görevli öğretmenler tarafından kopya tespit edilir ise öğrenciye sınav tutanağı tutulacak ve sınavı geçersiz olacaktır.

KİŞİYE AİT KİTAPÇIK DAĞITILACAK

Merkez ortak sınavlarda, sınav güvenliği açısından her öğrenciye  farklı kitapçık hazırlanacak. İlk etapta kişiye ait kitapçık dağıtılamayacak. Fakat Ortak sınav güvenliği açısından en az 2 farklı kitapçık türü hazırlanacak. Sınavlar iki gün sürecek. Bir günde en fazla 3 sınav yapılacak. Sınavın olduğu günler okul tatil olacak. Sınavlar, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) tarafından yapılacak. Öğrenci hangi yabancı dil eğitimi görüyorsa o dilden sınava tabii tutulacak. Sınavda görev alacak öğretmenlere ek bir ücret uygulaması yapılmayacak. Sınav sonrası sorular kamuoyunda yer alacak.

İlerleyen zamanlarda sınavın açık uçlu soruları da içermesi planlandığı için o dönemde barkod benzeri sistemlerle yazılılar değerlendirilecek. Sınavlarda öğrencilerden sınav ücreti adına hiçbir ücret istenmeyecek. Sınav salonuna kalem, silgi gibi ihtiyaçlar haricinde cep telefonu, kitap, defter sokulmayacak. Öğrenciler sıralarda tekli oturarak  sınava girecek. Sınavda iki farklı kitapçık türü dağıtılacak ve sınav salonlarında 2 öğretmen bulunacağından kopya girişiminin önüne geçilecek.

Merkezi sınavlarda kullanılmak üzere nitelikli ve zengin bir soru havuzu hazırlandı. Bu havuzlar soru hazırlama ekipleri tarafından hazırlanıyor. Ayrıca, bu soru havuzu öğretmenlerden gelecek sorularla zenginleşecek. Gelen sorular, alanında uzman kişiler tarafından incelendikten sonra soru havuzuna dahil edilecek. Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ve özel okullar da olmak üzere tüm sınavla öğrenci alan okullar için ek bir sınav yapılmayacak.

2016 2017 Yeni Ortaöğretim Geçiş Sınavı (Ortak Sınavlar) Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. nurcan dedi ki:

  500 üzerinden değerlendirilecek

 2. midik dedi ki:

  Ulan bi teog dur gidiyo nedir la bu

 3. ulas dedi ki:

  lütfen cevap

 4. ulas dedi ki:

  sınavda kaç soru çıkacak

  1. yusuf dedi ki:

   en az 20 soru ama matematik dersinde genelde 10 veya 15 soru tercih ediliyor

 5. fatmanur araz dedi ki:

  notlar kaç puan üzerinden değerlendirilecek söylermisiniz

 6. fatmanur araz dedi ki:

  sınav kaç puan üzerndn değerlendirilck söylermsnz??

 7. sanane dedi ki:

  yaaa hani tablet verceklerdiiiiiii

  1. yusuf dedi ki:

   evet vereceklerdi ama vermediler neden onu bilmiyoruz

 8. elif dedi ki:

  ben full çektim türkiye birincisi olacam galiba kaç üzerinden değerlendiriliyo sınav

  1. eray dedi ki:

   senmi türkiye birincisi oldun öyle bişi yok yalanın burdan belli oluyu bu sınavda türkiye,il,ilçe birincisi diye bişi yok öyle 2.yazılıya girmişsin gibi olacak

 9. elif dedi ki:

  sınav kaç puan üzerinden değerlenecek çünkü hepsi full hiç yanlışım yok çok merak ediyorum

 10. eyup dedi ki:

  bu sınav cok önemli mutlaka iyi not almalıyız arkadaşlar

 11. ebrar dedi ki:

  işallah herkes iyi bir yer kazanır çünkü yazılılara zor diyolar ama hayırlısı

 12. büşra dedi ki:

  çallışsak yeter :)

 13. SerkaN dedi ki:

  Her Konuya Calısmalıyız Yani Konular Her An Deqisebilir. Konular Bunlar.)
  Türkçe: Fiilimsiler ile ilişkili bilgi ve kuralları kavrama ve uygulama
  İngilizce: Frienship, Improving One’s Looks ,Road to Success
  Matematik:Sayılar Üslü Sayılar, Köklü Sayılar, Geometri Örüntü ve Süslemeler, Dönüşüm Geometrisi, Olasılık ve İstatistik Tablo ve Grafikler
  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: Zekat, Hac ve Kurban İbadeti, Kaza ve Kader
  T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: Bir kahraman doğuyor, Milli Uyanış: Yurdumuzun İşgaline Tepkiler
  Fen ve Teknoloji: Hücre Bölünmesi ve Kalıtım, Kuvvet ve Hareket

 14. mert dedi ki:

  nasıl 40 dakika olcak ya tek dersemı 40 dakika verilecek yoksa 3 dersedemı ?

  1. aslı dedi ki:

   sadece bir derse 40 dk verilecek.50dk dinlenme olacak ve diğer iki dersden sınav olunacak.

   1. dilek dedi ki:

    hyr 50 dk olmıcak sadce 30 dk :P :/

 15. emirhan dedi ki:

  sizcee ne tür liseler secmeliyim

 16. öğrenci dedi ki:

  20 soruya şimdi 40 dakika mı nasıl yani :D

 17. R.G. dedi ki:

  gebzedeki en iyi lise hangisi ve ilk 10 hakkında bilgi istiyorumm

  1. yelda dedi ki:

   istemekle değil yapmakla oluyor

 18. muhammet dedi ki:

  6. sınıf neden yok

  1. sanane dedi ki:

   sen sor diye

   1. ogs dedi ki:

    ne zaman aklıma gelse heyecanlanıyorum

  2. yelda dedi ki:

   6.sınıf var sen 8’e gittiğine emin misin?

 19. AYSUN dedi ki:

  teog sisteminde katsayılar nasıl hesaplanacak

 20. ibrahim dedi ki:

  sınav ders konuları

  1. sanane dedi ki:

   git internetten bak

   1. yelda dedi ki:

    internet her şeyin cevabı değil ama o cevabı kendin bulabilirsin

 21. ibrahim dedi ki:

  ders konuları ney

  1. nurcan dedi ki:

   ibrahim sen misin :D burdada buldum sni

 22. gülşah can dedi ki:

  iyi günler.ben ingilizce öğretmeniyim ve bu yıl da 8.sınıfları okutuyorum. Sorunum şu ki geçen yıl spot on okutuyorduk öğrencilere fakat bu yıl atandığım yeni okulda başka bir kitap okutuyoruz ve beni düşündüren ikinci ünitede spot on da olan bazı konuların olmayışı.Örneğin adverbs adjective konusunun pekiştirildiği 2.ünitede öğrenme şekilleri ve sağ beyin sol beyin ağırlıklı bireylerin özellikleri spot on da kapsamlı bir şekilde anlatılırken bu yılki kitapta hiç değinilmemiş.Acaba kitaba mı bağlı kalsam yoksa o konulara da değinsem mi.Teşekkür ediyorum.

  1. özo dedi ki:

   meraba bende ögrenciyim bir okulda bana kalırsa deginin çünkü bu çockların yararına olucak siz en iyisi deginin sınvda cıkabilir rica ederim ii günler :)

  2. Aygün dedi ki:

   bncede değinin kimsenin üstünde hakkınız kalmasın

  3. yelda dedi ki:

   sen ingilizce öğretmeniysen konuları ayırt etmemen gerekir bu konu çok kolay bir konu

  4. öğrenci dedi ki:

   benim öğretmenim hiç değinmedi bu yıl beynin bölümleri yokmuş

   1. feyzaaaaaaaa dedi ki:

    evet yokmuş

    1. """"" dedi ki:

     bize öğretmen yeni geldiği için hiç bir fikrim yok

   2. Anonim dedi ki:

    Neçokk zor yaa teog bize girdi ya
    😂

  5. merve dedi ki:

   BEnce değinmelisiniz bende 8. sınıf öğrencisiyim ve bizim öğretmen her konuyu açıklayıcı bir şekilde öğretti ve kitaba bağlı olmadı

YORUM YAZ