Yenilenebilir Enerjide Rekora Koşuyoruz

Yenilenebilen enerjide siyaset ağı tarafından yayınlanan küresel durum raporu sonucunda 2013 senesinde dünya çapında 23,5 trilyon kilovatsaatlik bir elektrik tüketimi oldu. Bu tüketimin yüzde 22 kadarı yenilenebilir enerji kaynaklarından yapıldı. Ülkemizde ise geçen yıl harcanan 245 milyar kilovatsaatlik elektrik içinde yüzde 29 kadarı yenilenebilir enerji ile oldu.

Ülkemizde yenilenebilir enerji kaynakları içinde elektrik üretim payı incelendiğinde hidroelektrik santralleri en başta geliyor. Bunu rüzgar santralleri ve jeotermal enerji santralleri izliyor.

ABD, Çin, Brezilya, Kanada, Almanya gibi ülkeler bu enerji tüketiminde ilk 5 ülke olma konumunda.

Ülkemizde yenilenebilen enerji kurulu kuvveti 2013 senesinde önceki seneye göre 3.3 gigavat artarak 25 gigavat düzeyine ulaştı. Dünya çapında bu sayı 120 gigavatlık artış ile 1560 gigavat oldu.

İnceleme sonucuna göre ülkemiz yenilenebilir enerji sektöründe kapasite artışına gitti. Geçen sene hidroelektrik santrallerinde 2.7 gigavat kapasiye  yükselmesi yapılırken ülkemiz bu alanda dünya çapında ikinci sırada yer aldı. Birinci ülke ise Çin.

Geçen sene hidroelektrik santrallerdeki kapasite yükselişi yönünden Çin 29 gigavat yükseliş ile birinci sırayı aldı. 2.7 düzeyindeki artış ile ülkemiz ikinci oldu. Brezilya üçüncü, Vietman dördüncü, Hindistan ise beşinci sırayı aldı.

Ülkemiz ek olarak jeotermal enerjide var olan kuvvetini en çok yükselten ikinci ülke oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.