Yönetici Değerlendirme Puanları ve Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumların müdürlerinin değerlendirme işlemleri son bularak alınan puanlar kamuoyuna açıklanmıştır. Görülen odur ki ülkemizde %60’a yakın müdürle yollar ayrılmıştır.

            Bu yol ayrımı sadece idarecilik için geçerli olup eğitimde ve eğitim gelişiminde bu insanların paydaşlığı devam edecektir. Yönetici görevlendirme takvimi incelendiğinde 13-18 Kasım 2014 tarihine kadar sürecin uzayacağı, ilk defa ve yeniden müdürlüğe görevlendirme işlemlerinin bu tarihte son bulacağı görülmektedir. Sonuç olarak binlerce eğitim kurumumuz bu tarihe kadar 75 altı puanla değerlendirilen müdürlerle yönetilmeye devam edilecektir.

 
            Bu kişiler bir daha o kurumda görevlendirilmeyeceği için eşyanın tabiatına uygun olarak bu kurumlara verimli olmayacak/olamayacaklardır. Zaten olmaları da düşünülemez. Eylül ayının yoğunluğu, okulların açılması, öğrencilerin okullarına dönmesi göz önüne alındığında kurumların müdürlerini zorlu bir süreç beklemektedir. Değerlendirme sonucu 75 den aşağı olan bu müdürlerimizin bu yoğunluğu taşımayacakları bilinmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı bu işi çözmek için ilkesel bir karar almalıdır.
 
            Bilindiği gibi görevlendirme işlemlerinin yetkilisi valiliklerdir. Değerlendirme sonucu 75 puan altında olan müdürlerin kurumlarına 3 aylığına bile olsa geçici görevlendirmeyle müdürler görevlendirilmelidir. Hiçbir şey yapılamıyorsa bile bu kurumlarda bulunan müdür yardımcılarının takvime uygun yapılan görevlendirme işlemlerine kadar bu kurumlarda görevlendirme müdür olarak görev yapmaları sağlanmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.