Yeni SBS Sistemi 2014

2013 yılında son kez yapılan SBS’nin yerine yeni sistem geliyor. 2013-2014 eğitim öğretim yılında ilk kez uygulanacak olan yeni sistemin adı ise Eylül ayında belli olacak. Türkçe, Fen, Matematik, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ve Din Kültürü’nden yapılacak sınavlar aralık ile nisan aylarında olmak üzere iki defa yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı yeni SBS sistemi ile ilgili çalışmalarını sürdürürken detaylar netleşmeye başladı. Buna göre sadece Türkçe, Fen, Matematik, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisini içeren temel derslerden sınav yapılacak. Bu sınavda yanlış cevaplar doğruları götürmeyecek.

Bir gazetenin haberine göre, eğer son dakika sürprizi yaşanmazsa yeni sezonda uygulanacak sistem belli oldu. Yeni 2014 SBS sistemi nasıl olacak, İşte Detaylar :

Öğrenciler Yazılı Havasında Sınava Girecekler

Ortaokulda uygulanacak yeni modelde, her okulda normalde yapılan ortak yazılılar Lise yerleştirme puanlarının % 60’ını oluşturacak. Dönem içerisindeki yazılı sayısı 3 olan derslerden aralık ve nisan aylarında olmak üzere 2 tane ortak sınav yapılacak, diğerlerinden ise 1’er tane sınav yapılacak.

SINAVLAR ARALIK VE NİSAN’DA

Sınavlar Aralık ve Nisan ayı sonunda ve o zamana kadar sınıfta işlenilen müfredata uygun konulardan yapılacak. Merkezi yapılacak olan bu sınavlar her ders için ayrı ayrı gerçekleştirilecek

– YANLIŞLAR DOĞRULARI GÖTÜRMÜYOR

Sınavda sorular test usulü şıklı (4 seçenekli) sorulacak. Yanlış verilen cevaplar doğru cevapları götürmeyecek. 3 sınavı olan derslerden 2 tane sınav, 2 sınavı olan derslerden ise 1. tane sınav merkezi olarak gerçekleştirilecek.

SINAVLARDA BAŞKA ÖĞRETMENLER GÖZETMENLİK YAPACAK

Çok olağanüstü bir durum olmadığı sürece öğrenciler kendi okullarında sınavlara girecekler ancak öğretmenler başka okullardan gelecek. Sınavlarda görev alacak öğretmenler il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından belirlenecek.

Sınava Giremeyenler İçin Telafi Sınavı

Geçerli ve belgeli mazereti olan öğrencilerin telafi sınavları en kısa sürede başka bir merkezde yapılacak.

ÖĞRETMEN NOTU YÜZDE 40 ORANINDA ETKİ EDECEK

Öğrencilerin dönem puanı, merkezi ortak sınavlar ile öğretmenler tarafından e-okula işlenen yazılı puanlarından oluşacak. Öğrencinin merkezi yazılılardan aldığı puanlar yüzde 60 oranında etkileyecek.Öğretmeni tarafından verilen notlar ise yüzde 40 olarak etkileyerek lise yerleştirme ortalaması bulunacak.

HER YIL FARKLI

Öğrencilerin 6. sınıftaki alacağı puanları yüzde 10, 7. sınıftaki puanları yüzde 20, 8. sınıftaki puanları da yüzde 70 oranında yerleştirme puanına etki edecek. 6, 7 ve 8. sınıfların yıl sonu başarı puanlarının ağırlıklandırmasına göre ortaya çıkan puan, öğrencinin bir sonraki eğitim basamağında devam edeceği okulu belirlemiş olacak. Öğrencilerin yerleşmek istedikleri okullara yönelik olarak yaptıkları tercihler, puan esasına göre ve şeffaf bir şekilde değerlendirmeye alınacak ve liselere merkezi yerleştirme yapılacak.

Yerleştirmede devamsızlık dahi önemli

Liseye yerleştirmede puanların eşit olması durumunda “Tercih önceliği”, “Sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıflardaki yıl sonu Başarı puanı yüksekliği”, “Okula özürsüz devamsızlık oranının azlığı”, “Doğum tarihinin daha sonra olması“, “Tercih başvuru tarihinde öğrencinin ikametine yakınlık durumu” dikkate alınacak.

eokul-meb.com

35 yorum

 1. Bence yeni sistem sbs ye göre daha iyi olacak. sadece Bizler Daha fazla stresleniyoruz.Öğretmenlerimiz sürekli bi baskı altındA Tutuyor bizleri.Kendilerinin yapacakları ilk sınavı da zor yapıcaklarmış. Çünkü;Bizim ortak sınavlardan aldığımız Puanlarda olması gerekiyomuş.Hepimiz hakkında hayırlısı inş.Şimdiden hepinize Başarılar diliyorum…

 2. 1-ÖĞRETMENLERİN VERECEĞİ DAVRANIŞ NOTLARI DA YENİ SBS SİTEMİNİ ETKİLERSE DAHA İYİ OLUR.

  2- BU DAVRANIŞ NOTLARINA GÖRE LİSEYE GÇECEK ÖRENCİLER LİSE YÖNTİCİLERİ ONDA BAKSIN.

  3-HER PUANA GÖRE LİSELER OLSUN OLUNSUN Kİ ÖĞRENCİ RAHAT KAFAYLA SBS SİNE GİRSİN. BU YAZDIKLARIM DİAKATE ALSINSIN. BİLİYORUM ÇOK ZOR AMA ALINSIN.

 3. 6 DA 7 DE ETKİLİ OLMASIN ORTALAMALAR BEN ORTALAMALAR ETKİLİ OLMAYACAK DİYE HİÇ ÇALIŞMAMIŞTIM VE ORTALAMALRIM DÜŞÜK SİZ DİYOSUNUZ Kİ ORTALAMALAR ETKİLİ OLCAK NİYE 6 YI OKURKEN SÖYLEMİYOSUNUZ YA KAFALARINA GÖRE SINAV YAPIYOLAR ÇOK YANLIŞ Bİ SİSTEM BÖYLE OLMAMMALI

 4. arkadaşlar şimdi bize okulada sınav yapıyo ya hocalar o sınavlarda olacak nisan aralıkta da kitapcık şeklinde mi bi sınav yapılacak anlamadım nisanda bitti diyelim mayıs haziran konuları ne olcak benim 6.sınıfım 90 7. sınıfım 93 bu ortalamallarla hangi lise olur. fen lisesi için kaçın üstünde olunmalı ortalamaların LÜTFEN CEVAP VERİN!

 5. batıdaki okul ile doğudaki okul bir değil ben doğuda okuyan biriyim ve her bizler batıda okuyan arkadaşlarımdan bir ay geride gidiyoruz.Hocalarımız batıdan geliyor hepsi doğuya yani bize düşman sınavlarımızı zorlaştırıyor iyi alanlarınsa notları düşürülüyor.ayrıca okul puanına gelince her okul aynı değil
  ben evime yakın olduğundan dolayı zorunlu olarak kötü bir okula gidiyorum benim puanım ne kadar yüksek olursa olsun okulun puanı yerlerde süründüğü için puanım düşecek.yani buradan yetkililer sesleniyorum sınav sistemi belirlenirken her şey düşünülmeli…ALLAH hepimizin yardımcısı olsun.

 6. sınav olumsuz ama mevcut durumda en iyisi 5 40 7.sınıf %60 8.sınıf sbs sitemi ile sınav yapmaktır….
  bu yeni uygulamada okul öğretmenlerinin güvenliğini kim sağlayacak…torpilin önüne kim geçecekkk….özel okulların sayısı arttı ve bu ayrımcılığı kim önleyecek..

 7. özel okullar şimdiden %40 önde sınava başladı bile..nasrettin hoca gibi parayı veren düdüğü çalar…bu sınav sisteminin güvenilirliliğ ve geçerlil,ğ en düşük sistem oldu….
  bu yanlış oldu ama önemli değil sanki bir öncekini bunlar yapmamıi gibi bak biz sistemi değiştirdik diye yine kandırılırız

 8. biz öğrenciler her yıl aynı çileyi çekiyoruz. istediğimiz bir lisseye yerleşmek için bir sürü şey yapıyouz…… allah hepimizin yardımcısı olsun bu sistem umarım hepimizin yüzünü güldürür. bunu hiçbir zaman unutmasınlar türkiyede her zaman torpil var …… bunu değiştirmek mümkün değil

 9. Sabahtan beri okyorm bişey anlamıyorm tekrar okyorm sanırsam biz bu sene stresten hiçbirşey yapamayacağız bu ne biçim sınav sistemi yha çok saçma lise falan hayal oldu sanırsam ama yinede biz öğrenciler olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız…

 10. Bu nedir ya biz cocuklarımızı okutmayalım sadece özel Okullar zengin çocuklar okusun yüzde 30 iken yetişemiyoduk şimdi 40 yaptı. tayyip üç çocuk diyor olumasınlar hizmetçi olsunlar diye herhal bzimkiler 90-95 te canı çıkıyo özellwr hep 100 giriyo sağolsun devletim adaleti zenginlere dağıtıyo parası olan okuyo kardeş..

  • bilmiyorum neye dayanarak yorum yaptınız ama ben de oğlumu 7. sınıfta özel okula verdim devlette 98,5 ortalaması vardı özel okulda 94,3 e düştü sbs de 459,561 puan aldı devlet okulunda not ortalaması 98,6 ortalaması olan arkadaşı 383 puan aldı

 11. arkadaşlar şimdi uzman biri bana söylesin. şimdi yeni sınav sistemi gerçekten böyle mi olacak ? bakan açıkladı mı bu sistemi ? cevap verirseniz sevinirim. teşekkürler .

 12. yeter artık elinizi bu çocukların üzerinden çekin sürekli sistem değiştirerek bir yere varamazsınız. Tam bir sisteme alıştık derken farklı bir sisteme geçiş hatalı ve verimsiz olur.

 13. siz ne kadar şanslı olduğunuzu bilmiyorsunuz . sınav sisteminin bu kadar basit olması biz, yani 2013 yılında sbs ye girenlere çok büyük bir haksızlık . oturun kalkın şükredin . ayrıca sizi uyarayım 2014 yılında sınav o kadar kolay olcak ki tam puan alanlar ancak iyi bir yere yerleşecekler . bunun nedeni 2013 yılında sınavın çok zor olmasıydı . uyarırım ki sınav bir yıl kolay bir yıl zor oluyor ..

  • SAÇMALIYOSUN HERALDE BU SINAVIN AÇIKLAMASINI YAP BİZE NABİ AVCI DEĞİŞMEDEN SINAV HEP ZOR OLACAK EN İYİSİ 6 DA 7 DE 8 DE GİRMEKTİ AMA….. BİLMİYORUM YA 6.SINIFIM 90 DÜŞÜK 7 DE 93 DÜŞÜK 8 BARİ Bİ 96 OLSUN OFFF NAPÇAM BEN

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.