YÖK Üyesi Günay: “Türkiye’de yüksek öğretim sorununu var”

Sakarya Üniversitesi’nde (SAÜ) düzenlenen ”Yüksek öğretimde Yeni Yaklaşımlar Çalıştayı”nda konuşan Günay, Türkiye’nin yüksek öğretim konusunda önemli sıkıntılar yaşadığını anlattı.

Günay, Osmanlı’dan beri bu sorunun tartışıldığına dikkat çekerek, ”Türkiye’nin gerçekten kronik bir yükseköğretim sorunu bulunuyor. Osmanlı’dan beri Türkiye’nin yüksek öğretim sorunun tartışılıyor ve birçok sistem denendi. Her yeni yönetim, kendine göre farklı yüksek öğretim sistemleri uyguladı. Birçok eleştiri yapılmasına rağmen şu ana kadar en uzun süre uygulanan yüksek öğretim sistemi, YÖK’tür” dedi.

Üniversitelerin özerkliği konusuna da değinen Günay, özerkliğin üniversitelerde akademik özgürlüğün teminatı olarak anlaşılması gerektiğini ifade etti.

Günay, üniversitede özgürlüğün olup olmadığını konuşma özgürlüğünden anlaşılabildiğini dile getirerek, ”Bir akademisyen, görüşlerini açıklamaktan korkmuyorsa, bir tehdit algılamıyorsa, o üniversitede ’özgürlük var’ anlamına gelir” ifadesini kullandı.

Toplantıya katılan ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Öztemel de yüksek öğretimdeki sistem sorununa değinerek, özellikle sistemleri uygulama konusunda sıkıntı yaşadıklarına işaret etti.

Öztemel, devlet üniversitelerinin de kendi modellerini ortaya koyup gelişim gösterebildiğini ifade ederek, mevzuatın ortaya koyduğu kısıtlamalardan mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğini aktardı.

Üniversite eğitiminde yeni bir model ortaya koyulması gerektiğini dile getiren Öztemel, ”Bu modelin temel direklerinin olması lazım. Hep beraber bu direkleri oluşturabilirsek, modeli de bu direklerin üzerine oturtabilirsek, sağlıklı bir zemin olmuş olur. Ondan sonra, o modelin her bir parçasının içerisine nasıl dolduracağımızı düşünebiliriz” diye konuştu.

Toplantıya ev sahipliği yapan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas ise eğitim konusunda öğrenciyi temel aldıklarını dile getirerek, üniversite yönetiminde her şeyi şeffaf hale getiren bir proje yaptıklarını, kalitenin birinci adımı şeffaflık olduğu için bunu sağladıklarını bildirdi.

Kalite yönetimi konusunda sistemi basitleştirecek ve bütünleştirecek, kırtasiyelerden uzaklaştıracak bir adım attıklarını anlatan Elmas, eğitim ve öğretimde öğrenci merkezli eğitim verdiklerini ve bu kapsamda öğrencinin aktif olacağı eğitimin sağlanabilmesi için özellikle ders sayılarını azaltıp, derslerin daha çok seminer, sunum, grup çalışması şeklinde işlenmesini sağladıklarını söyledi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.