Yeni Kimlik Kartı Özellikleri

2014 yılından itibaren vatandaşlara dağıtılmaya başlanacak olan yeni kimlik kartlarının özellikleri nelerdir, yeni kimlik kartı özellikleri nasıl olacak, işte detaylar :

İçişleri Bakanı Muammer Güler, sahiplerine dağıtılması başlanılan yeni kimlik kartlarının pasaport olarak ta kullanıldığını belirtti. Güler, 220 bin yeni kimlik kartının da sahibine ulaştığını dile getirdi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Bakan Güler, yeni kimlik kartlarına da değindi.

yeni kimlik kartları özellikleri

Yeni kimlik kartları sayesinde sahteciliğe fırsat verilmeyeceğini söyleyen Bakan Güler, “Bakanlık kapsamında ilgilendiğimiz en iddaalı projemiz, taşıması hafif, takliti olmayacak,sahteciliğe fırsat vermeyen, geleneksel ve elektronik ortamda güvenli bir şekilde kimlik tespiti yapılabilecek, biyometrik unsurlar bulunan, uluslararası standartlar dahilinde yeni bir kimlik kartının yapılmasını içeren Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi’dir. Bu kimlik kartları için pilot uygulama Bolu ilinde üç etaplı olarak uygulanmıştır. Bu uygulama, 1 Kasım 2010 tarihinde sona ermiştir. Pilot uygulamada biyometrik bilgi için parmak izi kullanılmış ve 220 bin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı sahibine verilmiştir. Tüm yurda yeni kimlik kartlarının dağıtılması için, pilot uygulamadaki veriler üzerinden çalışmalar yapılmış, yaygınlaştırma ihalesi gerçekleştirilmiş ve 16.05.2012 tarihinde hazırlıklar başlatılmıştır.” dedi.

Bu kimlik kartlarının 10 sene kullanım süresine sahip olduğunu söyleyen Bakan Güler, “Kartlar 10 senelik kullanılabilecek, polikarbon materyalden meydana gelen, temaslı ve temassız çip bulunduran ve uluslararası standartlar kapsamında gerçekleştirilen güvenliği had safaada olan bir kimlik kartının yapılması ve vatandaşlara ulaştırılması için çalışıyoruz. Kimlik kartları, 2014 yılına girilmesiyle beraber dağıtılmaya başlanacak tüm ülkeye bu kartların ulaştırılması 3-4 sürecek” diye belirtti.

Projenin faydalarını Bakan Güler şöyle belirtti;

Kimlik kartları sayesinde halk bir tek kartla birçok belgeyi beraberinde getirmiş olacak.

Tek kart-tek şifre sistemi geçerli olacak.

Sahtecilik tarih olacak.

İnternet erişimi olan her yerden e-devlet hizmetlerine ulaşılabilecek.

Kimlik kartı, elektronik imza yerine geçecek.

Kimlik kartı, kamu kurumlarının halka sunduğu hizmetlerin hızlanması süreci yine bu kartlar sayesinde olacak.

Kamu hizmetinden faydalanan vatandaşın hak sahipliğinin kontrolü çabuk ve güvenli olacak.

Usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar en aza indirgenecek.

Yeni Kimlik Kartlarının Özellikleri, Yemi Kimlikler Nasıl Olacak Konusunda Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen yazabilirsiniz.

3 yorum

  1. pasaport olarak kullanılması büyük bir avantaj ama o kadar harç parası ödeyip 10 yıllık pasaport alanlar ne olacak ? Bence bu kimlik bedelide 100 tl den aşağı olmaz..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.