Yetişkin Bir İnsanda Kaç Kemik Vardır

Yetişkin Bir İnsanda Kaç Kemik Vardır Kısaca

Kemikler, insanların hareket etmesini sağlayan en büyük yardımcılarıdır. Eğer kemikler olmasaydı iskeletsiz insanlar bir nevi et torbası olurdu diyebiliriz.

Yeni doğan bir insanda 300’ü aşkın kemik bulunmaktadır. Ancak yeni doğan bebek gelişip büyüdükçe kemikleri de gelişmektedir. Bu nedenle bazı kemikler uç uca birleştiğinden dolayı kemik sayısı düşmektedir.

kemik dokunun yapısı

Kemik sayısının kişiden kişiye değiştiği söylemleri olsa da yetişkin bir insanda 206 kemik olduğu bir gerçektir. Yetişkin insanda bulunan bu 206 kemik şekil ve büyüklük bakımından birbirinden farklılık gösterebilmektedir.

Yukarıda da dediğimiz gibi bazı kemikler gelişim aşamasında uç uca birbirine eklenmektedir. Bu kemikler diğer kemiklere göre şekil ve büyüklük yönünden farklılık arz etmektedir. Bu birbirine eklenen kemikler de ayrı olarak sayılsa tabi ki yetişkin bir bireyin kemik sayısı 206 kemiği geçecektir.

Kemikler, boylarına göre çeşitli gruplara ayrılabilirler;
1- Uzun kemikler
2- Yassı kemikler
3- Kısa kemikler

UZUN KEMİKLER: Bu kemiklerde, kemiklerin uzunlukları genişlik ve kalınlığa göre daha da fazladır. Uzun kemiklere örnek olarak kol ve bacakları verebiliriz. Uzun kemikleri kaplayan bir zar vardır. Bu zar sayesinde uzun kemikler dışarıdan beslenirler.

YASSI KEMİKLER: Yassı kemiklere örnek olarak kaburga kemiği, kafa tası, kürek kemiği gibi örnekler verebiliriz. Bunlara ek olarak göğüs kısmında bulunan diğer kemiklerde yassı kemiklere örnek teşkil etmektedir.

KISA KEMİKLER: Ayak ve el bilek kemikleri, omurgada bulunan kısa kemikler bu kemik çeşitlerine örnek olarak verilebilir. Bu kemiklerin eni ile boyu aynı ölçülerdedir. Ayrıca kısa kemiklerde sarı ilik denilen bir kanal bulunmaktadır.

Yetişkin Bir İnsanda Kaç Kemik Bulunur Konusunda Bilgi Verdik. Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

7 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.