Yerel Yönetim Birimleri Ve Görevleri Nelerdir

Yerel yönetim birimlerinin neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız sorunuzun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Yerel yönetimler; ülkede yapılan kamu hizmetlerin daha kolay yönetilmesi amacıyla ayrılmış birimlere denir. Anayasada belirtilen yerel yönetim birimleri ise şunlardır; İl Özel İdareleri, belediyeler ve Köy İdareleri…

İşte bu yerel yönetim birimlerinin görevleri ise şöyledir;

Belediyelerin Görevleri; Belediye olarak ayırılan bölümlerde halkın sıkıntılarını tespit etmek ve bunları gidermek, aynı zamanda kamu hizmeti olarak sunulan su, elektrik ve doğalgaz gibi hatların hanelere kurulumunu sağlamak ve sorun yaşamadıklarından zaman zaman emin olmaktır. Yönetiminden sorumlu olduğu doğanın temizliğiyle ilgilenmek, Şehrin ekonomisini bir düzene oturtmak ile yine kamu hizmetleri olarak sunulan sağlık ve eğitim alanlarında halka en iyi hizmeti yapmaktır.

Köy Muhtarlıklarının Görevleri; Köy halkının nüfus kayıtlarını tespit etmek ve düzenli şekilde artışları kayıt altına almak. Köyde yayılan bir salgın hastalık durumunda gereken yerlere durumu iletmek, köye henüz gelmemiş kamu hizmetlerinin gelmesi için çalışmalar yapmak, devletin köylere gönderdiği yardımı gereken kişilere adil şekilde dağıtmak, köyde askerlik çağına gelmiş gençleri gereken yerlere bildirmektir. Belli başlı görevi ise yönetiminde bulnuduğu köyün güvenliğini sağlamak ve güvenliği tehdit edici durumlarda yetkililerle ortak hareket etmektir.

İl Özel İdaresinin Görevleri; Kanunlara göre belirtilen hizmetlerin yapılması,il özel idaresine belediyelerce yapılan hizmetlerin adaletli bir biçimde dağıtımının sağlanmasıdır. Vatandaşın gereksiniminin giderilmesi ve daha iyi şartlara sahip olması sağlanmalıdır.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.