Yıllık İzin ve Hastalık Raporu Birlikte Kullanılabilir mi?

Yıllık İzin ve Hastalık Raporu Birlikte Kullanılabilir mi?
  • 12.12.2013

Yıllık izin ve hastalık raporu birlikte kullanılabilir mi yıllık izin hastalık izni 2013

Devlet memurları yıllık izinleri sırasında hastalık durumu görüldüğünde kısa ya da uzun dönemli hastalık raporu alabilmektedirler. Memurun durumu ve iznine göre yıllık izinde olan memurun hastalık iznini de kullanması durumunda bazen hastalık izni bitişinde bazen de hastalık izninden sonra yıllık iznine devam edip ardından göreve başlaması mümkün olabilmektedir.

Mevzuatta ise 657 sayılı devlet memurları kanununun “Yıllık izinlerin kullanılışı” başlıklı 103. maddesine göre ” Yıllık izinler amirin uygun bulacağı zamanlarda toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir.” denmiştir.

Bunun yanında devlet memurlarının yıllık izinleri ve raporları ile ilgili mevzuatta yer alan 8. maddeye göre; yıllık iznini kullanırken hastalık raporu verilen memurun, hastalık izni yıllık izninden önce biterse kişi yıllık izninin bitiminden sonra göreve başlar.Eğer memurun hastalık izninin süresi yıllık izninden daha fazla ise de memur hastalık izninin bitiminde göreve başlar. İzinler aynı tarihte biterse de izinlerinin bittiği günde göreve başlanır.

Ancak bazen yıllık izin ve hastalık izninin süreleri de bu durumu etkilemektedir. Kalan izin süresinden daha kısa süreli hastalık izni kullanımında memur hastalık izninden hemen sonra göreve başlamaz yıllık izin süresinden hastalık izni düşülür ve kalan yıllık izin süresi kullanıldıktan sonra göreve başlanabilir.

Örneğin 10 günlük yıllık izni olan bir memurun 2 günlük iznini kullandıktan sonra 5 günlük rapor alırsa raporun bittiği tarihten sonra 3 gün daha yıllık izin kullanıp göreve başlaması mümkündür.

Ancak 10 gün süre ile yıllık izin alan bir memur 2 gün izin kullandıktan sonra 8 günlük rapor alması halinde raporun bittiği tarihte göreve başlaması gerekir. Kullanılmayan 8 günlük izin yıllık izin dahilinde usule uygun olarak kullanılacaktır.

Yıllık izin ve hastalık raporu ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşın ve yazıyı arkadaşlarınıza duyurun.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ