Yunus Emre Kimdir

Yunus emre kısaca hayatı, yunus emre kimdir kısaca konusunda sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz.

Yunus-Emre-Sözleri

Yunus Emre Halk ve Tasavvuf edebiyatının en önemli isimlerinden biri olarak bilinmektedir. 1240 yılında Eskişehir’de dünyaya gözlerini açan Yunus Emre, Anadolu’da yaşamını idam ettirmiştir. Her ne kadar Yunus Emre’nin hayatı hakkında kesin bilgiler olmasa da menkıbeler sayesinde Yunus Emre hakkında bilgilere ulaşılmaktadır.

Menkıbelerde yer alan bilgilere göre Yunus Emre çiftçilik yaparak geçimini sağlıyordu. Ancak kıtlık çıkması sebebiyle Hacı Bektaşi Veli’nin yanına göç etmesi ile birlikte Yunus Emre’nin hayatı yönlenmeye başlamıştır. Yunus Emre, kapısına geleni asla geri çevirmeyen Hacı Bektaşi Veli’nin güvenini ve sevgisini kazanmıştır bu nedenle de Hacı Bektaşi Veli, sürekli Yunus Emre’ye himmet mi yoksa buğday mı istediğini sorardı. Ancak Yunus Emre, himmet karın doyurmayacağından dolayı buğdayı tercih ederdi. Ancak bu seçiminden pişman olan Yunus Emre, geri dönüp himmet istediğini ifade ederdi ancak Hacı Bektaşi Veli, himmeti Taptuk Emre’ye verdiğini ifade edince onu bulup Taptuk Emre’nin yanında kırk sene boyunca dergaha odun taşımıştır böyle davranmasının sebebi ise erenlik noktasına ulaşmaktır ancak Yunus Emre erenlik noktasına ulaşamadığını düşünür ve dergahı bırakır.

Yunus Emre, dergahtan ayrıldıktan bir süre sonra erenliğe ulaştığını düşünür ve dergaha geri döner ve bu dergahta da 1321 senesinde gözlerini hayata yummuştur.

Yunus Emre Hayatı, Yunus Emre Kimdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.