17 Kasım 2013 ALES Soruları ve Cevapları ÖSYM

17 Kasım 2013 ALES Soruları ve Cevapları ÖSYM
 • 17.11.2013

Sonbahar Dönemi ALES soruları ve cevapları 17 Kasım 2013, Güz Dönemi ALES sınav soruları ve cevap anahtarı ÖSYM 17.11.2013

ALES bugün yapıldı – Sorular ve cevap Burada

 ALES, ÖSYM tarafından Van dışındaki tüm iller ve Lefkoşa ile Bişkek’te gerçekleştirildi. ALES’ e Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı gibi gibi görevleri hedefleyen kişiler girmektedir.

17 Kasım 2013 ALES Soruları ve Cevapları

ALES, Türkiye’deki yüksek lisans eğitimi almayı dileyen tüm kişilerin mutlaka girmesi gereken bir sınavdır.

2013 ALES Soruları Kamuoyuna Açıklanır Açıklanmaz Bu Sayfada Yer Alacaktır. Sorular en kısa sürede bu sayfada olacak.

ALES Puan Hesaplama İçin Tıklayın

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı gereksiniminin giderilmesi için, yurt dışında yüksek lisans eğitimi almak isteyenlerin seçiminde ve pedagojik formasyon almayı dileyen kişilerin seçiminde bu sınav puanı gereklidir.

Bu denli önemli olan bu sınav 17 Kasım Pazar günü saat 09.30’da gerçekleştirilecek Sınav süresi 180 dakikayla sınırlı olacak. Sınav soruları,  sayısal ve sözel bölümden meydana gelen yetenek testi kapsamındadır. Sınav dili Türkçe’dir.

17 Kasım 2013 ALES Sınavında Çıkan ve Hatırladığınız Soruları Cevapları Aşağıdaki Yorum Kutucuğundan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Eylül dedi ki:

  Hukuk okuyan bir insanım. Binlerce sayfalık kitapları yanında da kanunlarını okuyup her biri 3 saatlik sınavlara giriyorum. Bir kere bile yetiştiremediğim olmamıştır. Bu sınavda türkçede yaklaşık 70 dakika harcadım. Hadi sayısal 1e geçeyim dedim bitiremedim. Sonlara doğru kafam basmamaya başladı. Açıkçası baya bir içime oturdu. Afiyet olsun millet. Bir de ne zaman açıklanır????

 2. Özcan dedi ki:

  Arkadaş ÜniversiteYe Akademisyen mi aLıyorLar NASA’ya Bilim Adamımı anLamadıM….

 3. onur dedi ki:

  Bir matematikçi olarak sınav sorularını çok beğendim. 10 numara 5 yıldız. 2004 alesten sonra ilk defa girdiğim, sürenin yine yetmedigi sınav olmustur. Matematik 100 soru işaretlendikten sonra türkçe bolumune 20 dk kaldi. Hoş 1 saat daha verseler birsey degismezdi o matematik sorularının üzerine.umutsuz girmeme ragmen Matematiği full yaparak birseyler olurmu acaba diye ümitlendiren sınav olmustur…

 4. meltem dedi ki:

  hayatımda böyle sınav görmedim. tarih mezunuyum sözelciyim ama Türkçe felakaetti hiç bir cevabımdan emin değilim. allah herkesin yardımcısı olsun

 5. aslan dedi ki:

  kim demiş sınav kolay diye hayatımda en kazık sınavdı.

 6. es_ya dedi ki:

  sozelde sinir tanimayan biri olmama ragmen mantik sorularinda fazlasiyla zaman kaybettim.acikcasi ales in de amacindan sapmis bir sinav oldugunu dusunuyorum.

 7. meltem dedi ki:

  yok boyle bir sınav.ben matematikçiyim ve tek derdim şu lanet olası formasyon denen belge.neydi o matematik soruları üç günde hepsi anca çözülür neyi sınıyorsunuz çok merak ediyorum.ön eleme sınavı olmuş bu zaten formalite belli.20000 kişi bulabilirlerse alese ragmen helal olsun ne diyim kaç yaşımıza geldik hala at gibi yarışıyoruz…tamam illaki zor soru olsun hiç olmasın demiyoruz bu sefer suyunu çıkarmışlar.

 8. Free dedi ki:

  Sözel alanından sorumlu olarak girdim sınava ,ancak sınavın kendi alanım için zor olduğuna asla katılmıyorum. En zor ALES vb. söylemleri henüz etkisinde olduğumuz için olsa gerek. Son derece kolaydı.

  1. asd dedi ki:

   kaç aldın sınavdan

 9. renovatio dedi ki:

  Bu kadar da olmaz ki .formasyon alicaz diye ne hayaller kurduk . Bu kadar uzun gicik anlamsiz ve amacsiz soruyu biraraya getiren teknik ekibi ve emegi gecen herkesi .kisacasi bu sistemi tebrik ediyorum.ayni anda binlerce gence acaba ben gerizekalimiyim diye sordutmayi basardilar.

 10. basak dedi ki:

  önce ki yıllara göe gerçekten zor bi sınavdı, oysa ben formasyon için bu yıl biraz daha kolay olur diye düşünmüştüm.. e formasyon kontejyanları bu durumda ne olur bilemem, oysa üniversiteler formasyondan iyi para topluyordu, bu yıl ihtiyaçları yok sanırım. sözelde önceki yıllara göre daha çok mantık soruları sormuşlar.. gözümü açtım mantık kapadım mantık. bu kadar olmaz… oturup daha çok çalışılması gereklen bi sınav bir de bol bol kitap okunması lazım bu sınavda büyük faktör ;)

 11. rdeniz dedi ki:

  Bu sayısal soruları bu sürede tam yapan varsa be gerizekaliyim. Bu durumumu değerlendirmek için beni bilgilendirin……

  1. Gülay dedi ki:

   Yapan varsa Bende gerizekalıyım kesin yaa

  2. onur dedi ki:

   sayısalda hic bos bırakmadım. Hatta say-2 yi firesiz cçözdüm. Say-1 de 4 bosum vardı, geri döndüğümde cozebildim. Biz ona gerizekalilik demeyelim de, tecrübesizlik ve pratik eksikliği diyelim…

 12. eren dedi ki:

  Sinavdaki matematik soruları da gecen yıllardaki sorulardan oldukça zor geldi banada… bu soruları 3 saat te cozebilmek gerçekten çok zor kim ne derse desin.

 13. Flamenco dedi ki:

  Toplam 24 tane mantık sorusu vardı arkadaşlar. Bu da bizi oldukça yordu.

 14. Nilay dedi ki:

  sözel 1 ve sözel 2 de toplam 22 soru sorulmuş . Duyduklarıma göre 11 sözle -1 11 sözel 2 olarak dağılması gerekiyor ama herkes bir farklı su an bilemiyorum.

 15. aydın çelik dedi ki:

  sözel mantık derslerine gire bir öğretmen olarak Sözel mantık sorularını zamanında ve eksiksiz olarak yapmak gerçekten çok zor bir olay. Soruyu anlamak kavramak ,iletisim kurmak tüm olabileek seçenekleri ortaya çıkarmak düzenlemek gerçekten emek gerektiren bilgi gerektiren beceri gerektiren bir durum . malesef forumlarda 2-3 arkadaş sözel mantık sorularını çok hafife alıp onların kolayca sözdüklerini çalışmanın çok gerek olmadığını söylüyorlar. Malefes ya egolaraını tatmin ediyorlar yada insanlarla dalga geçiyorlar. Bu sorular özel sorulardır ve herkes tarafından yapılmayan ve yapanında standat sapmadan dolayı daha çok puan aldıkları soru kalıplarıdır ve kesinlikle çalısılması gereken bir kesimdir.

 16. panora dedi ki:

  soz1de kaç mantık sorusu vardı

 17. açılay dedi ki:

  sözel 1 de 14 -15 soru vardı totalde 3 konu üzerinden çözülen .2 farklı kişi 2 farklı zamn 2 farklı yer ve yapılan işlerin beceri düzeyleri bundan sonra bu tür yapılan sınavlara girmeme kararı aldım gecen yıl kpss den sonra bunu uygulayacaktım da ales formasyon muhabbeti çıkınca son kez bir daha gireyim dedim

  şimdi bu 20000 ales kontenjanı bölümlere göre nasıl dağıtılacak benim bölüm ulaştırma hizmetleri birde hangi üniversitelerde acılacak o mesele var

 18. Nurcan dedi ki:

  Türkçede bir tane mantık sorusu vardı, baya bir karışıktı cevabı ne yaptınız , hatırladığımız soruları paylaşalım arkadaşlar ?

 19. berkay ataş dedi ki:

  Arkadaşlar Türkçe soruları çok zordu ya, ne o öyle, bence kpss den çok farklıydı,

YORUM YAZ