2016 TEOG Lise Tercih Nasıl Yapılacak Teog Tercih Kılavuzu

2015 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu Sıkça Sorulan Sorular

2016 TEOG Lise Tercih Nasıl Yapılacak Teog Tercih Kılavuzu
 • 21.07.2016

Milli Eğitim Bakanlığı 2016 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu Sıkça Sorulan Sorulara cevap verdi. Peki 2016 TEOG tercihleri nasıl yapılacak. İşte MEB’in hazırladığı sunum dosyası…

2016-2017 öğretim yılı sonunda ortaokulların 8´inci sınıfını bitiren ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştirilecek öğrenciler için hazırlanan ve taslağı şubat ayında görüşe açılan “Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu” yayımlandı.

Yeni kılavuza göre, 8’inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri, tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) üstünlüğü esas alınarak yapılacak.

Tek tip ve bir defa tercih alınarak yerleştirme yapılacak. Yedek yerleştirme yapılmayacak. Öğrencilere 25 okul tercih hakkı verilecek. Tercih başvurusunda bulunmayan öğrencinin kaydı otomatik olarak açık öğretim kurumlarına yapılacak. Özel öğretim kurumlarına kesin kaydını yapmış olanlar tercih hakkını kullanmış sayılacak. Hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilecek.

TEOG tercihleri 28 Temmuz’da sona eriyor. Peki Lise tercihleri nasıl yapılır? Hangi Tarihlerde olacak?

Nakiller nasıl yapılacak?

Yerleştirmeye esas nakil işlemleri sırasında, tüm öğrenciler yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecek.

Yerleştirmeye esas nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar ve spor lisesi öğrencileri, bu okuldaki hakkından vazgeçmiş sayılacak. Yerleştirmeye esas nakil başvurusunda, 3 tercih alınabilecek. Her okul için boş kontenjan şartı aranmaksızın tercih yapılabilecek. Yerleştirmeye esas nakillerde, il veya ilçe sınırlaması bulunmayacak. Yerleştirmeye esas nakillere isteyen öğrenciler başvuru yapabilecek.

Velinin isteği halinde yerleştirmeye esas nakil için alınacak 3 tercih, üç nakil yerleştirmesi dönemi için geçerli olabilecek.

Açık ortaöğretim kurumuna yerleştirilen öğrenciler için 5-8 Eylül´de, istemeleri halinde il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları alınarak, 9 Eylül´de nakil yerleştirmesi yapılabilecek. Bu işlemin ardından yerleştirme işlemi tamamlanacak ve 19 Eylül´de eğitim öğretime başlanacak. Millî Eğitim Bakanlığı, tercih ve yerleştirme sürecine ilişkin takvimi de belirledi. Buna göre, Tercihlere esas kontenjan tabloları ile 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) 29 Haziran´da ilan edildi. TEOG kapsamında yapılan merkezi sınavlarının tamamını veya bir kısmını kullanan özel okulların kayıt işlemleri ise 30 Haziran-14 Temmuz´da tamamlanacak. Güzel sanatlar lisesi ve spor liselerine öğrenci kayıtları da 22 Temmuz´da yapılacak.

TEOG Yerleştirme sonuçları 8 Ağustos´ta ilan edilecek

Öğrencilerin liselere yerleştirme işlemleri için 15-28 Temmuz´da saat 17.00´e kadar tercihler alınacak.

Yerleştirme sonuçları, 8 Ağustos´ta duyurulacak. Yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları, 3 dönem halinde yapılacak. Buna göre, ilk nakil başvuruları, 9-15 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçları 19 Ağustos´ta açıklanacak. Nakil tercihlerinde 2. dönem başvuruları ise 19-23 Ağustos´ta yapılacak ve sonuçlar 26 Ağustos´ta duyurulacak. 3. dönem yerleştirmeye esas nakil tercih başvuruları da 26-31 Ağustos’ta yapılacak ve sonuçlar 5 Eylül´de açıklanacak.

 

Teog Lise Taban Puanları İçin Tıkla

Öte yandan, il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca il veya ilçe sınırları içerisinde nakil tercih başvuruları 5-8 Eylül´de alınacak ve sonuçları da 9 Eylül´de ilan edilecek.

TEOG Lise Tercih Takvimi Hakkında Yorum ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen yazabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. elif dedi ki:

  432 puan çektim mersin de hangi liseye gidebilirim.

 2. banu dedi ki:

  ben 257 puan aldım merkez anadoluya gidebilirmiyim lütfe cevap yazar misiniz?🙋🙌

 3. Lütfen cevap veirmisiniz dedi ki:

  Ben gitmesem , velim gidip tercih yapabilir mi? Yoksa ben de gitmek zorunda mıyım?

  1. Merve dedi ki:

   Sen gidiceksin gelin tercih yapamaz

 4. baris dedi ki:

  242 puanim var derinkuyuya ekmeci anadolu lisesine gidebilirmiyim

 5. akka dedi ki:

  E okuldan tercih nasıl yapilir acill

 6. resul yılmaz dedi ki:

  Sivas merkez liseletinin listelerini bilen varsa yazabilirmi
  puanım 257,514

 7. saanee dedi ki:

  e okuldan tercih nsl yapacam billen varsa yorumlayın lutfenn

 8. Teog nerde dedi ki:

  Benim yüzdelik dilimim 15 istediğim okulun yüzdesi 14.41 mersin tarsusta kontenjanı 230 kişi o liseye girebilirmiyim…

  1. batuhan dedi ki:

   ben de sana bişey soracağım : kendi yüzdelik dilimime nerden bakabilirim ( e-okul kapalı ama )

   1. Elif dedi ki:

    Pybs sonuclarindan bakabilirsiniz

   2. cancan dedi ki:

    Zaten kendi yüzdene e okuldan bakmıcan teog puanının altından bakıcan arkadaşım

 9. 1 2
YORUM YAZ