Yeni Müfredatta Kodlama Dersi

Yeni eğitim-öğretim yılından itibaren müfredata kodlama dersi girecek. Milli Eğitim Bakanlığı hedefine göre
5 yılda 1 milyon kişinin kodlama öğrenmesi planlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı kodlama dersini müfredata “Erken kodlayan yol alır”ve “Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor” projesi kapsamında sokmaya karar verdi.

Kodlama dersi dünyada Finlandiya, İngiltere, Güney Kore, Estonya gibi  pek çok ülkede ilköğretimden itibaren çocuklara öğretilmekte. Uzman kişiler kodlamanın 21. yüzyılın en önemli yeteneklerinden olduğunu belirtiyor. Kodlama yapmak ve komutlarla yazmak sonucunda yazılım, uygulama, web sitesi meydana getiriliyor.

Türkiye’de de bilişim teknolojileri ve yazılım dersi alanına giren bu eğitim hem Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda hem de birçok özel kurumda veriliyor. 21. yüzyılda yaşanan yeniliklerden en önemlisi dijital dönüşüm. Dünyadaki tüm sektörler dijital dönüşüm yaşıyor. Bu dijital dönüşüm için en gerekli bilgi ise yazılım ve veri bilgisi.
Kodlama, herkes tarafından öğrenilmesi gereken bir bilgi. Bu sayede birden fazla mesleğe geçiş sağlanabilir.

Ülkemizde pek çok gencin bu bilgiye sahip olması için Milli Eğitim Bakanlığı özverili bir çalışma yürüttü ve sonunda kodlamayı müfredata yerleştirdi. Bu müfredat değişikliği ile öğretmen ve laboratuvar sıkıntısı ortaya çıktı. Kodlama tabletle değil klavyeli bir bilgisayarda öğrenileceği için okullarda klavyeli bilgisayar sistemine tekrar dönülecek. Çok kısa zamanda bu eksiklikler de giderilerek güzel bir çalışma başlatılacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.