YGS LYS Ek Yerleştirme Koşulları

2013 YGS ve LYS Ek Kontenjan Başvuru Koşulları

2013 YGS ve LYS Ek Kontenjan başvuru koşulları eylül ayının sonuna doğru açıklanacak olan ek kontenjan başvuru kılavuzunda yayınlanacak. Ancak her yıl olduğu gibi bu kılavuzda yine bir değişiklik beklenmiyor. Geçmiş yıllardan hareketle ek kontenjan başvuru koşullarının bu yıl da şu şekilde olacağı tahmin ediliyor:

LYS ek yerleştirme koşulları şartları, 2013 YGS LYS ek yerleştirmeye başvurmak için gerekli koşullar

2013 YGS ve LYS Ek Tercih Koşulları

1.2013-ÖSYS Merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2013-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş veya açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olmak gerekir.

Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.

Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a) Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecektir.

b) Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve Tablo 3B’deki önlisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Tablo 3A’daki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır.

2.2013’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirme için tercih yapabilirler.

3.Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

2013-YGS/LYS’ye girmeyerek sadece sınavsız geçiş için başvuran, 2013-ÖSYS’de sınava girmek için başvurduğu hâlde sınava girmeyen veya sınava girerek 140,00000’ın altında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları sadece Tablo-3A’dan kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.

2013-ÖSYS’de sınava girerek ilgili puan türünde 140,00000 ile 179,99999 arasında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları gerek kendi alanlarında gerek alanları dışında Tablo-3A ve Tablo-3B’deki tüm programlar ile Tablo-4’teki açık öğretim programlarını tercih edebilirler.

eokul-meb.com

LYS Ek Yerleştirme Başvuru Koşulları İle İlgili Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz

4 yorum

  1. Merhabalar. Ben meslek lisesi mezunuyum , ösys ye girdim ve sınav geçiş içinde başvurdum. Sınavsız geçiş hakkım olan biyere yerleştim fakat kayıt yaptırmadım ve ygs puanım 140’ın üzerinde ben ek tercih yapabilirmiyim acaba ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.