Yurdumuzun Güzellikleri ile İlgili Yazı

Aşağıda yurdumuzun güzellikleri ile ilgili yazı kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Ülkemiz, Asya ve Avrupa toprakları üzerinde bulunmaktadır. Ülkemizin Asya topraklarına Anadolu, Avrupa topraklarına Trakya denmektedir. Ülkemiz Anadolu coğrafyası üzerinde kurulu olduğu için doğal güzellikler ve tarihi eserler bakımından iklim, yeryüzü şekilleri yanında ayrıca tarihi eserler bakımından da zenginliklere sahiptir.

Ülkemizin hemen her vilayetinde doğal güzellikler bulunmaktadır. Ülkemiz yedi farklı coğrafik bölgeden oluşmakta ve her biri ayrı bitki örtüsü ve iklim çeşitliliğine sahip olduğu için doğal güzellikler barındırmaktadır. Ülkemizin doğusu ayrı güzel, batısı ayrı güzel, kuzeyi ayrı güzel, güneyi ayrı güzeldir.

Ülkemizin kuzey yamaçlarında dağlar, sıra dağlar, doğal geçitler, göller, akarsular, ormanlar bulunmaktadır. Ülkemizin en yeşil alanı kuzey yamaçlarıdır. Milli parklar, sit alanları, yaylalar, verimli ovalar, Karadeniz Bölgesi denen kuzey yamaçlarında bulunmaktadır. Tarihi eser olarak da Osmanlı ve Selçuklu dönemi eserleri olarak camiler, medreseler, han ve hamamlar bulunmaktadır.

Ülkemizin güney ve batı taraflarında Akdeniz ve Ege Bölgeleri, denizleri, akarsuları, sıradağları ve toprak özellikleri bakımından öne çıkmaktadır. Özellikle Akdeniz’de binlerce yıldır varlığını koruyan mağaralar, akarsular, şelaleler, karstik yapılar bulunmaktadır. Ege’de ise uygarlıklar döneminden kalma antik şehir kalıntıları yer almaktadır.

Ülkemizin doğusunda ise çok önemli volkanik dağlar, sönmüş volkanik dağlar, platolar ve tarihi devletlerin han, hamam, cami, kale, saray olarak eserleri bulunmaktadır. İç Anadolu taraflarında ise yeryüzü şekillerinin doğal olayların etkisinde kalarak çeşitli yollarla şekillendiği görülmektedir. Marmara ise Osmanlı Devleti eserleri yoğunlukta olduğu için tarihi eserler fazladır.

Yurdumuzun Güzellikleri ile İlgili Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

  1. süpersiniz, ödevim Yurdumuzun Güzellikleri ile İlgili Yazı kısa olsun istiyordum. açıkçası bu kadar özenli hazırlanmış yazı için şanslıyım, bana katılanlar yorum yazsın :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.