Yerli Malı Haftasının Önemi Nedir

Okullarımızda her sene şenlik şeklinde kutlanan yerli malı haftasının önemine bugün kısaca değineceğiz.

Yerli malı, ülkemizde yetişen, bizim fabrikalarımızda işlenen her alanında bizim çalışanlarımızın faaliyet gösterdiği bezden, otomobile kadar tüm ürünlere denir.  Cumhuriyetin ilanından evvel kapitülasyonlar nedeniyle Ülkemizde pek çok sanat faaliyeti sona erdirilmişti. Bu nedenle ekonomimiz yerle bir oldu. Bize ait olan demir yollarımız, madenlerimiz pek çok iş yerimiz yabancıların eline geçmişti.

Ülkemizde üretilen ham madde yabancılar tarafından yok denecek paraya alınır işlenerek bize uçuk rakamlarla satılırdı. Bu kötü durumdan Cumhuriyetin ilanıyla birlikte sıyrılmaya başladık. Cumhuriyet döneminde yabancılara tanınan tüm imtiyazlar iptal edildi. Türk milleti ekonomisini düzeltmeye gayret gösterdi. Ülkemizde üretilen mallar yine kendi fabrikalarımızda işlendi. Bu sayede paramızı kendi ülkemizi kalkındırmak için kullanmış olduk.

Türkiye’de ilk defa 1929 yılında Başbakan olan İ. İnönü, Milli, Ekonomi ve Artırma Haftası adı altında bir gün belirlemiştir. Bu sayede her yıl  Aralık ayında yerli malı adı verilen hafta kutlanır. Okullarda bu hafta yerli malları getirilerek yenip, içerek ve yerli mallarının önemi konuşularak kutlanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.