Yeni Kimlik Kartları Ne Zaman Verilecek (Nüfus Cüzdanları)

Şu anki nüfus cüzdanları tarihe karışıyor, yeni nüfus cüzdanları ne zaman değişecek alınacak, yeni kimlik kartları ne zaman dağıtılacak açıklandı …

İçişleri Bakanı Muammer Güler, yeni sürücü belgeleri ve kimlik kartları hakkında açıklama yaptı. Konuşmasına şöyle devam eden Güler ”Uluslararası kurallar kapsamında çipli ve çok gelişmiş güvenlik ögeleri bulunan kimlik kartlarına yeni yılın girmesiyle birlikte 3 yıllık bir zaman zarfında tüm Türkiye vatandaşları sahip olacak. Ayrıca yeni sürücü belgeleri de baskı merkezinin basımı tamamlamasının ardından Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kişilerin bilinen adreslerine iletilecek”. dedi.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, yeni kimlik kartların çipli, uluslararası kurallar kapsamında ve çok gelişmiş güvenlik ögelerini içerdiğini belirtti. Ayrıca bu uygulamanın Bakanlığın gerçekleştirdiği en önemli proje olduğunun da altını çizdi.

Güler yeni kimlik kartlarının 2014’ün başından başlayarak 3’te biri, 2015’te 3’te biri 2016’da 3’te biri dağıtılmak üzere tüm vatandaşlara ulaştırılacağını açıkladı. Bu oranlar her sene 25-30 milyon insana tekabül ediyor.

Güler, Nüfus Kanunu’nda uluslararası kurallar kapsamında bir yenilik gerçekleştirilmesi hazırlığı yaptıklarını, hazırlığı kısa zamanda bitirilip, Bakanlar Kuruluna sunmayı hedeflediklerini bildirdi.

yeni kimlik kartları

Yeni Sürücü Belgeleri

Bakan Güler, sürücü belgelerinin artık tüm özellikleriyle Avrupa birliği belgeleriyle eş olduğuna da değindi. Şekil, içerik ve güvenlik öğeleri AB belgeleriyle eş…

Sürücü belgelerinin Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı baskı merkezinde basılıyor diyen Güler, “Hazırlanan belgeler, barkod özelliği de gösteriyor, çipler kaldırılacak ve yerine barkod sistemi uygulanacak. Bu belgeler bu Emniyet Müdürlüğünce kişilerin adreslerine iletilecek.” dedi.

“Emniyet kendi birimleriyle ilgilensin istiyoruz”

Güler, uzun bir zamandır bürokrasinin iş yükünü hafifletmek için gerekli mevzuatın düzeltilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Pasaport verme işlemi, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından üstlenilmesi açısından tesislerin çalışmalarını yapıyoruz diyen Bakan Güler, “Gelecek günlerde gerçekleştirilecek bir idari düzenlemeyle pasaportların  verilme hizmeti Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğünün görevleri içine girecek ve 2014’ten itibaren de bu şekilde ilerleneceğini planlıyoruz” dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğünün iş yoğunluğu bu düzenlemelerin hayata girmesiyle biraz hafifleyecek diyen Güler, şöyle devam etti; “Trafikte gerekli birkaç belge artık geçerliliğini yitirecek. Bunlar trafik tescil belgesi, araç muayene belgesi gibi belgelerdir. 2’li işlemleri bir belgeye sığdıracağız. Yabancılarla ilişkili Emniyet’in gerçekleştirdiği hizmetleri ise Göç İdaresi Genel Müdürlüğü üstlenecek. Yine emniyetin gerçekleştirdiği sendikalarla, siyasi partilerle alakalı hizmetlerle de artık valilikler ilgilenecek. Emniyetin yaptığı hizmetlerden bir diğeri ise RTÜK’le alakalı bazı yayınların takip edilmesiydi. Bu görevi de artık emniyet gerçekleştirmeyecek. Amacımız her birimin kendi görevlerini gerçekleştirmesidir.” dedi.

2014 Yeni Kimlik Kartları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

20 yorum

  1. arnavutköy ilçesinde yeni kimlikler dağıtılmaya başlamış gibi anladım yazıdan, doğruluğunu bilmiyorum
    alo199 kimlik randevu hattını aradım. “detay çalışmalar devam ediyor, daha sonra duyurlacaktır” gibilerinden bir ifade kullanıyor…

  2. Tabi para tuzaği bu yenin sahtesi yapilamir imkansiz şimdikinin mavi nüfus cüsdanin yigiletle resimi cikardip kendi resimini kolaylik yapilirdi cok insanin cani yanirdi her sabikalik kolaylikla yapilirdi banka kredisi ???cakalar ac kalacak cok gec kalindi bile .

  3. Benim fikrime hepsi para tuzağı bu işler nerden kimler nekadar para kazanacak yok avrupa yok çipli kimlik kartı bizi yöneten insanlara hiç güvenmiyor um sadece göze hoş gelecek şeyler yapıyorlar ve ayakkabı kutuların dolduruyor lar bazı kişiler bu tür işlerden rant sağlıyor cakallar cebini dolduruyor

  4. bencede çok güzel bir çalışma .bilip bilmeden konuya hakim olmayan kişilerin yorumları acınası durumda yok sarı yer orada olmamış yok burası ne anladım…. bıdı bıdı … Arkadaşım faydalarına bak sen önce ondan sonra yararlı bir fikrrin varsa söyle TUBİTAK a . saçma sapan konuşup boş muhabbetlerden kurtulun …

  5. Ya çıkarsınlar kartı yada böyle haber yapipta milletin kafasını karıştırmasnlar yw bi kere bn inanmıyorum tc öyle bisy in olacağına yani zor sistemde boşluk cok cok var yani biraz zor olsa bi kerede olackti devlet güvenmiyor kendine ki üç deneye deneye gitmek istiyor yani bide su var alt yapi var hazir hersey sadece bddk dan gelecek haberi bekliyorlar yani biraz sıkıntıli olck devlet bisy yapacam diyorsa ömrün bitmesini bekleyecen bu kadar…

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.