Yeni Üniversite Giriş Sistemi Geliyor

Yeni Üniversite Giriş Sistemi Geliyor hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

Hükümet son zamanlarda art arda yaptığı değişimler ile hala liselere girme sınavı dışındaki ülkedeki tüm merkez sınavları düzenleyen ÖSYM kurumunu devreden çıkaracak. Planın detayları ise şu şekilde;

Milliyette yapılan habere göre her sene neredeyse 1.5 milyon kadar öğrencinin girdiği üniversiteye giriş sınavlarının yapımında her aşamada tüm görev ÖSYM kurumunda olan LYS ve YGS sınavlarının iptali ile ilgili çalışmalar yapılıyor. MEB görevlilerinin üstünde çalıştığı yeni düzenleme sonucunda üniversiteye giriş için aynı liseye girişte olduğu gibi ortak merkezi sınavlar yapılacağı düşünülüyor. 2016-2017 döneminde yapılacak bu sistem sonucunda öğrencilerin lise eğitimde kazandıkları merkezi sınav puanları ile üniversiteye alınması planlanıyor.

Lise ve üniversiteye geçişte tüm basamakları kendine toplayan MEB bu dönemde gerek  duyduğu altyapı düzenlemesi, dershane kapatılmasını düzenleyen bir kanun kurdu. Bilgilere göre MEB ÖSYM’nin yaptığı sınavlardaki tüm vazifeleri yeni genel müdürlükte toplayacak.

Taslağa göre genel müdürlük kapsamında 8 idare başkanlığı var. Bu idare isimler ise şöyle;  “Araştırma ve Geliştirme”, “Baskı ve Sevk Hizmetleri”, “İdari ve Mali İşler”, “Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Hizmetleri”, “Sınav Güvenliği ve Sınav Yönetimi”, “Sınav Yönetimi, Moral Motivasyon ve Rehberlik”, “Soru Oluşturma ve Geliştirme”, “Veri Analizi, İzleme ve Değerlendirme”

Kanuna göre MEB kapsamında açılacak sınav kurumunun her aşamalarda görev alması gerekiyor. Bu sayede merkezi bütçeden alınan en büyük pay MEB’in olacak.

indir (8)

Geçen haftalarda düzenlenen ve resmi gazetede çıkan değişiklik ile tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık sınavının yabancı dil bölümünün sağlık bakanlığında düzenlenmesi konuluşuluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Faruk Çelik tarafından bakanlar kurulunda yapılan sunumda açıklanan değişiklikler sonucunda bakanlıklara ÖSYM kurumunda düzenlenen tek sınavı ve personel atamasını yapma yetkisi verilecek. Merkezi tek bir sınav yerine tüm bakanlık ve kurumlara kendi gereksinimlerine göre sınav yetkisi atanacak.

Üniversiteye giriş sil baştan böyle değişiyor hakkında yorum yapabilirsiniz. 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.