YGS Başvurusu Nasıl Yapılır 2014 ÖSYM

ÖSYM 2014 YGS Başvuruları nasıl yapılır, üniversite adayları 2-15 Ocak 2013 tarihleri arasında YGS başvurusu yapacak. Peki 2014 YGS Başvuru nasıl yapılır adım adım anlatıyoruz.

2014 yılı Ygs başvuruları pek çok kişinin daha çok ise mezun olan kişilerin kafasını karıştıran bir durum haline geldi. Halen lise son sınıfta öğrenim gören adaylar başvurularını okullarından ve başvuru merkezlerinden gerçekleştirebilirler. Mezun olmuş adaylar ise ÖSYM’nin saptadığı başvuru merkezlerinden müracaatlarını bildirebilirler. Bu kapsamda adayların sistemli olarak müracaatta bulunmaları için bir yazı oluşturduk.

 • Belirlenmiş olan sınav ücreti adı geçen bankalardan herhangi birine yatırılmalıdır.
 • Ücret bankaya yatırıldığında verilen dekont ile beraber ÖSYM Sınav Başvuru Merkezlerine gidilmelidir.
 • ÖSYM Sınav Başvuru Merkezi’nde doldurulması gereken Ygs Başvuru Formu görevli ile birlikte doldurulmalıdır.
 • Doldurulan formu kontrol edildikten sonra ÖSYM görevlisine onaylatılmalıdır.

Bu maddeler tamamlanmasının ardından aday YGS ye müracaatını yapmış olur ancak, bazı adayların başka maddeleri de gerçekleştirmesi gereklidir. Çünkü hala lise son sınıf öğrencisi olarak öğrenim gören ancak sınava girecek adaylar ile mezun olmuş sınava girecek adayların başvuru biçimleri farklıdır.

İşte hangi kategorideki adayın nerelere başvurması gerektiğini gösteren şema;

ygs basvurusu Ygs Başvurusu Nasıl Yapılır? (2014)

 • Halen lise son sınıfta eğitim gören adaylar başvurularını okullarının bağlı olduğu sınav başvuru merkezinde gerçekleştirebilirler.

Mezun olan adaylar ise;

 • 2011, 2012 ve 2013 yıllarında ÖSYM’de bir sınava müracaat etmemiş kişiler veya bu sınavlara müracaat etmiş olup öğrenim bilgilerinde değişiklik yaşanan kişiler müracaatlarını herhangi bir sınav başvuru merkezinde gerçekleştirebilirler.
 • 2011, 2012 ve 2013 yıllarında ÖSYS’den herhangi birine ÖSYM merkezleri aracılığıyla müracaat etmiş ve öğrenim bilgilerinde herhangi bir değişiklik olmayan kişiler ise başvurularını diledikleri sınav başvuru merkezinden veya elektronik ortamdan kişisel olarak yapabilirler.

Belirtilen müracaat tarihleri içinde mecburi askerlik vazifesini yapanlar, ağır bir hastalık geçirenler, tutuklu olanlar ve yurtdışında olan kimseler Ygs Sınav müracaatlarını başvuru formunu doldurup posta ile ÖSYM merkez şubesine göndererek gerçekleştirebilirler. 

ÖSYM Sınav Merkezleri

ÖSYM Sınav Merkezleri; Ortaöğretim okul müdürlükleri ve ÖSYM’nin bizzat belirlediği sınav koordinatörlükleridir. Bu sınav başvuru merkezlerinden ; sınav başvurusuna dair tüm detayları öğrenebileceğiniz ve gerekli işlemleri yaptırabileceğiz bir kurumdur.

YGS BAŞVURUSU ESNASINDA İSTENEN EVRAKLAR;
 • 2014 ÖSYM Aday Başvuru Formu
 • Nüfus Cüzdanı veya pasaport
 • Mezuniyet Diploması Örneği (mezun olmuş öğrenciler için)
 • Diploma, transkript ( Yurt dışında eğitim alan öğrenciler için)
 • Sağlık Kurulu Raporu Örneği ( Engelli öğrenciler için)

2014 YGS Başvuru Nasıl Yapılır Konusunda Yorum ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen İletebilirsiniz.

3 yorum

 1. 2013 yılında OSYM sınavına girmiş olan tutuklu bir kişi 2014 yılında interletle müracaat edemiyor çünkü fotoğrafı güncellenmemiş biz şimdi aynı evrakları birdahamı düzenliyeceğiz

 2. 2012 yılında sınava girmiş, yerleşmemiş olan oğlum, mahkeme kararı ile ismini yeni değiştirdi. YGS müracaatında mahkeme kararını ÖSYM’ye göndermesi gerekir mi.? Bu durumda YGS müracaatını nasıl yapacak.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.