Yurtdışında Eğitim

Yurtdışına ister yabancı dil eğitimi, ister üniversite eğitimi ya da her ikisini birden amaçlayarak çıksanız da, en başta karar vermeniz gereken konu hangi okulda okumayı tercih edeceğinizdir.

Bu konuda ilk baz almanız gereken güvenilir kurumların her sene yaptığı dünya çapındaki okul değerlendirmeleridir. Seçeceğiniz üniversite bölümünün dünya sıralamasındaki yeri size ilk fikri verip, bunun üzerine yoğunlaşmanızı sağlayacaktır.

Neden Amerika?
Amerika Birleşik Devletleri (ABD), yıllar boyunca yurtdışından eğitim amacıyla gelen bir çok öğrenci için cazibe merkezi olmuştur.
Bunda ABD eğitim kurumlarının;
•Apple-tab-span” style=”white-space:pre”> her sene açıklanan dünyadaki üniversite değerlendirme listelerinde her zaman en üst sıraları işgal etmelerinin,
• üniversite araştırmaları ve öğrencilere sağladığı sosyal imkanlarda dünya liderliğine oynamalarının,
• dünyayı saran Amerikan kültürünün etkilerinin payı büyüktür.

Bu surette dünyanın her tarafında tanınan ve geçerliliği olan, dünyanın en güzel kampüslerinin bulunduğu ve mezun olduktan sonra aldığınız eğitim ve kurduğunuz network (tanıdık ağı) ile yurtiçinde ve yurtdışında daha çok iş imkanını bulabileceğiniz seçkin bir Amerikan üniversitesinden mezun olmanın getireceği prestij ve kariyerinize katkısı, her öğrencinin hayalini süsleyen ve hiçbir zaman değerini kaybetmeyecek bir kazanım haline gelmektedir.

Bunun yanında alacağınız eğitimin daha pratik, daha sorgulayıcı ve interaktif olacağını, yani daha kaliteli bir eğitimle kariyerinizi çeşitlendireceğinizi ve dünyanın en popüler dili olan İngilizceyi de yaşayarak geliştireceğinizi eklemeden geçmeyelim.

Amerika’da Akademik Eğitim
Amerika’da akademik eğitiminizi kolejler ve üniversitelerde lisans ve lisans üstü eğitimi (master ve doktora) şeklinde gerçekleştirebilirsiniz.

• Amerikan Toplum & Meslek Kolejleri (Junior or Community Colleges – Vocational Technical Institutions)
Ülkemizdeki karşılığı önlisans programlarıdır. Daha çok halk tarafından tercih edilen, uygun fiyatlı, daha kolay kabul alabileceğiniz, 2 senelik eğitim veren toplum & meslek yüksekokullarıdır.

Bunların en iyi yanları; mezun olduktan sonra 4 senelik okullara direk 3.sınıftan geçiş imkanı sağlamalarıdır. Mezunları önlisans diploması (Associate’s Degree) alırlar.

Tercih edilmeme nedenlerinin en önemlisi ise; geçiş yapılacak tam denk üniversitenin bulunmasının zorluğu ve birebir ders denkliğinin tam sağlanmamasından dolayı öğrencileri almış olduğu dersleri tekrar almak zorunda bırakmasıdır.

• Amerikan Üniversiteleri (American Colleges / Universities)
Amerikan Üniversiteleri, seçkin kurumların yaptığı sıralamalarda hep en iyi yerlerde bulunmaktadırlar. Bununla beraber akademik ve kariyer odaklı olarak eğitim vermektedirler. Verdikleri eğitimin kalitesi yüksek standartlarda olup dersleri pratiğe dökerek henüz okurken sizi iş dünyasına hazırlamaktadırlar. Bilimsel araştırmaları ve akademik çalışmalarıyla da yine dünyada öncü konumda bulunmaktadırlar.
Handikap olarak görülebilecek tek yanları ise İngiltere gibi eğitim konusundaki ciddi rakipleriyle karşılaştırıldıklarında lisans üstü eğitimlerinin daha uzun süreli ve dolayısıyla daha maliyetli olmasıdır.
Amerikan Üniversitelerinde Eğitim
Burada alacağınız eğitim ana hatlarıyla ikiye ayrılmaktadır; Lisans eğitimi ve Lisans üstü eğitim.

• Lisans Eğitimi (Bachelor’s Degree – Undergraduate Qualification)
Lisans Eğitimi
Ülkemizdeki lisans programları gibi 4 senelik bir eğitimdir. Amerika’da lisans eğitimi için üniversite yerine daha çok “kolej” tabiri kullanılır. Mezunları, lisans diploması (Bachelor’s Degree) alırlar. Önlisans programlarından gelen öğrenciler de yeterli denkliği sağladıkları takdirde 3.seneden itibaren burada eğitim almaya devam edebilirler.

Lisansüstü Eğitim
Daha önce aldığınız bir lisans diplomasıyla (Bachelor’s Degree) başvuru yapma şartı aranan, ülkemizdeki yüksek lisans (Master’s Degree) programları ve sonrasında yapabileceğiniz doktora (Doctorate – PhD) programlarından oluşur. ABD’de “üniversite” tabiri lisanüstü eğitim veren kolej ve üniversiteler için kullanılır.
Master öğrencileri genellikle bir ya da iki yıllık lisans üstü çalışmalardan sonra lisans üstü dereceler alabilirler. Doktora ise genelde beş veya yedi yılda tamamlanır. Eğer master derecesiyle doktora programına başlarsanız daha kısa sürede doktora eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

Yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler alanlarına göre; sosyal bilimlerde yeterlilik (MA), teknik ve bilimsel konularda yeterlilik (MS), işletme (MBA), güzel sanatlar (MFA), hukuk (LLM), sosyal çalışma( MSW) ve eğitimde yeterlilik (EdS) diplomalarını alırlar. Doktoradaki en yaygın bitirme dereceleri ise; çeşitli alanlarda (PhD), eğitim (EdD), hukuk (UD), bilim (DSc), din ve ilahiyat (DD)tır. Ayrıca, ABD’ye gelen öğrencilerin büyük çoğunluğu yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerden oluşmaktadır.

Üniversitelere Başvuru Yaparken Aranan Şartlar
ABD’de üniversite okumak isteyenlerin sağlaması gereken şartlara da göz ucuyla değinmek istiyoruz.

Lisans Eğitimi İçin Aranan Şartlar
Direk 4 senelik bir okuldan kabul alabilmeniz için yeterli skoru almanız gereken iki sınav vardır; SAT testi (Scholastic Assessment Test); matematik, okuma ve yazmadan oluşur. TOEFL (Test of English as a Foreign Language) ise İngilizce yeterlilik testidir. Bunlar haricinde kabul alabilmeniz için lise diplomanız, mevcut notlarınız ve nitelikleriniz de büyük önem arzetmektedir. 2 yıllık bir önlisans programına ise bu şartların çoğu aranmadan daha rahat kabul alabilirsiniz.

Lisansüstü Eğitim İçin Aranan Şartlar
Lisansüstü eğitimlerde ise aşağıdaki şartlar aranmaktadır;
• Dört yıllık bir lisans öğrenimi belgesi,
• Transkript,
• Öğretim üyelerinden alacağınız destekleyici referans ve tavsiye mektupları,
• Başvuru yazısı,
• İstenilen giriş testlerinden alacağınız yeterli dereceler.

Bu testlerin en bilinenleri; işletme dışı alanlar için alınması istenilen GRE(Graduate Record Examination), işletme ve yönetim bölümleri başvuruları için istenilen GMAT(Graduate Management Admission), tıp eğitimi için istenilen MCAT(Medical College Admission Test) ve İngilizce yeterliliği için istenilen TOEFL testleridir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.