Yeraltı Sularının Kullanımı

Yağmur, kar gibi hava olayları sonucunda yeryüzüne bir miktar su düşer. Yeryüzüne düşen suların bir bölümü toprağın altına sızar ve iki geçirimsiz tabakaya ulaştığında ise burada birikir ve bu sulara “Yeraltı suları” adı verilir.

Yeraltı suları günümüzde bir çok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Yeraltı Suyu Kullanım Alanları:

1- Kaynak Suyu Olarak Kullanım: Yeraltındaki suyun kendi çabası ile yeryüzüne çıkmasına “Kaynak suyu” denir. Şişe içinde ambalajlanarak satılan sular da genellikle kaynak suyudur. Kaynak suları paketleme ve ambalajlama işlemlerinden geçerek evlere taşınır ve içme suyu olarak kullanılır. Ayrıca kaynak suları akarsuların başlangıç noktalarını ve beslenmelerini meydana getirir.

2- Artezyen Suyu Olarak Kullanım: Yer altındaki suyun sondaj aletleri yardımı ile yeryüzüne çıkarılması işlemine “Artezyen” adı verilir. Artezyen suları tarım faaliyetlerinde sulama suyu olarak ve kaynak suyu olmayan yerlerde içme suyu olarak kullanılmaktadır. Ancak yerleşim alanlarına ve yeryüzüne yakın olan yerlerden çıkarılan su içme suyu olarak kullanılmamaktadır.

3- Termal Kaynak Suyu Olarak Kullanımı: Sıcak oalrak yeryüzüne çıkan kaynak suya “Termal Kaynak Suyu” ya da “Fay Kaynakları”adı verilir. Bu su yeraltının oldukça derinliklerinden gelir bu nedenle de sıcaktır. Termal kaynak suyu; kaplıca alanlarında, ev ısıtmalarında ve jeotermal enerji alanlarında kullanılmaktadır.

4- Maden Suyu Olarak Kullanımı: Yeraltından çıkan suyun içindeki mineraller eğer çözülmüş halde ise bu sulara “Maden suyu” adı verilir. Yeraltından çıkarılan maden suları şişelere doldurulup ambalajlanarak doğal içecek olarak tüketilmektedir.

Yeraltı Sularının Kullanım Alanları Konusundaki Soru ve Önerilerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.