Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımının Yaygınlaştırılması Küresel Isınmayı Nasıl Etkiler?

İnsan, yaşadığı çevreye kendi çıkarları uğruna en büyük zararı veren varlıktır. İnsan harici doğadaki tüm canlılar, belirli bir döngünün içerisinde yaşarlar ve hiçbiri doğaya insan gibi kalıcı zararlar vermezler. 18. yüzyılda Avrupa’da başlayan sanayi devrimi ile ortaya çıkan tüketim çılgınlığı da, insanoğlunun doğaya verdiği zararı akıl almaz boyutlara taşımıştır. İnsan, hayatını kolaylaştırabilmek amacıyla kullandığı her türlü metod ile, doğaya zarar verir. Doğa bugün için insanların verdiği zararları karşılayarak ayakta durmaktadır, ancak unutmamalıyız ki eğer insanlar doğaya karşı acımasız olmaya devam ederse, yarın koruyabilecekleri ve ondan faydalanabilecekleri bir doğa bulamayabilirler. Bu konuda yapılabilecek hareketlerden bir tanesi de enerji ihtiyacımızı fosil yakıtlardan değil, yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamaktır. Bu yazımızda Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımının Yaygınlaştırılması Küresel Isınmayı Nasıl Etkiler sorusunun cevabını sizlere aktaracağız.

İnsanoğlunun kullandığı fosil yakıtlar, kullanıldıktan sonra doğaya ve insan sağlığına zararlı bir çok gaz salarlar. Bu salınan gazlar da atmosfer içerisinde hapis olarak, dünyanın içerisine giren güneş ışığının geri yansıması önleyerek dünya içerisinde kalmasına sebep olur, bu durum da küresel ısınmaya sebep olur. Bu olaya sera etkisi de denir. İnsanlar bu yakıtları tüketmeye devam ettiği sürece atmosferde bulunan zehirli gaz miktarı artacak, buzullar erimeye devam edecek ve günden güne denizlerin seviyesi çok önemli derecelerde yükselecektir ve soluduğumuz havanın kalitesi düşecektir.

Bu zararlardan kaçınmak için insanların yapması gereken ise bu tür yakıtları kullanmaktan hemen uzaklaşıp, doğaya hiç bir zararı olmayan yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya başlaması gerekmektedir. Örneğin duş alırken kullandığımız suyu doğal gaz ile veya güneş enerjisi ile ısıtabiliriz. Suyun doğal gaz ile ısıtılabilmesi için doğaya bir miktar zehirli gaz salınması gerekmektedir, ancak güneş enerjisi kullanımında herhangi bir zehirli atık kesinlikle söz konusu değildir. Bu yöntem tamamen zararsızdır.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımının Yaygınlaştırılması Küresel Isınmayı Nasıl Etkiler Adlı Yazımızla İlgili Yorumlarınızı Yorum Kısmından Yapabilirsiniz

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.