Yurt Ücretleri Cep Yakıyor

Öğrencilerin üniversite sonuçlarının belirlenmesinin ardından şimdi en önemli merak konusu yurt ücretleri ne kadar sorusu. Yarın başlayacak olan kayıtlardan sonra öğrenciler kalacak yer arayışı içerisine girecek. Peki, KYK başvuruları ne zaman başlayacak, özel yurt ücretleri ne kadar olacak?

Öğrenciler bir süre sonra KYK başvurusu yaparak devlet yurtları için başvurularda bulunacak. Ancak bu yurtlara yerleşemeyen öğrenciler özel yurtları tercih edecek. Özel yurtlar için belirlenen ücretler is veliler ve öğrencilerin bütçesini zorlayacağa benziyor.

2016-2017 yılı için belirlenen özel yurt ücretleri 300 lira ile 4 bin lira arasında değişiklik gösteriyor. Devlet yurtlarına yerleşemeyen ya da bu yurtlarda kalmak istemeyen öğrenciler bu yurtlardan bütçelerine uygun olanı seçerek kayıtlarını yaptıracak. Yurt ücretleri belirlenirken yurdun bulunduğu bölge ve oda özellikleri kriter olarak belirleniyor. Bilhassa büyük şehirlerde yurt ücretlerinin diğer şehirlere göre çok daha fazla olduğu biliniyor.

Örneğin küçük bir şehirde 300 ila 800 lira arasında değişen yurt ücretleri büyük şehirlerde 4 bin liraya kadar yükselebiliyor. Bu yurtların içerisinde eş yıldızlı otel hizmeti sunan yurtlar da mevcut.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.