YHT Hızlı Tren Bilet Fiyatları ve İndirimli Bilet

YHT Hızlı Tren Bilet Fiyatları ve İndirimli Bilet hakkında bilgi kısaca.

Yüksek Hızlı Tren, bir sene içerisinde 7 buçuk milyon yolcuyu taşıyacak. Trenden 65 yaş üzerindekiler, 7-12 yaş arası çocuklar %50 indirimli; 26 yaşından küçük gençler, gidiş dönüş bileti alanlar, öğretmenler, gruplar, askeriye mensupları, basın kartı bulunanlar ve 60 yaş üzerindekiler %20 indirimli olarak faydalanacak.

Yüksek Hızlı Tren Ankara ve İstanbul’u 3 buçuk saat gibi bir süre ile birbirine bağlayacak. Açılış Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunacağı bir törenle 25 Temmuz günü gerçekleştirilecek. Sonraki etaplarda kısa vade içinde bu süre 3 saate düşecek. Şu an İstanbul ve Ankara arasındaki yolculuğun %10’u demiryoluyla yapılıyor. YHT’nin açılışından sonra bu sayı %78 olacak. Ankara – Gebze hattına bakıldığındaysa sürenin 2 buçuk saate düşeceği gözüküyor. Güzergah üzerindeki tüm şehirlere olan seyahatlerin süresi kombine taşımacılık sayesinde azalacak. Hat Marmaray ile de entegre olacak. Böylece Avrupa ile Asya arasında sürekli bir hat sağlanmış olacak.

YHT’nin 6 vagona sahip olacağı ve 2+409 kapasiteye sahip olacağı fiziksel özellikleri içinden bilinenler arasında. Trende esnek fiyat uygulamasına da gidilecek. Yani bazı gün ve saatlerde biletler ucuz olacak.

Yüksek hızlı treni ücretsiz kullanabilecek kişiler ise harp malulleri, terörle mücadelede sakatlanan veya yaralanan gaziler, engelliler ve İstiklal Madalyası sahipleri olacak. Açılışta üç bin davetli bulunacak. Bu açılış Eskişehir Garı’nda 25 Temmuz Cuma günü 14.30’da yapılacak. Sonrasında 18.30’da İstanbul Pendik Garı (Güzergahın başlama noktası) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi açılışı yapmasına sahne olacak.

Projenin ilk adımları Arifiye-Sincan Sürat Demiryolu Hattı Projesi’ne dayanıyor. Yani 1940’tan beri hayalleri kuruluyor. Buna rağmen ilk somut adım 1970 senesinde atılmış bulunuyor. 1983 senesinde iş tasfiye edildikten sonra 1994 senesinde yatırım programına alınıyor. Yeni ismi “Ankara-İstanbul Mevcut Demiryolu İyileştirmesi Projesi” olan çalışmanın 2003 senesinin 8 Haziran gününde İnönü-Esenkent kısmının temeli atılmıştır. Projenin ilk etabı Ankara Eskişehir hattı idi. Bu hat 245 kilometre idi ve 2009 senesinin 13 Mart günü kullanıma sunuldu. Sonraki etap da İstanbul-Eskişehir hattı idi ve şimdi de bunun tamamlanmasıyla hat tamamen kullanıma açılacak.

Yüksek Hızlı Trenin toplam yatırım maliyeti 5.6 milyar TL olarak belirtiliyor. Trenin maksimum 250 km/sa hıza sahip olacağı söyleniyor ve hattın tümü 533 kilometreden meydana geliyor.

YHT İle İndirimli Gidecek Yolcular Kimler Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.